[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský odovzdal výnos z minuloročnej Svätomartinskej zbierky
P:3, 12. 03. 2014 10:10, DOM

Bratislava 12. marca (TK KBS) Kotolňu a vykurovacie zariadenie v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave vybudujú jej zástupcovia z výnosu vlaňajšej Svätomartinskej zbierky. Veriaci Bratislavskej arcidiecézy vyzbierali na sviatok sv. Martina, patróna svojej diecézy a katedrály, 84 460 eur. Symbolický šek s touto sumou dnes od bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského prevzal v Bratislave Juraj Barát, riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá nocľaháreň prevádzkuje.

"V roku 2013 sa z viacerých strán ozývali hlasy, že by bolo veľmi vhodné pomôcť aj Nocľahárni sv. Vincenta de Paul, ktorá sa nachádza v Bratislave. (...) My sme tieto podnety prijali, presvedčilo nás, že nocľaháreň už viac rokov vykonáva skromnú a veľmi obetavú službu pre ľudí, ktorí z rozličných dôvodov nemajú svoj domov, nachádzajú sa v zlej situácii a sú vystavení ťažkým podmienkam," zdôvodnil odovzdanie výnosu arcibiskup Zvolenský, ktorý zároveň poďakoval dobrodincom z celej arcidiecézy, že tento zámer podporili.

Výťažok pochádza zo všetkých 122 farností arcidiecézy. "V prvom rade sa tešíme a ďakujeme, že ste prijali našu výzvu a že ste sa rozhodli venovať túto zbierku pre ľudí, ktorí sú núdzni. Aj touto formou ďakujeme vám osobne, ďakujeme Arcibiskupskému úradu za zorganizovanie a samozrejme všetkým, ktorí prispeli do tohto diela," ocenil podporu Juraj Barát. "Je to veľký peniaz (...), ale je to súčasť veľkej rekonštrukcie, ktorá bude stáť najmenej jeden milión eur. (...) Bude to veľmi efektívne využité. Pán Boh zaplať," pridal sa predseda Správnej rady Depaul Slovensko Augustín Slaninka.

Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul funguje od decembra 2006 na Ivánskej ceste. Organizácia Depaul Slovensko plánuje realizovať jej rekonštrukciu, na ktorú už získala okolo 80 percent finančných prostriedkov. Ide najmä o podporu zo zahraničia a z rôznych miestnych grantov a darov jednotlivcov. Práce sa uskutočňujú v troch etapách. Oprava strechy bola už zrealizovaná v roku 2012, teraz bude v dvoch etapách nasledovať rekonštrukcia budovy. Z výnosu Svätomartinskej zbierky zbierky bude financovaná výstavba kotolne a vykurovacie zariadenie.

Do dnešného dňa poskytla nocľaháreň svoje služby vyše 3 200 núdznym v Bratislave. Denne jej služby využíva okolo 150 ľudí bez prístrešia z Bratislavy a okolia. Jej pracovníci poskytujú nielen stravu, ale aj ošatenie a možnosť realizovať základnú hygienu. Nocľaháreň sprostredkúva aj lekárske ošetrenie a liečenie zo závislostí, sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce. O ľudí bez domova sa De Paul Slovensko stará aj v ďalších zariadeniach - Útulku sv. Lujzy de Marillac, Útulku sv. Vincenta de Paul, ktorý je v prístavbe budovy nocľahárne a Ošetrovni sv. Alžbety.

V Bratislavskej arcidiecéze sa doteraz spolu konalo päť Svätomartinských zbierok. Prvá bola v roku 2009. Finančné prostriedky sa vtedy použili na prestavbu a prístavbu domu pre Cenacolo v Kráľovej pri Senci. V roku 2010 bola zbierka určená na povodňami zničený most v obci Bukovce na východe Slovenska. Pred tromi rokmi získala výnos zo zbierky Detská fakultná nemocnica v Bratislave; použila ho na zakúpenie lekárskeho prístroja. Zbierka z roku 2012 bola určená na prístrojové vybavenie škôl pre slabozrakých a nevidomých v Bratislave a v Levoči.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

( TK KBS, ml; mk ) 20140312016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]