Arménsko 25. júna (RV) Pápež František použil slovo „genocída“, aby pripomenul rany a aby sa uzdravili, nie preto, aby ich opäť otvoril a obnovil. Ide o pripomenutie s cieľom budovať zmierenie a mier v budúcnosti. Týmito slovami komentoval príhovor Svätého Otca, ktorý včera predniesol na stretnutí so štátnymi predstaviteľmi a diplomatmi v Jerevane, hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi:„Nedá sa prísť sem, nedá sa prejaviť záujem o arménsky ľud bez prejavenia úcty voči spomienke trpiaceho ľudu, toho, ktorý poznačila táto tragédia. Kedykoľvek, keď sa táto tragédia spomenie, spomenie sa s jasnosťou, Arménov sa to veľmi dotýka, sú veľmi zasiahnutí a vďační“.
Páter Lombardi ďalej vysvetlil, že pápež František hovoril vo svojom príhovore veľmi jasno. Slovo „genocída“ dokonca spontánne doplnil v pripravenom texte. Zároveň upozornil na to, že Svätý Otec sa snaží upozorniť na potrebu mieru na celom svete, nielen v Arménsku:
„Ak sa chce budovať mier, je potrebné vedieť to, že mier je ohrozený, lebo v minulosti došlo k istým chybám a môžeme ich teraz opäť komentovať. Pápež František pripomína nielen tragédiu Arménov, ale pripomína, že v minulom storočí ich bolo oveľa viac: napríklad násilie nacizmu, násilie sovietskeho režimu, potom Rwanda v Afrike, ďalej Bosna na Balkáne... bolo ich toľko veľa a sú stále ďalšie. Teraz si pripomíname utrpenie minulosti pre budovanie mieru budúcnosti“.
Podľa hovorcu Svätej stolice sa treba na bolestivú minulosť pozerať ako na príležitosť nezopakovať chyby, ale sa z nich poučiť. Páter Lombardi pritom citoval slová sv. Jána Pavla II., ktorý tento postoj nazýval „očisťovaním pamäti“:
„Je dôležité pochopiť, že pamäť z hľadiska kresťanskej viery, z hľadiska pápeža, je pamäťou pre uzdravenie rán, nie na ich znovuotvorenie a obnovenie; pripomínajú nám zlo, treba sa poučiť z minulosti, odvrátiť sa od zlých postojov a vidieť všetko to, čo slúži na budovanie zmierenia a mieru v budúcnosti“.