[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 06. 07. 2024   Meniny má Patrik, Patrícia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec metropolitom: Dôvera v Boha odstraňuje každý strach
P:3, 29. 06. 2014 21:01, ZAH

Vatikán 29. júna (RV) Pri dnešnej slávnosti sv. apoštolov Petra a Pavla Svätý Otec František odovzdal páliá 24 novým arcibiskupom metropolitom. Slávnosť v Bazilike sv. Petra sa konala za prítomnosti delegácie Ekumenického patriarchátu z Konštantínopolu vedenej pergamským metropolitom Ioannisom Zizioulasom.

V úvode slávnosti diakoni priniesli páliá položené symbolicky na hrobe sv. Petra v priestore pod hlavným oltárom, tzv. „Confessio“. Noví arcibiskupi metropoliti pochádzajúci z 23 krajín sveta spoločne zložili prísahu po tom, ako ich Svätému Otcovi predstavil kardinál protodiakon Renato Raffaele Martino.

Pápež František následne požehnal páliá a založil ich na plecia metropolitom pochádzajúcim z Indie, Pakistanu, Vietnamu, Filipín, Indonézie, Mjanmarska, Brazílie, Uruguaja, Čile, Kostariky, USA, Nigérie, Ugandy, Tanzánie, Malawi, Madagaskaru, Poľska, Talianska, Francúzska, Anglicka, Škótska, Nemecka a Rakúska. Udelenie pália každému z metropolitov sprevádzal znak pokoja.

-----------------------------------------------------------------

Svätá omša pokračovala liturgiou slova, pri ktorej pápež František predniesol nasledujúcu homíliu:

„Na slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla, hlavných patrónov Ríma, s radosťou a vďakou vítame delegáciu vyslanú ekumenickým patriarchom, cteným a milovaným bratom Bartolomejom, na čele s metropolitom Ioannisom. Prosme Pána nech i táto návšteva pomôže posilniť vzájomné bratské puto týchto dvoch sesterských Cirkví pri ich kráčaní smerom k plnému spoločenstvu, ktoré si tak veľmi želáme.

«Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky» (Sk 12,11). V začiatkoch Petrovho pôsobenia v kresťanskej komunite v Jeruzaleme, vládla ešte obava z dôvodu prenasledovania niektorých členov Cirkvi Herodesom. Nechal usmrtiť Jakuba a teraz dal uväzniť i samotného Petra, aby sa zapáčil ľudu. Kým bol Peter držaný vo väzení a spútaný v okovách, začul hlas anjela, ako mu hovorí: «Vstaň rýchlo!... Opáš sa a obuj si sandále! ... Prehoď si plášť a poď za mnou!» (Sk 12,7-8). Reťaze spadli a dvere väzenia sa samé otvorili. Peter si uvedomil, že Pán ho «vyslobodil z Herodesovej ruky»; pochopil, že Boh ho vyslobodil z obáv aj z

reťazí. Áno, Pán nás vyslobodzuje z každej obavy a z každej reťaze, aby sme mohli byť skutočne slobodní. Dnešná liturgická slávnosť dobre vystihuje túto realitu slovami refrénu responzóriového žalmu: «Pán ma vyslobodil zo všetkej hrôzy.»

Tu je náš problém: problém strachu a útočiska v pastoračnom pôsobení. My – pýtam sa – drahí bratia biskupi, bojíme sa? Z čoho máme strach? A ak máme strach, aké útočiská hľadáme v našom pastoračnom živote, aby sme cítili istotu? Hľadáme snáď podporu u mocných tohto sveta? Alebo sa dávame oklamať pýchou, ktorá vyhľadáva pocit uspokojenia a uznania, a tam sa nám zdá byť to miesto istoty? Drahí bratia biskupi, do čoho vkladáme našu istotu?

Svedectvo Apoštola Petra nám pripomína, že naše pravé útočisko je dôvera v Boha: tá odstraňuje každý strach a robí nás slobodnými od každého otroctva a od každého svetského pokušenia. Dnes biskup Ríma i ostatní biskupi, zvlášť metropoliti, ktorí prijali pálium, cítime výzvu na základe príkladu svätého Petra, aby sme si preverili našu dôveru v Pána.

Peter znovu nadobudol dôveru, keď mu Ježiš trikrát povedal: «Pas moje ovce!» (Jn 21,15.16.17). A on, Šimon, v tom istom čase trikrát vyznáva svoju lásku k Ježišovi, naprávajúc tak trojité zapretie počas Pánovho utrpenia. Peter v sebe stále cíti spaľujúcu ranu z toho zlyhania voči Pánovi v onej noci zrady. Teraz, keď sa ho on pýta: «Máš ma rád?», Peter nevkladá dôveru v samého seba a vo vlastné sily, ale v Ježiša a v jeho zľutovanie: «Pane, ty vieš všetko, ty dobre vieš, že ťa mám rád» (Jn 21,17). Tu miznú obavy, neistota, ustráchanosť.

