[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píšu najnovšie Katolícke noviny a časopisy Rozmer a Posol
P:3, 14. 07. 2016 08:16, DOM

Bratislava 14. júla (TK KBS) Prinášame anotácie na nové vydanie Katolíckych novín (28/2016) a časopisov Rozmer a Posol.

KATOLÍCKE NOVINY

Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na nebeského patróna Európy – svätého Benedikta. Medaila svätého Benedikta zobrazuje svätca v mníšskom rúchu a s krížom v ruke. Kríž ako znak umučenia Krista a symbol spásy ľudstva je v súčasnosti v niektorých štátoch Európy zakázaný. Svätý Benedikt však poznal moc kríža. Kto verí v silu Kristovho kríža, svoj boj so zlom nikdy neprehrá.

Rozprávajú sa s jezuitským kňazom Ladislavom Csontosom z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity o pastorácii rozvedených. Dokument O pastorácii rozvedených a znovuzosobášených, ktorý vydala Kongregácia pre náuku viery, totiž aj v súčasnosti vyvoláva vo verejnosti šum.

Prinášajú i rozhovor s českou spisovateľkou Hanou Pinknerovou. Štyri roky vedie kníhkupectvo a galériu v Brne. Tento čas hodnotí ako veľmi zvláštne obdobie svojho života. Čo sa týka čítania počas voľných dní, Hana Pinknerová hovorí, že dve knihy na dovolenku sú veľmi málo.

Približujú históriu rehole oblátov a jej misijné pôsobenie. Poľský kňaz a rehoľník Mariusz Kasperski z Kongregácie misionárov oblátov Nepoškvrnenej Márie pôsobí už vyše dvadsať rokov na Madagaskare. Ovocie ich práce sa ukazuje aj v náraste kňazských a rehoľných povolaní.

Predstavujú včely ako vzor usilovnosti a rodinnej súdržnosti. Med pozná každý milovník sladkého. Neodmysliteľne patrí do medovníkov či k vianočným oblátkam alebo do bylinkového čaju. Mnohí ho používajú ako náhradu cukru. Za túto dobrotu vďačíme včelám, ale aj včelárom.

V seriáli Letné túry do dobrodružnej literatúry nájdete úryvok z diela Julesa Verna Pätnásťročný kapitán.

Prinášajú ďalšie otázky, úlohy a kupóny k letným súťažiam: k vedomostnej čitateľskej súťaži Leto milosrdenstva a prázdninovej detskej súťaži Hurá, do výšin. Vytvorte si letnú pohodu s Katolíckymi novinami a vyhrajte hodnotné a zaujímavé ceny.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

ROZMER

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľovi ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu starovekých kultúr a svetových náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

Obsah čísla 2/2016

Nehanbime sa za evanjelium – biblické slovo (Autor: Mgr. Dariusz Żuk-Olszewski, PhD.)

Humanisti, filantropi či tajomní svetovládcovia? (1) – Téma slobodomurárstva je v európskom myslení stále atraktívna a vyvoláva emócie. Hlavnou príčinou je skutočnosť, že ide o tajné združenia a tajuplnosť vždy zákonite vedie k dohadom a fantáziám. Utajenie však nebýva nikdy stopercentné, vždy existujú svedectvá bývalých členov poskytujúce príslušné informácie. Taktiež pri rôznych spoločenských zmenách dochádza proti vôli samotných členov dotyčnej tajnej organizácie k objaveniu archívu a písomností dokumentujúcich jej pravé zámery. Vďaka tomu sme o slobodomurárstve informovaní dostatočne. To, čo o ňom vieme, podľa niektorých iba potvrdzuje vcelku negatívny záver: ide o sektu usilujúcu sa o svetovládu pomocou okultných praktík, ktorá vyvoláva skrytú nenávisť namierenú najmä proti kresťanstvu. (Autor: PhDr. Radomír Malý)

Nechceme nikoho obracať ani nikoho miasť – Chasidizmus je ortodoxné hnutie ľudovej mystickej zbožnosti východoeurópskych Židov, pre ktoré je typické radostné až extatické prežívanie viery vyjadrené predovšetkým tancom a spevom. Vznikol v 18. storočí ako reakcia na príliš racionálnu až strohú rabínsku zbožnosť a súčasne ako výraz túžby po intenzívnom duchovnom živote. O tom, ako žije a aké aktivity vykonáva pražská komunita lubavičských chasidov, sme sa pozhovárali s jej predstaviteľom, rabínom Manisom Barashom. (Autor: doc. ThDr. Tomáš Novotný)

Chasidské niguny – Rôzne náboženstvá nachádzajú vlastné cesty, ako dosiahnuť vyššie duchovné oblasti. Chasidizmus ju našiel v speve a nigunoch. Chasidi hovoria, že modlitba alebo spev so slovami nás stále viaže k mysli, a teda k tomuto svetu. Naproti tomu niguny fungujú ako akási psycholingvistická katarzia, ktorá sa môže prežívať ako hlboká náboženská skúsenosť. Tieto jednoduché bezslovné nápevy podľa stúpencov tohto extatického judaistického smeru rúcajú rozumové bariéry a umožňujú účastníkom ochutnávať z prameňa božstva. Môžu sa stať vyššou formou medziľudskej komunikácie a spôsobom, ako opísať skutočnosti inak ťažko vypovedateľné. (Autor: doc. ThDr. Tomáš Novotný)

