[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 01. 2025   Meniny má Alexandra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Turkson v Bratislave: Medzi vierou a podnikaním sa vo svete vytvorila priepasť
P:3, 02. 12. 2014 09:01, DOM

Bratislava 1. decembra (TK KBS/RV) “Medzi vierou a podnikaním sa vo svete vytvorila priepasť, a túto priepasť je nevyhnutné preklenúť,” povedal kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson v pondelok 1. decembra v Bratislave na konferencii “Hodnoty v podnikaní”. Predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj prišiel na Slovensko uviesť vydanie dokumentu “Povolanie podnikateľa”, ktorého preklad z publikácie pripravenej Pápežskou radou a medzinárodným združením kresťanských podnikateľov Uniapac dala vypracovať Sociálna akadémia. Kardinál Turkson predniesol príhovor 250 podnikateľom, účastníkom medzinárodnej konferencie zorganizovanej Sociálnou akadémiou a spoločenstvom rodín Venite. Podujatie otvoril nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák, zástupca Konferencie biskupov Slovenska, pod ktorej záštitou sa stretnutie uskutočnilo.

V hlavnom príhovore večera kardinál Turkson opísal, prečo a akými spôsobmi sa Pápežská rada, ktorej predsedá, snaží vnášať princípy sociálnej náuky Cirkvi do súčasného sveta a konkrétne aj do podnikateľského prostredia. Zdôraznil, že ekonomické krízy veľmi úzko súvisia s krízami morálnymi, a preto je v podnikaní nielen dôležité pracovať, vyrábať produkty a tvoriť bohatstvo, ale predovšetkým “dobre pracovať, robiť dobré produkty a vytvárať dobré bohatstvo”. Tieto tri zásady, ktoré približuje aj publikácia “Povolanie podnikateľa,” spolu s rešpektovaním ľudskej dôstojnosti, princípov solidarity, subsidiarity a zodpovedného spravovania zverených dobier, dokážu podľa kardinála výrazne zlepšiť a ozdraviť podnikateľské prostredie.

Po kardinálovej prednáške nasledovala panelová diskusia, do ktorej sa zapojilo šesť pozvaných hostí: prezident medzinárodného združenia kresťanských podnikateľov Uniapac Jose Maria Simone, šéfmanažér firmy Elecmetal Group Rolando Medeiros, spoluzakladateľ softvérovej firmy Anasoft Michal Hrabovec, zakladateľ firmy MTS Krivá Juraj Habovštiak, riaditeľ spoločnosti Rheinmetall MAN Wien Wolfgang Schirmer a poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská, členka Výboru pre priemysel, výskum a energetiku, do ktorého pôsobnosti spadá aj malé a stredné podnikanie. Ghanský kardinál na tému etiky podnikania a kresťanského povolania podnikateľa prednášal aj v predchádzajúci deň v Budapešti.

Tridsať-stránkový dokument, ktorý na konferencii predstavili, je rozdelený do 87 bodov, a v mnohom sa inšpiruje sociálnou encyklikou pápeža Benedikta XVI. Caritas in veritate. Slovenské vydanie je sprevádzané fotografiami a doplnené prílohou nazvanou „Otázka pre podnikateľa“, napr.: „Podporujem všestranný rozvoj osôb na mojich pracoviskách?“ V jeho úvode nachádzame nasledovné myšlienky:

„Keď podniky a trhová ekonomika riadne fungujú a usilujú sa slúžiť spoločnému dobru, významne prispievajú k materiálnemu a dokonca aj duchovnému blahu spoločnosti. Nedávne skúsenosti ukazujú, aké škody spôsobuje zlyhanie podnikov a trhov. Transformácia, ktorej sme sa v našej dobe stali svedkami – globalizácia, komunikačné technológie a financializácia –, je prínosom, ale sprevádzajú ju problémy: nerovnosť, ekonomické otrasy, preťažovanie ľudí informáciami, finančná nestabilita a mnohé ďalšie tlaky, ktoré odvádzajú od služby pre spoločné dobro.

Podnikatelia, ktorí sa riadia etickými sociálnymi princípmi, ktoré sa v praxi prejavujú prostredníctvom cností – u kresťanov prostredníctvom evanjelia –, môžu byť úspešní a prispievať k spoločnému dobru. Prekážky v službe spoločnému dobru prichádzajú v mnohých podobách – nedostatočné dodržiavanie zákonov, korupcia, sklon k chamtivosti, zlé spravovanie zverených zdrojov –, ale najzávažnejšie pre podnikateľa na osobnej úrovni je, keď žije „rozdeleným“ životom. Tento rozpor medzi vierou a bežnou podnikateľskou praxou môže viesť k nerovnováhe a nesprávnej oddanosti svetskému úspechu.

Alternatívna cesta – na viere založené „podnikanie ako služba“ – ponúka podnikateľom širšiu perspektívu a pomáha vnášať rovnováhu medzi požiadavky sveta podnikania a etické sociálne princípy, u kresťanov osvietené evanjeliom. Tu sa uplatňujú tri štádiá: vidieť, posúdiť a konať, aj keď je jasné, že tieto tri aspekty sú vzájomne hlboko prepojené.“

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, RV, jb, mk; ml ) 20141202018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]