[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 11. 2024   Meniny má Cecília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva biskupov ad limina apostolorum v Ríme (druhý deň návštevy)
P:3, 10. 11. 2015 14:30, ZAH

Rím 10. novembra (TK KBS) V Ríme pokračuje návšteva slovenských biskupov ad limina apostolorum. Program druhého dňa začal slávením Božskej liturgie svätého Jána Zlatoústeho v Bazilike Santa Maria Maggiore. Potom čakali biskupov návštevy vatikánskych úradov. Prinášame aktualizované informácie z návštevy.

* UTOROK 10. NOVEMBRA 2015

Program druhého dňa návštevy slovenských biskupov ad limina apostolorum začal slávením Božskej liturgie svätého Jána Zlatoústeho v Bazilike Santa Maria Maggiore. Biskupi spolu s kňazmi a pútnikmi sa o 7:15 zhromaždili v kaplnke Panny Márie, kde sa nachádza slávny obraz Božej Matky Salus Populi Romani. Sláveniu predsedal vladyka Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita. Homíliu predniesol vladyka Milan Chautur, košický eparcha. Vo svojom príhovore zdôraznil formy správnej úcty k Panne Márii. Podľa biskupových slov Božia Matka nezatieňuje úctu k Ježišovi Kristovi, ale práve naopak, pozýva k jej prehĺbeniu všetkých veriacich. V kaplnke zneli bohaté spevy gréckokatolíckeho východného obradu. S vladykom Jánom koncelebrovali sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ, bratislavský eparcha Peter Rusnák a prešovský pomocný biskup Milan Lach, ako aj prítomní biskupi latinského obradu.

Následne biskupi navštívili Kongregáciu pre katolícku výchovu, ktorá má na starosti katolícke výchovno-vzdelávacie inštitúcie. Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober, predseda Komisie KBS pre katechizáciu a školstvo, informoval v úvodnom príhovore kongregáciu o situácii v katechéze a katolíckom školstve na Slovensku. Hovoril o oblastiach, ktorým sa venujú štyri subkomisie KBS - pre katechézu vo farnosti, pre školské vyučovanie náboženstva, pre katolícke školy a pre katechizáciu veriacich maďarskej národnosti. Oboznámil kongregáciu so štatistickými údajmi, legislatívnou situáciou a hlavnými výzvami, ktoré stoja pred katolíckou cirkvou na Slovensku v oblasti podpory katolíckej výchovy. Následne si členovia kongregácie vypočuli správu o stave teologických fakúlt a Katolíckej univerzity. Kardinál Giuseppe Versaldi, prefekt kongregácie, biskupom povedal, že majú plnú dôveru a podporu Kongregácie pri riešení ťažkostí, ktoré na univerzite vznikli, a vyjadril nádej, že sa im zložitú situáciu podarí úspešne zvládnuť. V ďalšej časti rozhovoru kardinál a jeho spolupracovníci hovorili s biskupmi o náležitostiach, ktoré je potrebné zachovávať vo vzťahu k Svätej Stolici pri menovaní nových prednášajúcich na teologických fakultách ako aj pri vytváraní nových študijných odborov.

Pri ďalšej návšteve sa biskupi rozdelili do dvoch skupín. Prvá šla na Kongregáciu pre Východné cirkvi a druhá na Pápežskú radu pre pastoráciu migrantov a cestujúcich. Príhovor na kongregácii predniesol vladyka Ján Babjak, predseda Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Informoval o situácii vo svojej metropolii a spomenul tiež výzvy, ktorým čelí Cirkev na Slovensku v kontexte šírenia nových myšlienkových prúdov, predovšetkým ideológie gender. Hovoril o starostlivosti o duchovný život veriacich prostredníctvom farskej pastorácie, formačných centier a pútnych miest. Prefekt kongregácie kardinál Leonardo Sandri na jeho príhovor reagoval s povzbudením, aby na Slovensku pokračovala dobrá spolupráca medzi latinským a byzantským obradom katolíckej cirkvi. Vo vzájomnom dialógu sa potom biskupi venovali otázkam súviasiacim s vysluhovaním sviatostí pre veriacich jednotlivých obradov, predovšetkým v situáciách, keď vysluhovateľ a prijímateľ sviatosti nie sú rovnakého obradu alebo keď veriaci jedného i druhého obradu žijú v tesnej blízkosti a môžu citlivo vnímať niektoré rozdiely a odlišnosti.

Na pápežskej Rade pre migrantov a cestujúcich sa prihovorili najskôr trnavský arcbiskup Mons. Ján Orosch, predseda rady KBS pre migrantov, utečencov a pútnikov a po ňom košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý má v rámci KBS na starosti Radu pre Rómov a menšiny. Mons. Orosch hovoril o programoch pomoci pre ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy: sústredil sa na domáce i zahraničné projekty Slovenskej katolíckej charity, ktorá je principiálnym nástrojom cirkvi na Slovensku v snahe pomáhať migrantom a utečencom. Mons. Bernard Bober informoval o misijnej prítomnosti katolíckej cirkvi medzi rómskym obyvateľstvom - najmä prostredníctvom komunitných a pastoračných centier, škôl a priestorov na trávenie voľného času. Kardinál Antonio Maria Veglió, predseda pápežskej rady, so slovenskými biskupmi hovoril o praktických otázkach týkajúcich sa pastorácie Rómov, a to aj v kontexte ich nedávneho prijatia u Svätého Otca. Potom sa spoločne venovali otázkam súčasnej európskej krízy migrantov a utečencov.

