Bratislava 24. marca (TK KBS) Prvú nedeľu po Veľkej noci, 3. apríla 2016, sa uskutoční už 17. ročník Bielonedeľnej púte na Katarínku. Ide o obnovenie tradície z minulosti, kedy bola púť pre toto miesto významnou udalosťou a zúčastňovalo sa jej vyše 6000 veriacich na čele s trnavským arcibiskupom. Organizuje ju Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže a dobrovoľníci z Občianskeho združenia Katarínka, ktorí sa počas letných táborov podieľajú na záchrane ruín Františkánskeho kostola a kláštora zo 17. storočia.
Bielonedeľná púť sa začne na železničnej stanici Buková o 9:30 hod., príchodom osobného vlaku (z Trnavy odchádza o 9:03). Putovať sa bude približne tri hodiny a pôjde sa po červenej značke, cez Malé Karpaty smerom na Cerovú a následne neoznačenou lesnou cestičkou na Katarínku. Tohtoročne putovanie sa nesie v myšlienke roku milosrdenstva a bude sprevádzané krátkymi zastaveniami a zavŕšené sv. omšou o 14:15 h. Po svätej omši sa priaznivci môžu tešiť na sprevádzanie kostolom a kláštorom od vyškolených dobrovoľníkov, ktorí okrem historických informácií budú oboznamovať turistov aj s výsledkami práce, o plánoch do budúcnosti, či predstavia samotný projekt. V poobedňajších hodinách bude možné aj spoločné opekanie na vyhradenom ohnisku. Minulý rok púť sprevádzalo príjemné jarné počasie, ktoré sa odzrkadlilo aj na počte záujemcov. Putovalo viac než 160 ľudí a na svätej omši, v samotnej zrúcanine kláštora sa nazbieralo vyše 400 účastníkov.
Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt oslávi už 22 rokov, počas ktorých sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM a od založenia sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo už 1531 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne sa plánuje dokončovať konzervácia kláštora, v kostole bude nasledovať oprava hlavíc pilierov a realizácia opráv v presbytériu. Jedným z hlavných cieľov je dokončovanie prác vo veži a následné zasadenie točitého schodiska, aby sa mohla stať vyhliadkovou vežou pre turistov. Okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy.
TK KBS informovala Michaela Stareková