[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Muzikológ, ktorý pracoval na tvorbe Liturgického spevníka, má 75 rokov
P:3, 19. 01. 2016 11:29, DOM

Bratislava 19. januára (TK KBS) Práve dnes, 19. januára 2016, sa dožíva 75. narodenín prof. Juraj Lexmann. Juraj Lexmann sa narodil 19. januára 1941 v Bratislave. Vyštudoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Od roku 1960 pracoval ako technik vo výrobe hudobných nástrojov. V rokoch 1964 – 1973 pracoval ako filmový strihač, neskôr skladateľ v slobodnom povolaní. Od roku 1991do roku 2009 bol vedeckým pracovníkom SAV. V roku 1996 založil Katedru zvukovej skladby na výchovu zvukových majstrov na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU a v rokoch 1997 – 2009 pôsobil ako riaditeľ Ústavu hudobnej vedy SAV.

V oblasti výskumu sa zameriava na filmovú hudbu, liturgickú hudbu a hudobnú kultúru. Je autorom viacerých oceňovaných odborných kníh a publikácií a taktiež autorom hudby k viac než 120 filmom, hudby k scénickým programom SĽUK-u, komornej hudby, piesní, ako aj autorom a režisérom hudobných dokumentárnych filmov a televíznych relácií. Realizoval strih a hudobnú dramaturgiu k cca 1400 filmom spravodajskej, dokumentárnej a animovanej tvorby. Je členom International Cooperative in Systematic and Comparative Musicology. V máji 2014 prevzal Cenu Andreja Radlinského za celoživotné dielo.Veľkým prínosom pre liturgickú obnovu na Slovensku bola jeho práca na tvorbe Liturgického spevníka.

V roku 1973 boli pre Slovensko vysvätení traja biskupi. Starostlivosť o liturgiu prevzal nitriansky biskup Mons. Ján Pásztor, predseda SLK, ktorý túto komisiu i v podmienkach totality v rámci možnosti sfunkčnil. On poveril Dr. Juraja Lexmanna, aby pripravil príručku slovenských liturgických nápevov. Dr. Lexmann najprv preštudoval príslušné dokumenty. Potom v podmienkach totality (na všetko sa vyžadoval tzv. štátny súhlas) len v rámci súkromných kontaktov a v určitom nebezpečenstve oslovil a našiel spolupracovníkov (skladateľov). Napriek obmedzeným podmienkam zvolil dôsledne vedecký postup - niekoľko komisií hodnotilo notový materiál, až sa vytriedili tie najlepšie nápevy. Okrem toho oslovil tých najlepších a zároveň ochotných skladateľov, aby spolupracovali.

Tak už začiatkom 80. rokov bolo hotové významné dielo zhudobnenia ordinária v slovenčine s názvom Liturgický spevník I. Spevník obsahuje i potrebné náležitosti, ako je omšový poriadok v slovenčine a v latinskom jazyku, nápevy modlitieb veriacich, čítaní, dialógy kňaza a ľudu, spevy omše za účasti detí a starostlivo pripravené nápevy žalmov. Schválenie sa dosiahlo v roku 1985 a dielo sa hneď aj používalo. Oficiálne vydanie sa uskutočnilo v Ríme až v roku 1990. Teoretická časť publikácie obsahuje základné a vyčerpávajúce informácie o liturgickom speve - pojmy liturgickej hudby pre služobníkov hudobnej časti liturgie, aby ju mohli správne a uvedomelo konať. Jeho uvedenie do praxe autorsky a redakčne pripravil Juraj Lexmann.

Prof. Lexmann na všeobecnú žiadosť začal medzitým pripravovať spevy žalmov tak, aby žalmisti a organisti nemuseli namáhavo podpisovať text pod melodický predpis, ale aby mali texty responz a žalmových veršov už podpísané. Nápevy responz bolo potrebné zväčša skomponovať. Keď bol súbor všetkých dôležitých, teda nedeľných a sviatočných žalmov pripravený, vydáva sa i Liturgický spevník II. Po skúsenostiach s ťažkosťami oficiálneho vydania LS I zvolila sa samizdatová metóda.

Dnes sa používa i Liturgický spevník III - spevy na Popolcovú stredu, Svätý týždeň a Veľkú noc. Dielo vyšlo taktiež zásluhou a redakciou Juraja Lexmanna s vydaním SLK v roku 1993. Pokoncilová reforma v oblasti slovenského liturgického spevu sa dnes sústreďuje na poslednú, najnáročnejšiu časť - menlivé spevy omše, teda na ľudový Liturgický spevník. I v nej zohráva prof. Juraj Lexmann v priestore slovenskej liturgickej hudby najvýraznejšiu úlohu. Jeho kniha Liturgický spevník pre tretie tisícročie (Bratislava, Ústav hudobnej vedy SAV, 2000) je v skutočnosti projektom prebiehajúcich prác. Vychoval viacerých odborníkov, ktorí pokračujú v práci na poli liturgickej hudby spolu s ním (Dr. R. Podpera, Dr. S. Šurín a ďalší). Vlani dokončil a vydal svoju poslednú prácu Teória liturgickej hudby.

Svätý Otec František vymenoval prof. Juraja Lexmanna za Rytiera veliteľa Rádu sv. Silvestra pápeža. Ide o ocenenie jeho významného prínosu v oblasti liturgického spevu a hudby na Slovensku (hlavne práce na Liturgickom spevníku I., II. a III.). Pápežské vyznamenanie mu odovzdal predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský v roku 2015 počas prebiehajúceho 78. plenárneho zasadania KBS na Donovaloch. Rád sa udeľuje katolíkom, ktorí sa aktívne vložili do cirkevného života a pričinili sa o rozvoj Cirkvi prostredníctvom svojich profesionálnych schopností.

Na Slovensku toto ocenenie získali už viaceré osobnosti, prof. Lexmann je prvý, ktorému bol udelený Rád sv. Silvestra v stupni "veliteľ".

TK KBS informoval Juraj Lexmann

( TK KBS, jl; ml ) 20160119026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]