Prešov 4. decembra (TK KBS) Sobota prvého adventného týždňa v metropole Šariša už dlhodobo patrí sviatku duchovnej poézie, prózy a drámy. Tak tomu bude aj 5. decembra 2015, keď sa do Prešova zídu tvorcovia, ktorí svoje literárne opusy prihlásili do jubilejného XX. ročníka celoslovenskej súťaže pod názvom Gorazdov literárny Prešov (GLP). Od 11:00 h sa na Malej scéne Divadla Jonáša Záborského slávnostným otvorením začne strebnutie súťažiacich s organizátormi súťaže a najmä s posudzovateľmi ich súťažných prác. V umeleckom prológu podujatia sa postupne predstavia Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa z Prešova pod dirigentskou taktovkou Valérie Hricovovej, herec DJZ Peter Lejko, bude deklamovať prvé dielo slovanskej i slovenskej literatúry Proglas, veľbáseň Konštantína Filozofa – sv. Cyrila v pretlmočení Eugena Paulinyho a v prebásnení Viliama Turčányho. Študenti Základnej umeleckej školy M. Moyzesa z Prešova v pásme, ktoré s nimi režijne pripravila Mária Kuderjavá prvýkrát verejne umeleckým prednesom priblížia texty víťazných autorov XX. GLP. Slávnostný príhovor v rámci oficiálneho otvorenia podujatia s akcentom na tému Štvrťstoročnica zrodu, trvania a rozvoja svätogorazdovskej tradície a jubileum Gorazdovho literárneho Prešova prednesie autor projektu Miroslav Holečko, manažér kultúry NOC pre národné a kresťanské tradície a aj v zastúpení Matice slovenskej, ako predseda jej Prezídia. Účastníkom sa prihovoria i zástupcovia ďalších participujúcich subjektov XX. GLP.
Po oficialitách bude nasledovať to, čo súťažiacich zúčastnených v nielen v tejto súťaži najviac zaujíma – vyhlásenie výsledkov jubilejného Gorazdovho literárneho Prešova a dekorovanie víťazov jednotlivých súťažných kategórii. Literárne príspevky hodnotila odborná porota v zložení: Ján Gavura, Peter Karpinský a Lenka Šafranová, ktorá vyberala zo 120 prihlásených prác 40 autorov všetkých vekových kategórii. Tí zaslali najviac, až 72 poetických útvarov, 21 próz a detskí autori prispeli do jubilejnej Gorazdovej súťaže 27 literárnymi dielkami.
Súťaž nie je tematicky ohraničená. Autori sa však vo svojich literárnych prácach mohli inšpirovať predovšetkým dielom nášho prvého po mene známeho literáta, spisovateľa, prekladateľa – svätého Gorazda. Gorazdovi sa pripisuje autorstvo omšovej knihy Kyjevské listy, spoluautorstvo na dielach Život Konštantína a Život Metoda (podľa P. J. Šafárika, E. Paulinyho, Š. Ondruša i ďalších bádateľov) plné autorstvo diela Život Metoda. Gorazd sa výraznou mierou pričinil aj o prvé preklady do staroslovenského jazyka našich predkov, najmä o preklad Svätého Písma, ale aj literárnych, pedagogických, právnických a iných textov. Osobnosť sv. Gorazda do slovenskej literatúry, podobne ako do slovenskej historiografie, uviedol najväčší bernolákovský básnik Ján Hollý vo svojom epose Cyrilometodiáda, vydaného v Budíne 1835. Gorazd sa v jeho epose spomína vo veršoch 335.-351. piateho spevu. Mimochodom aj spisovateľ, po ktorom je pomenované miesto konania podujatia – prešovské divadlo, Jonáš Záborský (jeho literárna tvorba sa viaže na matičné obdobie) sa o osobnosti Gorazda zmieňuje vo svojej hre Posledné dni Veľkej Moravy, zaslanej do súbehu, ktorý vypísal prvý predseda Matice slovenskej, biskup Štefan Moyzes (tlačou vyšla r. 1865).
