Vatikán 16. mája (RV) Od blížiacej sa návštevy Svätého Otca vo Svätej zemi nás delí už len týždeň. Budúcu sobotu 24. mája ráno po 8. hodine odletí Svätý Otec z Ríma na svoju druhú zahraničnú cestu po minuloročnej návšteve Brazílie počas Svetových dní mládeže v Riu de Janeiro. Koná sa pri príležitosti 50. výročia stretnutia pápeža Pavla VI. a patriarchu Atenagora v Jeruzaleme. Podľa želania Svätého Otca sa má preto táto jeho zahraničná cesta od 24. do 26. mája čo najviac podobať tej historickej z januára 1964. Pôjde o návštevu Jordánskeho kráľovstva, Palestíny a Izraela. Jej tri hlavné etapy predstavujú mestá Ammán, Betlehem a Jeruzalem.Najdôležitejším bodom cesty bude stretnutie pápeža Františka s patriarchom Bartolomejom v nedeľu popoludní 25. mája v sídle Apoštolskej delegatúry v Jeruzaleme. Hovorí páter Federico Lombardi, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice: „Tu sa uskutoční stretnutie, ktoré bude súkromným, ale historicky veľmi dôležitým, pretože sa udeje na rovnakom mieste a v rovnakej miestnosti, v ktorej sa pred 50 rokmi stretli Pavol VI. a Atenagoras. Tu aj podpíšu spoločné prehlásenie. Potom obaja prejdú k Božiemu hrobu na ekumenickú pobožnosť, čo je najdôležitejší okamih celej cesty.“
Bude to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa budú v Bazilike Božieho hrobu spoločne modliť katolíci, arméni a pravoslávni, povedal páter Lombardi: „Tento ekumenický moment je veľkou novinkou tejto cesty: spoločná modlitba na svätom mieste Jeruzalema, zvlášť pri Svätom hrobe, je niečo, čo tu ešte nikdy nebolo. Kresťanské spoločenstvá, ktoré môžu sláviť a modliť sa na svätých miestach, to robia samostatne, v časoch určených jednotlivým komunitám.“
Na námestie pred bazilikou prídu pápež a patriarcha dvoma rozdielnymi vstupnými bránami a pri vstupe do baziliky ich privítajú predstavení troch komunít miestneho „status quo“: grécko-pravoslávnej, arménsko-apoštolskej a katolíckej.
„Pápež a patriarcha vstúpia do vnútra uctiť si prázdny hrob, vyjdú von a požehnajú všetkých prítomných, potom prejdú na Kalváriu, na Golgotu, v sprievode troch predstaviteľov miestnych komunít.“
Po tejto historickej pobožnosti, ktorá zdôrazňuje ekumenický charakter druhej apoštolskej cesty Svätého Otca Františka, sa pápež a patriarcha, tentoraz spoločne jedným autom, premiestnia do sídla Latinského patriarchátu v Jeruzaleme, kde sa uskutoční večera s patriarchami, biskupmi a pápežským sprievodom. Okrem patriarchu Bartolomeja bude prítomný grécko-pravoslávny jeruzalemský patriarcha Teofil III., ktorý bude hostiteľom všetkých ostatných pravoslávnych patriarchov počas pápežskej návštevy. Hostiteľom počas tohto neformálneho ekumenického stretnutia bude Mons. Fouad Twal, latinský patriarcha Jeruzalema.
Pokiaľ ide o pápežský sprievod, budú v ňom kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár a substitút Štátneho sekretariátu Mons. Giovanni Angelo Becciu, spolu s kardinálmi Leonardom Sandrim, prefektom Kongregácie pre východné cirkvi, Jean-Louis Tauranom, predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg a Kurtom Kochom, ktorý je predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Zvyčajne tvoria pápežský sprievod osoby z Vatikánu, no na želanie Svätého Otca Františka bude tentoraz jeho zloženie rozšírené dokonca aj o zástupcov iných náboženstiev. Hovorí páter Lombardi:
„Naozaj sme zaradili do sprievodu, aj keď nie s odchodom z Ríma, jedného rabína a tiež zástupcu moslimov. Pápež chcel, aby šli s ním ako riadni formálni členovia sprievodu rabín Skorka a šejk Omar Ahmed Aboud, generálny tajomník Inštitútu pre medzináboženský dialóg Argentínskej republiky. Sú to dvaja ľudia, ktorých pápež dobre pozná, s ktorými rozvíjal vzťah dialógu a priateľstva v minulosti a preto sa s ním zúčastnia na tomto tak dôležitom okamihu.“ Toľko páter Lombardi, ktorý v závere včerajšieho novinárskeho brífingu v aule Tlačového strediska Svätej stolice poznamenal, že niet dôvodu pochybovať, že cesta prebehne v pokojnej atmosfére.