Bratislava 16. decembra (TK KBS) "Manuál bioetiky pre mladých" - je názov knižnej novinky, ktorá v týchto dňoch vyšla na Slovensku. Zrozumiteľným spôsobom sa snaží vysvetliť niektoré bioetické problémy. Ide o témy spojené so začiatkom a koncom ľudského života. Kniha, ktorá vyšla vo francúzskej Nadácii Jérôma Lejeunea, prináša nezisková organizácia Kanet. Do slovenského jazyka ju preložili zamestnanci generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorá zabezpečila jej distribúciu pre všetkých birmovancov na celom Slovensku. Určená je aj pre zástupcov mládežníckych organizácií, diecéz, vedúcich a animátorov spoločenstiev a hnutí, kňazov a zasvätené osoby, dobrovoľníkov a aktívnych laikov, ktorí pracujú s mládežou vo farnostiach a v diecéznych centrách pre mládež. Vyšla v náklade 60-tisíc kusov. "Vychádza z presvedčenia, že každý ľudský život je vzácny a hodný ochrany od počatia po prirodzenú smrť - život mladých i starých, zdravých, chorých i zomierajúcich, a tiež život ľudí so zdravotným postihnutím," píše v úvodnom slove k prvému slovenskému vydaniu prof. Eva Grey, ktorá sa zaoberá problematikou etiky, zdravotníctva a sociálnej práce. Táto myšlienka je dnes podľa nej spochybňovaná a tí, ktorí chcú "život chrániť, sú niekedy onálepkovaní ako "spiatočníci", "nepriatelia pokroku" alebo "fanatici". No netreba sa dať znechutiť. Za každých okolností treba hľadať etické alternatívy neetických postupov," dodáva lekárka a vysokoškolská profesorka, ktorá učí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. "Chcem poďakovať Nadácii Jérôma Lejeunea za túto skvelú knižočku. Teším sa, že sa dostáva aj k slovenským čitateľom," dodáva.
"Táto malá knižočka o bioetike vám chce pomôcť rozlišovať medzi dobrým a zlým ovocím. Prostredníctvom vedeckého prístupu ukazuje, akým spôsobom je možné zamyslieť sa nad dôsledkami rozhodnutí, ktoré pred nás stavia dnešná kultúra," prihovára sa v knihe prezident Nadácie Jérôma Lejeunea Jean-Marie Le Méné. Pripomína, že pri čítaní knihy majú jej čitatelia pamäť na dve otázky. "Je všetko, čo sa dá urobiť, aj etické? Ak je niečo zákonom dovolené, znamená to vždy, že je to aj správne? Dúfame, že tieto stránky vám pomôžu zlepšiť chápanie bioetických otázok, s ktorými sa ako mladí ľudia budete stretávať. Tiež dúfame, že vám táto knižka pomôže lepšie sa zamyslieť nad otázkou "Čože je človek, že naň pamätáš?". V konečnom dôsledku, odpoveď na všetky otázky, ktoré v tejto knižočke kladieme, sa ukrýva na túto jednu základnú otázku," dodáva prezident Nadácie.
Manuál bioetiky pre mladých má osem tématických časti. V každej z kapitol (Príbeh malého ľudského života, Potrat, Prenatálna diagnostika, Techniky asistovanej reprodukcie, Predimplantačná genetická diagnostika, Výskum na embryách, Koniec života, Darcovstvo orgánov) nájdu čitatelia uvedenie do témy, metódy, legislatívu, najčastejšie kladené otázky, etickú reflexiu a svedectvá. Kniha obsahuje aj tri špecializované časti. Prvou z nich je kapitola, ktorá sa venuje teórii gender. Ďalšia opisuje príbeh Jérôma Lejeunea, po ktorom je pomenovaná nadácia, ktorá knihu vydala. V júni 2007 začal proces jeho blahorečenia. V závere je niekoľko citátov, ktoré približujú postoje Katolíckej cirkvi k témam uvádzaným v jednotlivých kapitolách. Nechýba bibliografia a odporúčaná literatúra. Vydanie publikácie podporila KBS.