Peter zažil, že Božia vernosť je väčšia než naše nevernosti a je silnejšia než naše zapretia. Uvedomuje si, že vernosť Pána odstraňuje naše obavy a prekonáva každú ľudskú predstavu. Aj na nás sa dnes Ježiš obracia s otázkou: «Miluješ ma?“ Robí tak práve preto, lebo pozná naše obavy a naše ťažkosti. Peter nám ukazuje cestu: dôverovať jemu, ktorý o nás «vie všetko», spoliehajúc sa nie na našu schopnosť byť vernými, lež na jeho neochvejnú vernosť. Ježiš nás neopustí nikdy, pretože nemôže zaprieť seba samého (porov. 2 Tim 2,13). Je verný. Tá vernosť, ktorú Boh neochvejne potvrdzuje aj nám pastierom, idúc poza naše zásluhy, je prameňom našej dôvery a nášho pokoja. Vernosť Pána voči nám v nás vždy roznecuje túžbu slúžiť mu a slúžiť bratom v láske.

Ježišova láska musí Petrovi stačiť. Nesmie podľahnúť pokušeniu zvedavosti, závisti, ako vtedy, keď vidiac nablízku Jána, sa pýta Ježiša: «Pane, a čo bude s týmto?» (Jn 21,21). No Ježiš, vidiac tieto pokušenia, mu odpovedal: «Čo teba do toho? Ty poď za mnou!» (Jn 21,22). Táto Petrova skúsenosť nesie dôležitý odkaz aj pre nás, drahí bratia arcibiskupi. Pán dnes opakuje mne, vám, a všetkým pastierom: Poď za mnou! Nestrácaj čas otázkami či zbytočnými rečami; nezdržiavaj sa pri sekundárnych záležitostiach, ale pozeraj na podstatu a nasleduj ma. Nasleduj ma aj napriek ťažkostiam. Nasleduj ma v kázaní evanjelia. Nasleduj ma svedectvom života v súlade s darom milosti krstu a vysviacky. Nasleduj ma tým, že budeš o mne hovoriť tým, s ktorými žiješ, deň čo deň, v námahe práce, dialógu a

priateľstva. Nasleduj ma v ohlasovaní evanjelia všetkým, zvlášť tým najposlednejším, aby nikomu nechýbalo Slovo života, ktoré oslobodzuje z každej obavy a udeľuje dôveru v Božiu vernosť. Nasleduj ma!“ / Preložila: Martina Korytiaková

-----------------------------------------------------------------

Po vyznaní viery v spoločných modlitbách zazneli prosby v ruštine, portugalčine, čínštine, francúzštine a v jorubskom jazyku z oblasti Nigérie, Beninu a Toga. Slávenie pokračovalo bohoslužbou obety, pri ktorej boli hlavnými koncelebrantmi pápeža štyria z nových metropolitov. Pri svätej omši ďalej koncelebrovalo 50 kardinálov, 70 biskupov a 350 kňazov.

Na záver slávnosti Svätý Otec František spolu s pravoslávnym metropolitom Joannisom zostúpili k hrobu sv. Petra. Po krátkej modlitbe vyjadrili bratský vzťah oboch cirkví bozkom pokoja. Nasledovalo uctenie starobylej bronzovej sochy sv. Petra na pravej strane hlavnej lode baziliky, pri príležitosti dnešného sviatku tradične oblečenej do zlatom zdobeného červeného rúcha. Počas slávnosti spoločne účinkovali vatikánsky spevácky zbor Cappella Sistina a Synodálny zbor Moskovského patriarchátu.

Z celkového počtu 27 nových metropolitov sa traja nemohli fyzicky zúčastniť. Páliá pre nich prevzal predstaviteľ Kongregácie pre biskupov. Páliá, ktoré sú znakmi hodnosti a pastierskej úlohy arcibiskupov metropolitov, sú utkané z vlny jahniat na vyjadrenie postoja pastiera, ktorý ochotne berie zranenú ovečku na svoje plecia. Kríže na páliu naznačujú rany Ježiša Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal za svoje ovce aj vlastný život.

Na slávnosť sv. Petra a Pavla prišli do Vatikánu veriaci v hojnom počte. Na poludnie sa Svätý Otec pomodlil z okna Apoštolského paláca modlitbu Anjel Pána a prítomným na Námestí sv. Petra udelil apoštolské požehnanie. Po modlitbe osobitne vyzval k solidarite s trpiacim obyvateľstvom Iraku, pričom vyzval k hľadaniu národnej jednoty pokojnou cestou dialógu, s vylúčením násilia. Na tento úmysel sa spolu s celým námestím pomodlil Zdravas´ Mária.