V utorok popoludní navštívili biskupi Pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov. Za KBS sa prihovoril znovu Mons. Bernard Bober, ktorý po Mons. Andrejovi Imrichovi prevzal Radu pre ekumenizmus. Vatikánskym predstaviteľom v základných rysoch opísal náboženskú situáciu na Slovensku z hľadiska štatistických údajov týkajúcich sa nekatolíckych cirkví. Hovoril o formách spolupráce s týmito cirkvami, predovšetkým o výzvach, ktorým čelia všetci rovnako, napríklad o obmedzeniach vplyvu vo verejnom priestore, či snahách o rozklad tradičných hodnôt. Informoval tiež o spoločných podujatiach duchovného charakteru a o praktickej otázke uzatvárania manželstiev medzi katolíkmi a veriacimi iných kresťanských cirkví. Kardinál Kurt Koch, predseda pápežskej rady, sa zaujímal o ekumenické podujatia, ktoré cirkev na Slovensku uskutočňuje a kládol otázky týkajúce sa praktických ťažkostí s ktorými sa v oblasti dialógu stretáva. Povbzdil biskupov pokračovať v iniciatívach podobných tej, ktorá viedla k vzájomnému uznávaniu platnosti krstu a k hľadaniu nových riešení cestou trpezlivosti, osobného kontaktu a vzájomnej úcty a rešpektu.

O šestnástej hodine sa biskupi rozdelili do dvoch skupín. Prvá navštívila Pápežskú radu na podporu novej evanjelizácie, druhá zasa Pápežskú radu pre spravodlivosť a pokoj. Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis predniesol príhovor za prvú skupinu: hovoril o snahách slovenskej cirkvi vydávať čím osobnejšie svedectvo veriacim i hľadajúcim, vyzdvihol spoluprácu s laickými spoločenstvami a hnutiami. Podčiarkol prioritu pastorácie rodiny, ktorá je podľa neho mimoriadne dôležitým priestorom práve pre aktivity novej evanjelizácie. Predseda pápežskej rady arcibiskup Rino Fisichella v svojom príhovore zdôraznil potrebu nových foriem stálej katechézy, ktorá by sa nemala spájať výlučne s prípravou na prijatie sviatostí. Biskupom kládol otázky ohľadom spôsobov formácie katechétov a ponúkol im aj účasť na podujatiach, ktoré organizuje jeho dikastérium. V ďalšej časti rozhovoru sa biskupi venovali téme prípravy na Jubilejný svätý rok milosrdenstva, ktorý sa na podnet Svätého Otca začne už o mesiac.

V druhej skupine sa prihováral vladyka Peter Rusnák, ktorý vedie Radu KBS Iustitia et Pax. Hovoril o aktivitách rady za posledné obdobie, o publikačnej činnosti, rozvoji medzinárodných kontaktov a organizácii formačných podujatí. Reagoval na vyjadrenia Svätého Otca Františka v kontexte krízy migrantov a informoval o založení pracovnej skupiny, ktorú pri KBS vedie Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup. Predseda rady kardinál Peter Turkson biskupom porozprával o snaženiach Svätej Stolice v oblasti utečeneckej krízy. V diskusii o celej problematike vladyka Peter Rusnák zdôraznil body, ktoré cirkev na Slovensku pokladá za prioritné: senzibilizovať ľudí, pracovať s verejnou mienkou, hľadať spôsoby spolupráce so štátnymi orgánmi a nadväzovať kontakty priamo s predstaviteľmi miestnych cirkví, ktorých sa kríza bezprostredne dotýka.

Večer sa biskupi odobrali na stretnutie s veľvyslancom SR pri Svätej Stolici Petrom Sopkom a jeho spolupracovníkmi, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch ambasády. Stretnutie bolo spojené aj s koncertom, na ktorom vystúpil s klavírnym recitálom prof. Daniel Buranovský. Biskupi sa stretli aj so slovenským veľvyslancom v Taliansku Jánom Šothom a Petrom Dvorským, riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme.

PLNÉ ZNENIE homílie zo sv. liturgie je možné nájsť ::TU::

FOTOGRAFIE sú ::TU:: / ::AUDIO 1 TU:: / ::AUDIO 2 TU:: / ::AUDIO 3 TU:: / ::VIDEO::

::PRVÝ DEŇ NÁVŠTEVY AD LIMINA:: / ::VIAC INFORMÁCIÍ O NÁVŠTEVE::

( TK KBS, mk; ml ) 20151110038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]