Islam a moslimská komunita na Slovensku – V západnej kultúre sa stal islam v posledných dvoch desaťročiach najfrekventovanejšou témou. Dôvodom sú nielen časté teroristické akcie, ktoré sú s ním spájané, ale i skutočnosť, že ide o najrýchlejšie rastúce náboženstvo na svete. O islame môžeme nájsť množstvo informácií v najrozličnejších publikáciách. Vieme ale, ako prívrženci tohto vierovyznania žijú a aké je ich postavenie na Slovensku? Po stručnom načrtnutí historického pozadia a charakteristiky tohto najmladšieho zo svetových náboženstiev sme o odpoveď na túto otázku požiadali predsedu Islamskej nadácie na Slovensku Mohamada Safwana Hasnu. (Autor: Mgr. Mária Buláková)

Radikálna reformácia Tomáša Müntzera – Aj v súčasnosti nezriedka dochádza k rozdúchavaniu náboženských emócií. Spravidla za tým stoja náboženskí lídri, ktorí sú presvedčení o svojom božskom povolaní zriadiť Božie kráľovstvo na zemi, ako aj o svojom výnimočnom poslaní meniť spoločenské pomery. Výsledkom ich úsilia však často býva zúfalstvo, bieda a množstvo zmarených ľudských osudov. Nasledovná štúdia pripomína osud práve takého fanatického revolucionára a rozporuplného náboženského reformátora – Tomáša Müntzera, jedného z hlavných aktérov nemeckej sedliackej vojny, ktorú pomohol rozpútať a v ktorej neskôr i sám zahynul. (Autor: Mgr. Tereza Halasová)

Hlbinná ekológia – ochrana prírody, alebo nové náboženstvo? – Žijeme v období kríz. Neustále sme konfrontovaní s ekonomickou či ekologickou krízou, často sa hovorí o kríze hodnôt, morálky alebo spoločnosti ako celku. V prípade ekologickej krízy sa stretávame s výzvami na zodpovedné konanie, ochranu prírody, no ponúkajú sa i rôzne alternatívne riešenia v podobe radikálnej zmeny myslenia a života celého ľudstva. Konkrétnym príkladom je tzv. hlbinná ekológia pohybujúca sa na hranici ekologickej teórie a náboženského hnutia. Jedným z jej východísk je i kritika kresťanského pohľadu na svet; človeka považuje za pôvodcu zla, pričom pod zlom chápe disharmóniu v prírode a narušenie biosféry. Dosiahnutie harmonického vzťahu s prírodou je ušľachtilý cieľ, avšak spôsob, akým sa má podľa protagonistov hlbinnej ekológie táto harmónia dosiahnuť, je pre kresťana neprijateľný. (Autor: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.)

Kresťania v krajinách Blízkeho východu (2) – Irak sa často spája so Saddámom Husajnom, vojnou, terorizmom a Islamským štátom. Avšak je tiež krajinou, ktorej patrí prívlastok kolíska civilizácie. Dnešný Irak je tretím najväčším arabským štátom v Ázii a susedí so šiestimi moslimskými krajinami. Počet jeho obyvateľov sa odhaduje na 37 miliónov. Dramatická situácia spôsobila, že viac než dva milióny obyvateľov opustilo túto krajinu. Nasledovná štúdia priblíži nielen bohatú históriu kresťanstva na tomto území, ale zameria sa aj na život a postavenie súčasných irackých kresťanov. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Náboženstvá pred príchodom Svetla (10) – Po rôznorodých najstarších náboženských predstavách sa v starovekých dejinách Číny sformovalo konfuciánstvo. V pravom zmysle slova sa nejedná o náboženstvo, pretože neobsahuje všetky klasické náboženské kategórie. Napríklad vykonávateľmi rituálov nie sú kňazi, ale štátni úradníci. Konfucionizmus určuje človeku jediný cieľ, aby zdokonalil svoju ľudskosť plnením si povinností a konaním toho, čo je správne a vhodné. Neexistujú v ňom osobné božstvá, no uznáva uctievanie predkov a vieru, že isté nebeské princípy pôsobia vo svete a riadia ho. Zakladateľom tohto filozoficko-náboženského systému bol staročínsky učenec Konfucius, ktorého stúpenci konfucionizmus rozšírili nielen do celej Číny, ale i do ďalších krajín východnej a juhovýchodnej Ázie. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.)

Ranokresťanské sekty v prvých troch storočiach (6) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme naasénov – gnostický smer, ktorého učenie obsahovalo okrem svojho výrazne synkretického charakteru aj prvky staršej židovskej gnózy blízkej učeniu Šimona Mága a tiež niektoré vieroučné akcenty prevzaté z kresťanského učenia. (Autor: Mgr. Branislav Dado, PhD.)

