[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec opäť potvrdil Slovenku v Pápežskej rade pre laikov
P:3, 07. 03. 2014 13:45, DOM

Bratislava 7. marca (TK KBS) Svätý Otec František dekrétom menoval Slovenku Katarínu Hulmanovú v Pápežskej rade pre laikov. Vyplýva to z príslušného dekrétu (z 21. januára 2014). Členka predsedníctva Fóra kresťanských inštitúcii (FKI) ho dostala v týchto dňoch. Platí na 5 rokov. V Pápežskej rade pre laikov predtým pôsobila po menovaní pápežom Benediktom XVI. (od 16. apríla 2008).

“Priznám sa, že som sa trochu zľakla a pocítila zodpovednosť za to, čo a ako sa mi podarí sprostredkovať smerom dolu, ale i hore, či budem vedieť byť nastavená na službu, či nebudem náchylná k tomu, aby som si o sebe veľa namýšľala. Služba na mieste, kde sa stretáva svetské a kresťanské, nie je jednoduchá. Často nás zvádza len k protestným postojom a negácii všetkého. Niekedy sa cítim byť unavená a neistá, čo je Božia vôľa pre mňa. Ale už tak často sa mi prihodilo, že som sa stala súčasťou zázraku s ľuďmi, ktorí radostne a bezprostredne prijímajú z Božích rúk, čo im Pán nachystá, že cítim istotu v povolaní k takejto službe – stáť nablízku potrebám Cirkvi a svedčiť pozitívnym a proaktívnym konaním a svojou službou o Ježišovi a niesť odkaz a dedičstvo Vladka Jukla, ktorého bezprostrednou žiačkou sa cítim byť," hovorí o svojom opätovnom menovaní pre TK KBS Katarína Hulmanová, ktorá sa o ňom dozvedela počas februárovej púte laických hnutí a združení v Ríme.

Katarína Hulmanová sa narodila v roku 1958 v Trnave. Vyštudovala Elektrotechnickú fakultu na vtedajšej Slovenskej vysokej škole technickej a Odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1995 aktívne pracuje v hnutiach, združeniach a mimovládnych organizáciách, od roku 2005 pôsobí v občianskom združení FKI, ktoré istý čas viedla ako predsedkyňa. Je zároveň členkou pracovného výboru Európskeho fóra národných laických komisií, kde od roku 2010 pracuje ako sekretárka. Podieľala sa na príprave a realizácii konferencií a medzinárodných stretnutí vo viacerých európskych krajinách. Aktívne hovorí nemecky, anglicky, rusky a taliansky. Je vydatá, žije v Bratislave.

Pápežská rada pre laikov má v súčasnosti 34 členov a 25 konzultorov. Medzi členmi je 20 laikov, 12 kardinálov a  2 biskupi. Medzi konzultormi je 13 laikov, 6 biskupov a 6 kňazov. Medzi laikmi sú to najmä štatutári významných celosvetových hnutí, profesori, vedci, politici. Katarína Hulmanová reprezentuje bežných občanov, matky, ženy, laikov z  postsocialistickej strednej Európy. Pápežská rada je jedným z dikastérii Svätej stolice, asistuje pápežovi vo záležitostiach týkajúcich sa príspevku veriacich laikov k životu a poslaniu Cirkvi, či už individuálne, alebo prostredníctvom rôznych združení. Venuje sa napríklad koordinácii príprav Svetových dní mládeže. Okrem neustálej pastoračnej starostlivosti o hnutia a združenia sa tematicky zvlášť venuje agende žien a športu.

V Pápežskej rade pre laikov mala naša krajina zastúpenie aj v minulosti. Pred Katarínou Hulmanovou v tejto rade pôsobil vtedajší predseda Hnutia kresťanských rodín na Slovensku Vladimír Ďurikovič.

( TK KBS, kh; ml ) 20140307030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]