Bratislava 6. novembra (TK KBS) V pondelok 9. novembra 2015 sa začína cesta slovenských biskupov Ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Jej súčasťou bude i prvé spoločné stretnutie biskupov s pápežom Františkom. Štrnásť slovenských biskupov sa s ním stretne počas tradičnej generálnej audiencie a súkromne. Posledná návšteva, ktorej náplňou je návšteva hrobu apoštola sv. Petra, stretnutie so Svätým Otcom a rokovanie s vatikánskymi dikastériami, sa konala v roku 2007. Na jednotlivých sekciách Rímskej kúrie budú diecézni a pomocní biskupi hovoriť o stave Cirkvi na Slovensku. Návštevu budú sprevádzať desiatky pútnikov, ktorí sa vydajú do Večného mesta. Novinárov informovali o návšteve výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský a hovorca KBS Martin Kramara. "Toto je najvýznamnejšia udalosť pre Katolícku cirkev v tomto roku," povedal výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Pripomenul, že návšteva má niekoľko cieľov. Hlavný vníma v púti k hrobom svätých apoštolov Petra a Pavla. Za druhý označil stretnutie so Svätým Otcom Františkom. "Týmto spôsobom sa upevňuje spojenie medzi miestnou a univerzálnou Cirkvou," povedal Ziolkovský. Tretí cieľ je návšteva jednotlivých dikastérii, ktoré zodpovedajú za jednotlivé oblasti cirkevného života. "Príprava pred touto návštevou spočívala v tom, že jednotliví biskupi zasielali správy na Svätú stolicu o stave svojich diecéz, kde odpovedali na množstvo otázok. A na jednotlivých úradoch sa bude podrobne hovoriť o týchto správach," povedal novinárom výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský. Dodal, že púť biskupov budú sprevádzať aj viaceré zájazdy slovenských pútnikov.
Od ostatnej návštevy slovenských biskupov uplynulo osem rokov. Do tohto obdobia patria veľké zmeny, ktoré uskutočnil pápež Benedikt XVI. v oblasti usporiadania území diecéz. Najprv v januári 2008 zriadil Bratislavskú eparchiu a zároveň povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a zriadil Prešovskú gréckokatolícku metropoliu. Potom vo februári 2008 nasledovali zmeny v územiach rímskokatolíckych diecéz, bolí zriadené Bratislavská arcidiecéza a Žilinská diecéza, novým spôsobom boli usporiadané hranice diecéz Nitrianskej, Banskobystrickej a Rožňavskej a Trnavskej arcidiecézy.
"Návštevy ad limina tu boli vždy, ale dnes sa im prikladá oveľa väčší význam, aby tak mohli biskupi naozaj hovoriť so všetkými inštanciami Svätej stolice a tiež so mnou. Pri týchto stretnutiach, počas ktorých sa centrum a periféria stretáva v úprimnom zdieľaní, rastie správny vzájomný vzťah," opísal zmysel pravidelných návštev pred časom dnes už emeritný pápež Benedikt XVI., za ktorého pontifikátu sa konala posledná takáto návšteva slovenských biskupov vo Večnom meste (11. - 16. júna 2007). Biskupi Slovenska navštívia aj Baziliku sv. Klementa v Ríme, kde sa pomodlia pri hrobe sv. Cyrila.
Oficiálny program sa začne v pondelok 9. novembra 2015. Biskupi budú sláviť svätú omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Stretnutie s pápežom Františkom je naplánované na štvrtok 12. novembra 2015. Biskupi a veriaci sa s ním stretnúť aj počas generálnej audiencie, ktorá sa uskutoční o deň skôr. S pútnikmi budú biskupi sláviť sv. liturgiu v Bazilike Santa Maria Maggiore (v utorok 10. novembra o 7:15 h) a sväté omše v Lateránskej bazilike (11. novembra o 17:00 h), Bazilike sv. Pavla za hradbami (13. novembra o 16:00 h) a v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda (14. novembra o 10:00 h).
