Bardejov 15. septembra (TKK BS) V letných týždňoch ožila Bazilika minor sv. Egídia v Bardejove už XXII. ročníkom Organových dní Jozefa Grešáka. Koncertný cyklus šiestich koncertov otvoril zborový koncert Mužského speváckeho zboru sv. Efréma z Budapešti v Maďarsku. Zbor sa už štrnásť rokov venuje štúdiu a interpretácii grécko-katolíckych liturgických piesní i repertoáru skladateľov čerpajúcich z ortodoxnej liturgie. Pozoruhodnosťou bolo uvedenie diela Slavimo slavno Sloveni Ferenza Liszta, v ktorom skladateľ vyzdvihol misiu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda z príležitosti 1000. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Z Hochschule für Musik zo švajčiarskeho Luzernu zavítala organistka Suzanne Z´Graggen. Slovenských organistov na tomto ročníku festivalu prezentovala Mária Plšeková, ktorá do dramaturgie koncertu zaradila aj Tri skladby pre organ slovenského skladateľa Petra Kolmana žijúceho v Rakúsku. Francúzsky organista Irénée Peyrot zaujal dramaturgiou z diel nemeckých a francúzskych skladateľov. Poľský organista Marek Stefański svoj organovový recitál zostavil z diel skladateľov Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Gabriela Rheinbergera, Gustava Merkela (autora populárnej organovej školy) i poľského skladateľa Mieczyslawa Surzyńskeho, ktorý je významným skladateľom liturgických skladieb ba aj autorom organovej školy.
Na záverečnom koncerte sa predstavil titulárny organista a regenschori Katedrály sv. Petra a Pavla v maďarskom Pécsi. Z dramaturgie jeho koncertu treba vyzdvihnúť najmä diela Franza Liszta a jeho vlastnú kompozíciu Chorálovú partitu v barokovom štýle Hommage à Johann Sebastian Bach. Práve posledne menovaní organisti zaujali prácou s nástrojom, ktorý v Bazilike minor sv. Egídia pochádza z roku 1909 z dielne významnej európskej organárskej dielne Rieger - z pobočky v Budapešti. Umelci využili farebné dispozície nevšedne zaujímavým spôsobom čím interpretované diela získali na farebnosti organového zvuku korešpondujúc s obsahovými myšlienkami diel. Mohli sme obdivovať mäkkú Fugaru i Gambu, zamatové kryty, zvučný Principál, zádumčivý Salitional, vyšperkované striebristými registrami - Mixturou, Trombitou a Cornetom. Sólistom na záverečnom koncerte bol klarinetista Július Klein, tohto času riaditeľ Štátnej filharmónie v Košiciach, ktorý sa predstavil v dielach českých skladateľov Františka Vincenta Kramářa - Krommera a Františka Antonína Rösslera - Rosettiho.
Organizačne sa pod medzinárodný organový festival podpísali Farnosť sv. Egídia v Bardejove, Mesto Bardejov s umeleckou agentúrou Staff Košice s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR.
TK KBS informovala Silvia Fecsková