[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František pokračuje vo svojej návšteve Afriky (druhý deň cesty)
P:3, 26. 11. 2015 14:30, ZAH

Keňa 26. novembra (TK KBS) Svätý Otec František pokračuje vo svojej návšteve Afriky. V Keni, prvej zastávke jeho cesty, ho dnes čakalo stretnutie s predstaviteľmi iných kresťanských vyznaní a iných náboženstiev, svätá omša v kampuse Univerzity v Nairobi a ďalší program. Prinášame aktualizované spravodajstvo.

Druhý deň návštevy Afriky začal pápež František stretnutím s predstaviteľmi iných kresťanských vyznaní a iných náboženstiev, prítomných v Keni. V 40-miliónovej krajine je 47% kresťanov protestantských vyznaní, 32% katolíkov, moslimovia predstavujú 11 % obyvateľstva krajiny. V priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Nairobi sa stretol so zástupcami anglikánov, evanjelikov, metodistov, pentekostálnych, spoločenstva African Inland Church a tiež aj predstaviteľov Medzinárodného ekumenického hnutia a ďalších ekumenických a medzináboženských združení, rovnako aj predstaviteľov iných náboženstiev. Boli medzi nimi príslušníci tradičného animistického náboženstva, moslimovia, hinduisti, budhisti, sikhovia a židia.

Svätému Otcovi ich predstavil Mons. Peter Kairo, biskup zodpovedný za medzináboženský dialóg. Anglikánsky arcibiskup Eliud Wabukala potom predniesol pozdravný príhovor a svedectvo o význame ekumenických a medzináboženských vzťahov v Keni, aj so zreteľom na podporovanie pokojného spolunažívania v krajine konfrontovanej s terorizmom. Pápežovi tiež poďakoval za jeho podnet k novému vzťahu k životnému prostrediu v encyklike Laudato si´, za jeho podporu prejavenú rodine a tiež odmietnutie tzv. „ideologických kolonizácií“. Následne predstaviteľ moslimov Abdulghafur El-Busaidy predstavil poslanie a činnosť Kenskej najvyššej rady moslimov, najmä na podporu verejnej spravodlivosti a morálky v spoločnosti. Uviedol pritom, že k moslimskému vierovyznaniu patrí „okolo 30%“ obyvateľstva Kene. Ďalej ocenil dôraz pápeža Františka na starostlivosť o stvorenie a citujúc slová Hansa Künga o globálnej etike zdôraznil, že pokoj medzi národmi predpokladá pokoj medzi náboženstvami.

Pápež František vo svojom príhovore, ktorý predniesol v taliančine, označil toto medzináboženské a ekumenické stretnutie za „znak úcty Cirkvi voči nasledovníkom všetkých náboženstiev“ a rovnako vyjadril nádej, že posilní vzájomné putá. Ako povedal, „medzináboženský dialóg nie je luxusom“, nie je akýmsi prídavkom či vecou voľby, ale „je niečím esenciálnym, niečím, čo náš svet ranený konfliktami a rozdeleniami čoraz viac potrebuje“. Náboženské presvedčenie a jeho praktizovanie podľa slov Svätého Otca ovplyvňuje to, čím sme a aj naše chápanie okolitého sveta. Je pre nás zdrojom múdrosti a solidarity, ktoré takýmto spôsobom obohacujú celú spoločnosť: „Starajúc sa o duchovný rast našich spoločenstiev, formujúc mysle a srdcia pre pravdu a pre hodnoty, ktoré vyučujú naše náboženstvá, naše náboženské tradície, stávame sa požehnaním pre spoločenstvá, v ktorých žije náš ľud. V demokratickej a pluralistickej spoločnosti akou je táto, sa spolupráca medzi vedúcimi náboženskými predstaviteľmi a ich spoločenstvami stáva dôležitou službou pre spoločné dobro.“

Pápež František poukázal aj na nevyhnutnosť porozumenia, priateľstva a spolupráce medzi náboženstvami, a to osobitne v prospech obrany dôstojnosti jednotlivcov a národov, ako aj ich práv na slobodný a šťastný život.

Úlohu náboženstiev vyjadril nasledovne: „Šíriac úctu tejto dôstojnosti a týchto práv, náboženstvá zohrávajú esenciálnu úlohu pri formovaní svedomia, pri vštepovaní mladým hlbokých duchovných hodnôt príslušných tradícií a pri pripravovaní dobrých občanov, schopných vnášať do občianskej spoločnosti čestnosť, integritu a víziu sveta, ktorá by oceňovala ľudskú osobu v kontraste s mocou a materiálnym ziskom.“

Svätý Otec v príhovore spomenul aj teroristické útoky na obchodný dom Westgate Mall spred dvoch rokov, ďalej tohtoročný atentát na Garissa University College, pri ktorom prišlo o život takmer 150 kresťanských študentov, ako aj tohtoročný atentát na baníkov v regióne Mandera. Pápež v tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť presvedčenia náboženských predstaviteľov, že Boh, ktorému slúžia, je Bohom pokoja. Povedal:

„Príliš často sa mladí stávajú extrémistami v mene náboženstva, aby zasievali nesváry, aby zasievali strach, a aby narúšali samotnú štruktúru našich spoločností. Ako je len dôležité, aby sme boli uznaní ako proroci pokoja, šíritelia pokoja, ktorí pozývajú druhých žiť v pokoji, harmónii a vzájomnej úcte! Nech sa Všemohúci dotkne sŕdc tých, ktorí páchajú toto násilie a nech daruje svoj pokoj našim rodinám a našim komunitám.“