-----------------------------------------------------------------

V nedeľu 29. júna, na Slávnosť sv. apoštolov Petra a Pavla, sa na poludnie Svätý Otec František prihovoril z okna Apoštolského paláca veriacim na Námestí sv. Petra týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Už od starovekých čias Rímska cirkev oslavuje apoštolov Petra a Pavla jediným sviatkom v ten istý deň, 29. júna. Viera v Ježiša Krista ich urobila bratmi a mučeníctvo ich spojilo do jednoty. Svätý Peter a svätý Pavol, navzájom takí odlišní na ľudskej rovine, boli vybraní osobne Ježišom Kristom a odpovedali na povolanie obetovaním celého svojho života. V oboch Kristova milosť vykonala veľké veci, pretvorila ich. A ako ich pretvorila! Šimon zaprel Ježiša v dramatickom momente utrpenia, Šavol tvrdo prenasledoval kresťanov. No obaja prijali Božiu lásku a dali sa pretvoriť jeho milosrdenstvom. Takto sa stali Kristovými priateľmi a apoštolmi. Preto stále majú Cirkvi čo povedať a aj dnes jej ukazujú cestu spásy.

Aj my, ak by sa stalo, že by sme upadli do najťažších hriechov a do najtemnejšej noci, Boh je vždy schopný nás pretvoriť, tak ako pretvoril Petra a Pavla; pretvoriť nám srdce a všetko nám odpustiť, premeniac tak našu tmu hriechu na svetlo rána. Boh je taký: pretvára nás, vždy nám odpúšťa, tak ako to urobil s Petrom a s Pavlom.

Kniha Skutkov apoštolov poukazuje na mnohé rysy ich svedectva. Peter nás napríklad učí hľadieť na chudobných pohľadom viery a darovať im to, čo máme najcennejšie: moc v Ježišovom mene. Takto to urobil s ochrnutým človekom: dal mu všetko, čo mal, čiže Ježiša (porov. Sk 3,4-6). Čo sa týka Pavla, tri razy sa podáva príbeh jeho povolania na ceste do Damasku, ktorý znamenal obrat v jeho živote, zreteľne tak rozhraňujúc to, čo bolo predtým, od toho, čo prišlo potom. Predtým bol Pavol zarputilým nepriateľom Cirkvi, potom dáva celú svoju existenciu do služby evanjelia. Aj v našom prípade je stretnutie s Kristovým slovom schopné kompletne premeniť náš život. Nemožno počúvať toto slovo a zostať nehybne na svojom mieste, zostať zablokovaným vo svojich návykoch. Ono nás pobáda zvíťaziť nad egoizmom, ktorý máme v srdci, aby sme s rozhodnosťou nasledovali toho Učiteľa, ktorý dal život za svojich priateľov. No je to on, ktorý nás svojím slovom mení, je to on, ktorý nás pretvára, je to on, ktorý nám všetko odpúšťa, ak si otvoríme srdce a prosíme o odpustenie.

Drahí bratia a sestry, tento sviatok v nás vyvoláva veľkú radosť, pretože nás stavia pred dielo Božieho milosrdenstva v srdci dvoch ľudí. Je to dielo Božieho milosrdenstva v týchto dvoch mužoch, ktorí boli hriešnikmi. A Boh chce aj nás naplniť svojou milosťou, tak ako to urobil s Petrom a Pavlom. Nech nám Panna Mária pomáha prijať túto milosť tak ako oni s otvoreným srdcom, a neprijať ju nadarmo! A nech nás podopiera v hodine skúšky, aby sme vydali svedectvo o Ježišovi a jeho evanjeliu. Vyprosujeme to dnes osobitne pre arcibiskupov metropolitov vymenovaných v ostatnom roku, ktorí dnes ráno slávili so mnou Eucharistiu v Chráme sv. Petra. Všetkých ich zo srdca pozdravme spolu s ich veriacimi a ich príbuznými, a modlime sa za nich!“ / Preložil: Jozef Bartkovjak SJ

-----------------------------------------------------------------

Mnohí obyvatelia Ríma využili príležitosť prezrieť si aj pestrofarebné obrazce s náboženskými výjavmi a symbolmi, vytvorené z lupeňov kvetov, ktoré počas noci zostavili stovky umelcov z celého sveta na dlažbe ulice Via della Conciliazione. Tradícia s názvom „Infiorata romana“ má svoje počiatky v 17. storočí. Pápež František na záver svojho príhovoru umelcov pozdravil a poďakoval im za ich príspevok k oslave sviatku sv. Petra a Pavla. V Ríme bolo pri tejto príležitosti spolu 60 delegácií umeleckých kvetinárov z celého sveta a v rámci mesta Ríma vytvorili 3000 metrov štvorcových kvetinových kobercov.

( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20140629003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]