Vatikán 29. mája (RV) Svedkom hlavnej udalosti druhej apoštolskej cesty Svätého Otca Františka, stretnutia pápeža s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. v Jeruzaleme 25. mája, bol aj predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch, ktorý spolu s kardinálom Pietrom Parolinom tvoril delegáciu katolíckej strany. Súkromný rozhovor medzi pápežom Františkom a ekumenickým patriarchom Konštantínopolu v sídle Apoštolskej delegatúry trval dlhšie než sa očakávalo, čo je znamením srdečnosti a toho, že obaja si majú čo povedať, uviedol kardinál Koch v rozhovore s Kurtom Hagenkordom z Vatikánskeho rozhlasu. K účinkom, ktoré môže mať stretnutie v Jeruzaleme pre ekumenizmus, povedal: „Toto stretnutie je novým krokom do budúcnosti, stretnutím, ktoré má mať pokračovanie.“
Ekumenické stretnutie bolo zamýšľané ako vrchol cesty. Pápež však v priebehu svojej púte pridal aj ďalšie akcenty, napr. návštevou múra v Betleheme a iniciatívami pokoja. Nezostal ekumenizmus v úzadí? „To si nemyslím. Pápežovo posolstvo je pokoj vo všetkých vzťahoch. To zahŕňa zmierenie s pravoslávnymi, dosiahnutie jednoty a tiež eucharistického spoločenstva a iných úzko súvisiacich skutočností. Eucharistia je oslavou zmierenia a odtiaľ prichádzajú aj impulzy pre politiku.“
Ako bude vyzerať pokračovanie dialógu v najbližších mesiacoch, rokoch? „Ako vždy, rozlišujeme medzi dialógom lásky a dialógom pravdy. Dialóg lásky sa v posledných päťdesiatich rokoch veľmi upevnil. V dialógu pravdy – to znamená v teologickom dialógu – sa vynorili aj nejaké nové problémy. V septembri budeme mať ďalšie zhromaždenie a dúfam, že budeme môcť urobiť krok vpred vzhľadom na ťažkosti, ktoré sa objavili najmä v súvislosti s vyhlásením ruského pravoslávneho patriarchátu ohľadom primátu,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas nemecký kardinál Kurt Koch.