TK KBS informoval Boris Rakovský

POSOL

Viera vždy zvíťazí, pripomína v rubrike Stále aktuálne slová pápež František. Poukazuje na to, ako je víťazstvo viery zobrazované v Biblii a čo znamená v praxi žiť Ježišove slová: „O čokoľvek budete prosiť môjho Otca v mojom mene, dá vám.“

Roman Modig v úvodníku s názvom Milosrdný prístup k človeku upriamuje pozornosť na pápeža Františka. Pripomína jeho hrdinstvá pri prekonávaní prekážok aj príkorí, ktoré musel prinášať v čase, keď ešte nebol pápežom. Autor varuje pred škodlivým posudzovaním a ohováraním.

Jezuita Peter Dufka sa v pokračovaní článku o úcte k Božskému Srdcu pozastavuje nad tým, ako dokáže Ježišovo Srdce formovať naše ľudské srdcia.

Staňte sa šampiónmi lásky – túto výzvu adresoval Svätý Otec mladým ľuďom z príležitosti Svätého roku milosrdenstva. Ako to dosiahnuť, dočítate sa v druhej časti príhovoru pápeža Františka. Vysvetľuje význam skutočnej slobody a tiež súvislosť medzi láskou, slobodou a zodpovednosťou.

Rubrika Apoštolát modlitby sa venuje modlitbovým úmyslom pápeža Františka v mesiaci júli a auguste. Úvahy k nim sú spojené so zaujímavými svedectvami. Jedno pripomína jezuitské misie v pralese medzi ohrozenými národmi, ďalšie potrebu modliť sa za Cirkev v Latinskej Amerike. Nechýba ani svedectvo o tom, ako írsky misionár pomohol k úspechom najväčším talentom atletiky. Zaujme aj nevšedný príbeh Viery Sosnarovej, ktorá prežila kruté zaobchádzanie v gulagoch. Autorkou príspevkov je Andrea Eliášová.

Stanislava Dubcová v článku Čas zasvätený Bohu pozýva k úvahe o tom, ako zmysluplne a v Božej prítomnosti prežívať leto.

V  50. časti cyklu  Stretnutie s Božím slovom biblista Ján Ďurica vysvetľuje, ako Božie Slovo predchádza Sväté písmo, ako aj význam slov, že Ježiš Kristus je Tvár Slova.

V rubrike V radosti i bolesti autorka Andrea Eliášová prináša mozaiku zaujímavých svedectiev k téme Keď je bieda najväčšia, Božia pomoc najbližšia. Potvrdzujú, že práve viera v Boha pomáha zvládnuť aj neriešiteľné situácie a že medzi nami žijú vzácni, hoci nenápadní samaritáni milosrdenstva.

Pán sa ho dotkol – pod týmto názvom nájde čitateľ pozoruhodný životný príbeh o návrate k Bohu, o ktorý sa podelila čitateľka Dada.

Včely – takto jednoducho nazvala svoju úvahu Magdaléna Pajanková. Zamýšľa sa v nej nad tým, čo sa môžeme naučiť od včiel: prinášať viac dobra do našich stretnutí s ľuďmi.

Článok Od organu za oltár ponúka autorka Mária Irma Danieliszová. Delí sa v ňom o zaujímavé svedectvo zo života.

V rubrike Z našich dejín páter Milan Hromník predstavuje Kalváriu v Banskej Štiavnici, jej históriu i bohaté duchovné dedičstvo. Nasledujúci príspevok Zachránený poklad pripomína, že v roku 2007 bola kalvária zaradená do zoznamu 100 najohrozenejších pamiatok sveta, čo „odštartovalo“ záchranné práce.

Deťom je určená rubrika Posol deťom malým i veľkým. Prihovára sa im opäť „teta Gabika“ (Gabriela Spustová), ktorá tvorivým spôsobom podáva biblický príbeh o sudcovi Gedeonovi. Rubrika je oživená kresbami najmladších čitateľov Posla, ktorí sa zapojili do súťaže v predošlých číslach.

S radosťou a dôverou – taký názov nesie príspevok Cecílie Hudákovej. Autorka uvažuje nad tým, koľko podôb má láska a ako nám v bežnom živote pomáhajú výroky zo Svätého písma.

Vedeli ste, že Jeruzalem každoročne navštívi tri a pol milióna ľudí? Alebo že Mongolsko bude mať prvého kňaza domáceho pôvodu? V tradičnej rubrike Letom svetom sa dočítate aj ďalšie zaujímavosti z cirkevného sveta.

Letné dvojčíslo Posla uzatvára úryvok z Denníčka svätej sestry Faustíny Kowalskej – Posolstvo milosrdnej lásky. Vybraté myšlienky sú venované chválospevu na Božie stvorenstvo.

TK KBS informovala Irena Kostelanská

( TK KBS, ik, br, za; ml ) 20160714025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]