Pápež František zároveň pripomenul 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu, vďaka ktorému sa Cirkev nasadila pre ekumenický a medzináboženský dialóg. V závere prítomných náboženských predstaviteľov vyzval: „Hľadiac do budúcnosti, modlime sa, aby sa všetci muži a ženy považovali za bratov a sestry, pokojne zjednotených v ich rozdieloch a prostredníctvom nich. Modlime sa za pokoj!“

*

Prvá svätá omša pápeža Františka na africkom kontinente sa uskutočnila dnes ráno krátko po 8. hodine nášho času (o 10.15 miestneho času). Na priestranstve univerzity v Nairobi ľudí neodstrašilo ani daždivé počasie a eucharistické slávenie so Svätým Otcom prežívali s plnou radosťou. Ako je pre Afriku typické, modlitbu vyjadrili a prežívali aj prostredníctvom tancov. Svätú omšu za evanjelizáciu národov, ktorá bola slávená v angličtine a svahilčine spevmi podfarboval obrovský spevácky zbor. V rytmoch liturgických spevov tancoval nielen zbor a skupina detí s osobitnou choreografiou pod pódiom, ale väčšina zhromaždenia.

Úryvok z Evanjelia podľa Matúša (Mt 28,16-20) o vyslaní apoštolov do celého sveta krstiť všetky národy prečítal diakon v angličtine. Potom sa už prítomným v taliančine prihovoril Svätý Otec v homílii, ktorá bola po častiach prekladaná do angličtiny. Položil v nej dôraz na rodinu, ktorú Boh požehnáva ako základ zdravia spoločnosti: „Zdravie akejkoľvek spoločnosti závisí vždy od zdravia rodín.“ Pápež František pripomenul, že požiadavka podporovať rodinu vychádza z Božieho slova, ktoré vyzýva aj k odmietnutiu „praktík, ktoré podporujú v ľuďoch aroganciu, zraňujú alebo znevažujú ženy, zanedbávajú starých ľudí a ohrozujú život nevinných, ešte nenarodených detí.“

Kresťanské rodiny majú „poslanie vyžarovať Božiu lásku a vylievať oživujúcu vodu jeho Ducha. Toto je dôležité obzvlášť dnes, keď sme svedkami šírenia nových púští, vytvorených kultúrou egoizmu a ľahostajnosti voči iným,“ povedal ďalej pápež v homílii. Na pôde univerzity osobitne vyzval mládež budovať spoločnosť, ktorá bude spravodlivá, solidárna s chudobnými a bez diskriminácie. Pripomenul, že táto stavba musí mať pevný základ na skale, ktorou je Ježiš, Dobrý pastier. „Buďte pevní vo viere! Nebojte sa, pretože patríte Pánovi“ – dodal na záver Svätý Otec, čím citoval motto svojej apoštolskej návštevy Kene.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť ::TU::

V modlitbách veriacich pri svätej omši zazneli aj jazyky swahili, masai, kiborana a turkana. V závere sa arcibiskup Nairobi kardinál John Njue poďakoval Svätému Otcovi za pozornosť venovanú Keni a vyzdvihol aj zásluhu vedenia krajiny pri zabezpečení apoštolskej cesty.

*

Popoludňajší program druhého dňa Svätého Otca v Nairobi sa začal stretnutím s kňazmi a diakonmi, zasvätenými osobami a seminaristami v športovom areáli katolíckej strednej školy „St. Mary´s School“. Zneli v ňom spevy, biblické čítania, modlitby, prosby a svedectvá. Keď rehoľná sestra a kňaz predstavili činnosť zasvätených osôb v Keni, Svätého Otca za všetkých pozdravil predseda Komisie pre klérus a zasvätený život Konferencie biskupov Kene Mons. Anthony Irei Mukobo IMC. Podobne ho privítali aj predsedovia združení hlavných predstavených mužských a ženských kongregácií, provinciál rehole spiritánov, ktorí založili spomínanú školu a duchovný správca miestneho školského kostola.

Pápež František odložil bokom pripravený text a prítomným sa prihovoril spontánne v rodnej španielčine, pričom jeho slová boli po častiach prekladané do angličtiny. Vychádzal zo slov sv. Pavla z biblického čítania z Listu Filipanom (1,3-6): «...som si istý, že ten, čo začal vo vás dobré dielo, aj ho dokončí až do dňa Krista Ježiša».

Svätý Otec rehoľníkom a kňazom pripomenul, že ich cestu povolania inicioval sám Boh, ktorý si ich vyvolil. Varoval ich pred postojom nadradenosti a povýšenectva, pred tým, že by nasledovali Pána kvôli ambíciám, záujmom, kvôli bohatstvu, postaveniu a moci. Pripomenul im, že boli Bohom vyvolení pre to, aby slúžili Božiemu ľudu a nie aby sa nechali obsluhovať. Zasvätených vystríhal aj pred hriechom, ktorý sa Bohu priam protiví – pred vlažnosťou. Svätý Otec ďalej zdôraznil dôležitosť schopnosti zasvätených a kňazov plakať – a to ako pre svoje hriechy, tak aj pre utrpenie sveta, pre ľudí vytisnutých na okraj, pre opustených, pre vraždené deti... „Nikdy neprestaňte plakať... Keď rehoľníkovi alebo kňazovi uschnú slzy, niečo nie je v poriadku“, povedal Svätý Otec. Prítomných upozornil aj na dôležitosť modlitby:

„Nikdy sa neprestaňte modliť... Duša zasväteného, ktorý zanechá modlitbu, sa vysuší, je škaredá, neatraktívna“, povedal pápež František a takúto dušu prirovnal k zošúverenej, vysušenej fige. Kňazom a zasväteným osobám nakoniec Svätý Otec poďakoval za ich nasadenie a službu a poprosil ich o modlitbu.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK

::PRVÝ DEŇ NÁVŠTEVY::

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20151126031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]