Iniciátorom súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava, jej vyhlasovateľmi Divadlo J. Záborského – útvar osvetovej činnosti Prešov, Národné osvetové centrum, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda a spoluorganizátormi súťaže sú Cyrilometodská spoločnosť, Spolok slovenských spisovateľov, Gorazdus, n. o., Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava Prešov, Matica slovenská Martin, jej Oblastná rada v Prešove, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok svätého Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok svätého Vojtecha Trnava a Svetové združenie Slovákov v zahraničí.
XX. Gorazdov literárny Prešov je súčasťou XXVI. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, nad ktorými a zároveň nad štvrťstoročím zrodu svätogorazdovskej tradície siedmykrát prevzal záštitu exprezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Uskutočnením slávnostného Dňa sv. Gorazda v Kútoch v roku 1990 ako prvého podujatia Svätogorazdovských dní na Slovensku sa zaznamenal zrod novodobej duchovno-kultúrnej, národno-vlasteneckej svätogorazdovskej tradície.
Súťaž je platformou na rozvoj nábožensky orientovanej literárnej spisby a jej odborné usmerňovanie. Orientuje sa na autorov všetkých vekových kategórií, ktorí vo svojom literárnom diele stvárňujú prvopočiatky našich národných a kresťanských dejín a tradícií, zachytávajú život významných osobností národnej a kresťanskej histórie i súčasnosti, oceňujú a oslavujú duchovné hodnoty kresťansky orientovanej kultúry.
Významnými tematickými dominantami XX. Gorazdovho literárneho Prešova boli o. i. 1200. výročie narodenia a 1130. výročie úmrtia svätého Metoda, spisovateľa, prekladateľa, právnika, nášho prvého arcibiskupa metropolitu moravsko-panónskej provincie, pedagóga – rektora prvej slovenskej vysokoškolskej ustanovizne, pápežského legáta, misionára, spolupatróna Európy. Ďalej 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších osobností moderných dejín slovenského národa. Význam tohto jubilea zvýrazňuje jeho zaradenie do zoznamu výročí UNESCO na roky 2014 – 2015 a vyhlásenie roku 2015 za Rok Ľudovíta Štúra. Tiež 25. výročie zrodu novodobej svätogorazdovskej duchovno-kultúrnej, národno-vlasteneckej tradície Slovákov.
Gorazdov literárny Prešov cieľavedome, v duchu medzinárodného Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva (UNESCO) prispieva k plneniu dôležitej úlohy pri tvorbe, ochrane, zachovávaní, no najmä znovuvytváraní kresťanského nehmotného kultúrneho dedičstva, kde má svoje pevné miesto aj svätogorazdovská tradícia.
Cieľmi tohoročnej súťaže bolo prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, prvého po mene známeho vzdelanca – polyshitora a svätca slovenského pôvodu, k poznaniu života a diela sv. Metoda, k poznaniu života a diela Ľudovíta Štúra, tiež a v neposlednom rade iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvoriť platformu na odborné usmerňovanie takejto tvorby a tvorivý dialóg autorov, ktorí sa venujú nábožensky orientovanej literárnej spisbe, čo sa udeje v rámci epilógu podujatia, na rozborovom seminári – stretnutí autorov a členov odbornej poroty jubilejného Gorazdovho literárneho Prešova. Moderovať ho bude dlhoročná garantka GLP, PhDr. Dagmar Runáková, manažérka útvaru osvety DJZ. Určite pôjde o tvorivé i vzájomne obohacujúce dialógy, ako v predchádzajúcich ročníkoch súťaže už aj preto, že porotcovia nie sú len literárni vedci, vysokoškolskí pedagógovia, ale zároveň aj sami sú literárne činnými umelcami.
TK KBS informoval Miroslav Holečko