Dechtice 13. júna (TK KBS) "Jeho brány sa cez deň nezavrú a noc tam nebude". Takto znelo tohtoročné motto podujatia Noc kostolov, do ktorého sa, podobne ako minulé roky, zapojili aj mladí dobrovoľníci z Občianskeho združenia Katarínka. Cieľom projektu bolo otvoriť brány pre všetkých a ponúknuť hodnoty kresťanstva nenúteným spôsobom, v príjemnej atmosfére. Do tohto projektu sa na Slovensku zapojili na približne 50 miestach na celom Slovensku. Program na Katarínke začal svätou omšou v ruinách kostola sv. Kataríny Alexandrijskej. Vďaka priamemu prenosu TV LUX si liturgiu mohli pozrieť aj priaznivci pri televíznych obrazovkách. Svätú omšu celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch s ďalšími kňazmi. "Bol som už na Katarínke 3 - 4 krát, avšak zatiaľ ako turista. Toto je prvýkrát, keď tu slúžim svätú omšu. Preto som veľmi rád prijal pozvanie týchto mladých ľudí z Katarínky na Noc kostolov. Ďakujem, že som tu mohol byť," povedal arcibiskup Orosch. Po svätej omši nasledoval koncert v podaní jednej z dobrovoľníčok Zuzany Barochovej. Neskôr si návštevníci mohli vychutnať nočné sprevádzanie Katarínkou, nazrieť do ukážok murovania a škárovania alebo stráviť čas v tichej modlitbe v ruinách kostola, pri sviečkach a pod San Damiánskym krížom.
Podľa slov predsedu združenia Petra Hercega bola tohtoročná Noc kostolov výnimočná. Prvýkrát sa počas nej slúžila svätá omša a Katarínku prišiel svojou účasťou podporiť aj arcibiskup Orosch. Na miesto prišlo okolo 400 návštevníkov. Túto sezónu na Katarínke majú dobrovoľníci pripravené ešte dve akcie. Prvou z nich bude 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda Deň otvorených dverí a o necelý mesiac, 12. augusta 2016 sa bude konať posledná akcia v tomto roku na Katarínke a to Noc hradov a zrúcanín.
Záchranu kostola a kláštora sv. Kataríny organizuje občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Počas 22 rokov existencie projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1531 dobrovoľníkov, ktorí sa venovali záchrane historickej pamiatky a zveľaďovaniu blízkeho okolia. Na konzervovanie ruín sa využívajú dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, či vlastnoručne tesaný rumpál. V nasledujúcej sezóne bude prebiehať oprava hlavíc pilierov, konzervácia múrov v presbytériu, archeologický výskum, dokončovacie práce vo veži a osadenie točitého schodiska za účelom zriadenia vyhliadky.