Tradícia uctenia si hrobov apoštolov Petra a Pavla siaha do najstarších dôb kresťanstva. Za povinné vyhlásil takéto návštevy pápež Zachariáš v roku 743. V novodobých dejinách mali návštevy veľkú dôležitosť pre biskupov, prichádzajúcich z totalitárnych režimov. Z Kódexu kánonického práva vyplýva, že diecézny biskup je viazaný povinnosťou každých päť rokov podať Najvyššiemu veľkňazovi správu o stave svojej diecézy, prísť si do Večného mesta uctiť hroby svätých apoštolov Petra a Pavla a vykonať návštevu u Svätého Otca. Návšteva hrobov sa koná prostredníctvom liturgických slávení.
TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::
MATERIÁLY PRE MÉDIA Z BRÍFINGU PRE MÉDIÁ:
* Čo je to návšteva Ad limina apostolorum?
Historické okolnosti vzniku návštevy “Ad limina apostolorum” nám zároveň dávajú odpoveď na to, čo je jej podstatou. Kresťanský starovek považoval hrob za prah (limen), ktorý oddeľuje pozemský život od života záhrobného (posmrtného). V tomto kontexte sa návšteva hrobov (hroby sv. Petra a sv. Pavla v Ríme) stávajú cieľom veriacich, ktorí žijú rozptýlení v okolitých krajinách. Náznak návštev "ad limina apostolorum" je už v Biblii. Svätý Pavol opisuje, ako vyhľadal Kéfasa – Petra, aby sa s ním poradil. “... po troch rokoch som šiel do Jeruzalema," píše apoštol národov, “aby som videl Kéfasa, a zostal som uňho pätnásť dní”. Keď potom svätý Peter (a Pavol) v Ríme zomiera mučeníckou smrťou, stáva sa Večné mesto - a v ňom Petrov hrob - dôležitým vzťažným bodom rozmáhajúceho sa kresťanstva.
Pod dnešnou Bazilikou sv. Petra sú pri mieste jeho pochovania dodnes čitateľné nápisy typu „svätý Peter, oroduj za nás, pochovaných v blízkosti tvojich ostatkov“. K ostatkom sv. Petra však prúdili aj zástupy živých pútnikov. Toto putovanie vyjadruje aj vžité slovné spojenie „ad limina apostolorum“, veď tento termín znamenal v kanonickej terminológii „hroby apoštolov“. Tradícia uctenia si hrobov apoštolov Petra a Pavla teda siaha do najstarších dôb kresťanstva. Za povinné vyhlásil takéto návštevy pápež Zachariáš v roku 743. V novodobých dejinách mali tieto návštevy dôležitosť pre biskupov z totalitárnych režimov. Tie biskupom spravidla odchod do Ríma zamedzovali. Kontakt s pápežom znamenal pre biskupov vždy veľkú vzpruhu a upevnenie jednoty s ním i celou Katolíckou cirkvou.
Neskôr, v pohnutom šestnástom storočí, v situácii akútneho ohrozenia jednoty kresťanov, potvrdil povinnosť pravidelných biskupských návštev pápež Sixtus V. v konštitúcii Romanus Pontifex (z 20. decembra 1585) biskupov žiadal dostaviť sa povinne a pravidelne do Ríma - na znak poslušnosti Rímskemu Pontifexovi, aby mu vydali počet zo spravovania svojich diecéz a aby zasa oni od neho prijali rady, pomoc i povzbudenie. Periodicita bola odstupňovaná vzdialenosťou biskupských sídiel: talianski biskupi mali povinnosť prísť každé tri, európski každých päť a mimoeurópski každých 10 rokov. Pravdepodobne už v tomto období malo Ad limina okrem návštevy Petrovho hrobu dve základné časti: skupinové prijatie biskupov s hodnotiacim príhovorom pápeža, a individuálne konzultácie s jednotlivými biskupmi.
