[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko prijme kresťanov z Iraku, ktorí hovoria jazykom Ježiša Krista
P:3, 30. 11. 2015 18:00, DOM

Nitra 30. novembra (TK KBS) Slovensko prijme komunitu kresťanov z Iraku. V najbližších dňoch do krajiny dorazí 149 asýrskych kresťanov. Novinárom to dnes oznámili na tlačovej konferencii v Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre. Ide o komunitu, ktorá hovorí po aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. V Iraku sú priamo ohrozovaní tzv. Islamským štátom, informovali minister vnútra Robert Kaliňák a nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Kresťania z Iraku budú bývať po absolvovaní zákonných procedúr v cirkevných objektoch a u dobrovoľníkov, ktorí ponúkli ubytovacie kapacity v Nitre a v jej okolí.

"Našli sme v jednej komunite 25 rodín asýrskych kresťanov, ktorí žijú v Iraku, od ktorých je Islamský štát iba niekoľko kilometrov a ktorí by po príchode Islamského štátu by boli bezmilosti zavraždení. Práve preto sme sa rozhodli urýchliť túto záchrannú misiu, aby sme mohli týchto 25 kresťanských rodín zachrániť a prichýliť ich na Slovensku a poskytnúť im nový domov," vysvetlil minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého všetci prešli slovenskými bezpečnostnými previerkami. Ich pustupná integrácia sa začne v azylovom tábor v Humennom, neskôr budú rozdelení do miest a obci v okolí Nitry. Prejdú aj zdravotnými vyšetreniami. Sú medzi nimi lekári, umelci či programátori. Do našej krajiny by mali prísť v najbližších dňoch chartrovým letom.

Rodiny kresťanov, ktoré prídu na Slovensko, boli podľa ministra vnútra vybrané z viac ako tisícky rodín, ktoré mali záujem o integráciu. Najväčšiu časť tvoria deti. "Tretinu tvoria deti do 15 rokov, potom je tam veľká skupina tínedžerov a ľudí do 25 ľudí, tých je asi 20 – 30. Potom je tam stredný vek, teda rodičia a asi osem ľudí nad 60 rokov," povedal Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré spolu s Diecéznou charitou Nitra zodpovedá za projekt ich integrácie v regióne Nitry. Naplánovaný je na tri roky. Rodiny by mali byť potom schopné postupne sa osamostatniť a postarať sa sami o seba. Náklady na pobyt kresťanov sa budú hradiť z peňazí už vyčlenených na azylovú politiku, so sponzorov a zahraničných kresťanských donorov.

Peter Brenkus novinárom povedal, že v projekte integrácie rodín do miestnych komunít bude pomáhať množstvo dobrovoľníkov a vznikne aj dvanásť pracovných miest. Počas troch rokov dostanú kresťania pomoc vo forme jazykového vzdelávania (bude im ponúknutý intenzívny kurz slovenského jazyka), sociálnej asistencie, pracovného, sociálneho , pracového a právneho poradenstva. „Počítame s tým, že mnohé rodiny budú integrované oveľa skôr a odpoja sa od tejto našej pomoci. Aj po skončení projektu budú môcť zostať bývať vo väčšine objektov, ak budú mať záujem. Ale samozrejme, môžu si zaobstarať aj vlastné, iné bývanie,“ povedal Brenkus. Koncentrácia ľudí začlenených do jednotlivých obcí kraja nebude podľa Kaliňáka vysoká. „Najmä preto, aby boli nútení k interakcii s miestnym obyvateľstvom," vysvetlil.

"Katolícka cirkev deklarovala viackrát, že je ochotná pomôcť ľuďom, ktorí sú v núdzi, ktorí sú prenasledovaní v týchto nie pokojných časoch," potvrdil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Prejavila to podľa neho už pred rokom, keď organizovala zbierku na podporu prenasledovaným kresťanom. Teraz pomôže v spolupráci zo združením Pokoj a dobro. "Chceme v spolupráci s vládou SR poskytnúť ľuďom, ktorí sú prenasledovaní, strechu nad hlavou, ale aj duchovné prostriedky, aby nestratili svoju kresťanskú identitu," dodal biskup Judák. Priestory na ubytovanie kresťanských rodín ponúkli dobrovoľníci, časť zariadení patrí cirkvi. „Schopnosť integrovať sa je u každého individuálna.Integračný proces trvá osem mesiacov až dva roky," dodal Kaliňák.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

( TK KBS, ml; ml ) 20151130046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]