V súčasnosti dokument, ktorým sa riadi Návšteva “Ad limina apostolorum”, je “Direktórium pre návštevu “ad limina”, ktoré vydala vatikánska Kongregácia pre biskupov dňa 29. júna 1988. Ten rozčleňuje návštevu na tri základné momenty: 1) púť a vzdanie úcty hrobom kniežatám apoštolov; 2) stretnutie so Svätým Otcom; 3) kontakty s jednotlivými dikastériami Rímskej kúrie. V novodobých dejinách mali návštevy veľkú dôležitosť pre biskupov, prichádzajúcich z totalitárnych režimov. Tie biskupom spravidla odchod do Ríma zamedzovali, ale keď si to už vzhľadom na tlak medzinárodnej verejnej mienky nemohli dovoliť, bezprostredný kontakt s pápežom znamenal pre biskupov vždy veľkú vzpruhu a upevnenie jednoty s ním i celou katolíckou cirkvou. Návšteva hrobov oboch apoštolov sa koná prostredníctvom liturgických slávení.
* Ako sa návšteva pripravuje, kto ju absolvuje a aký program čaká biskupov v Ríme?
Príprava návštevy ad limina apostolorum trvá niekoľko mesiacov a sú do nej zapojené všetky zložky života jednotlivých miestnych cirkvi. Pred návštevou mali biskupi povinnosť - cca pol roka pred návštevou - poslať do Ríma správu o stave a fungovaní svojej diecézy. Ide o vyše 20 rôznych oblastí, na ktoré sa pýta Svätá stolica. Sú to napríklad informácie o pastoračnej a administratívnej organizácii diecézty, náboženskej situácie v diecéze, biskupskej službe, liturgickom a sviatostnom živote diecézy, katolíckej výchove a katechéze, službe a živote kléru, zasvätených osôb, misijnej spolupráci, laikoch, ekumenizme, pastorácii rodiny, mládeže, chorých, migrantov a cestujúcich a iné témy. Na ich základe potom biskupi debatujú na jednotlivých vatikánskych dikastériách.
Návštevu absolvuje štrnásť slovenských biskupov. Ide o biskupov, ktorí sú v súčasnosti v službe diecézneho alebo pomocného biskupa (alebo arcibiskupa). Medzi biskupmi je aj ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Spolu s biskupmi cestuje aj sprievod zo Slovenska, v ktorom sa nachádzajú niektorí osobní tajomníci a kancelári biskupov a zástupcovia Generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska, ktorý na miestnej úrovni celú prípravu návštevy koordinuje a v spolupráci s jednotlivými komisiami, radami KBS a ďalšími inštitúciami pripravuje. Partnerom Generálneho sekretariátu zo strany Vatikánu je Kongregácia pre biskupov, vo vnútri ktorej je zriadený Úrad pre koordináciu návštev “ad limina”. V Ríme zabezpečuje koordináciu návštevy rektor Slovenského pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda Vladimír Stahovec.
Do Ríma odcestujú biskupi v nedeľu 8. novembra v dvoch skupinách - prvá z Viedne, druhá z Budapešti. Oficiálne návštevu začnú v pondelok 9. novembra a ukončia v sobotu 14. novembra, kedy sa vrátia na Slovensko. Najdôležitejším bodom je prvé oficiálne spoločné stretnutie s pápežom Františkom, ktoré je naplánované na štvrtok 12. novembra. Biskupi spolu s pútnikmi sa so Svätým Otcom stretnú aj počas tradičnej generálnej audiencie vo Vatikáne (v stredu 11. novembra).
V jednotlivých dňoch navštívia jednotlivé vatikánske dikastéria. V pondelok 9. novembra navštívia Kongegáciu pre kauzu svätých, Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Pápežskú radu pre laikov, Pápežskú radu pre rodinu a Pápežskú radu pre spoločenské komunikačné prostriedky. V utorok 10. novembra je v programe návšteva Kongregácie pre katolícku výchovu, Kongregácie pre východné cirkvi, Pápežská rada pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov, Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie, Pápežská rada pre spravodlivosť a pokoj. V stredu 11. novembra začnú program účasťou na generálnej audiencii s pápežom Františkom, pokračovať budú návštevou Kongregácie pre náuku viery. Vo štvrtok 12. novembra majú naplánovanú návštevu Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníkov, audienciu u Svätého Otca Františka, návštevu Pápežskej rady pre kultúru, Tribunálu Rímskej roty, Apoštolskej penitenciárie, Kongregácie pre zasvätený život a Pápežskej rady pre výklad zákonov. V piatok 13. novembra je v programe návšteva Kongregácie pre biskupov, Kongregácie pre klerikov a Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry.
* Aké liturgické slávenia čakajú biskupov spolu s pútnikmi?
Pondelok 9. novembra 2015:
- 7:30 Svätá omša (Bazilika sv. Petra - pri oltári nad hrobkou sv. Petra, Vatikán) - z priestorových dôvodov bude táto svätá omša len pre prítomných biskupov
Utorok 10. novembra 2015:
- 7:15 Sv. liturgia (Bazilika Santa Maria Maggiore, Rím) - svätá omša pre verejnosť
Streda 11. novembra 2015:
- 10:00 Generálna audiencia so Svätým Otcom (Námestie sv. Petra, Vatikán) - audiencia pre verejnosť
- 16:00 Biskupi navštívia Baziliku sv. Klementa v Ríme, kde sa pomodlia pri hrobe sv. Cyrila
- 17:00 Svätá omša (Lateránska bazilika) - svätá omša pre verejnosť
Piatok 13. novembra 2015:
- 16:00 Svätá omša (Bazilika sv. Pavla za hradbami v Ríme) - svätá omša pre verejnosť
Sobota 14. novembra 2015:
- 10:00 Svätá omša (Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme) - svätá omša pre verejnosť
* Ako je možné sledovať priebeh ad limina apostolorum v Ríme?
Tlačová kancelária KBS
V Ríme a Vatikáne budú sledovať celú návštevu riaditeľ TK KBS Martin Kramara a fotograf Peter Zimen. Ich spravodajstvo spolu s fotografiami bude možné aktualizovane nájsť na stránke www.tkkbs.sk. Martin Kramara (k dispozícii na čísle +421 910 842 642, hovorca@kbs.sk) bude zároveň k dispozícii médiám vždy po jednotlivých rokovaniach na rímskych dikastériách.
Televízia LUX
Televízia Lux sa chystá na návštevu už niekoľko týždňov vopred. Od 5. októbra vysielala originálnu sériu relácií Doma je doma, ktorá postupne predstavila všetky slovenské diecézy a arcidiecézy, eparchie a Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov. Za tri októbrové týždne precestovala celé Slovensko. Počas návštevy bude vysielať každý deň večer o 20:00 h denné 5-minútové spravodajstvo priamo z Ríma. Po ukončení návštevy ad limina apostolorum slovenských biskupov odvysiela v piatok 13. novembra 2015 naživo diskusnú reláciu V Samárii pri studni z Ríma. Na záver (v sobotu 14. novembra 2015 o 10:00 h) odvysiela priamy prenos svätej omše z Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme.
Rádio LUMEN
Rádio LUMEN odvysiela krátko pred začiatkom návštevy ad limina apostolorum špeciálnu reláciu Duchovný obzor venovanú tejto téme. Do Ríma tiež cestuje jeden redaktor Rádia LUMEN. Okrem toho bude stanica pravidelne mapovať aktuálne novinky a dianie samotnej návštevy reportážami v dennom vysielaní a najmä v spravodajskej relácii Infolumen, ktorú vysiela rádio denne o 17:30 h.
Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu
Priebeh a atmosféru bude podrobne mapovať Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu. Jeho redaktori budú v 15-minútovom spravodajstve vysielanom cez Rádio Lumen denne informovať o aktuálnom priebehu. Z osobitnej audiencie slovenského biskupského zboru u Svätého Otca vo štvrtok 12. novembra Vatikánsky rozhlas prinesie plný spravodajský výstup v textovej a zvukovej podobe.