Rím 21. decembra (RV) Tradičné predvianočné stretnutie na veľvyslanectve Poľskej republiky pri Svätej stolici v sobotu 14. decembra 2013 malo pre Slovákov žijúcich vo Večnom meste osobitný význam. Osobne mohli zablahoželať dlhoročnému priateľovi kňazovi Šebastiánovi Košútovi k udeleniu vysokého poľského štátneho vyznamenania Dôstojníckeho kríža Rádu Obrodenia Poľska.Prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski poctil nášho krajana Otca Šebastiána Košúta za jeho mimoriadny prínos k demokratickým zmenám v Poľsku.
Vdp. Šebastián Košút sa narodil 16. novembra. 1941 v Čiernej Hore, ktorá patrila do Slovenskej republiky, no po 2. svetovej vojne pripadla Poľsku Po skončení Gymnázia v Jablonke študoval v Kňazskom seminári vo Varšave, primície mal 27. mája 1965. Kňaz Šebastián Košút v rokoch totality sa v Poľsku angažoval v aktivitách organizácie Ruch, čo bolo v tom čase nelegálne, a preto bol v júni 1970 zatknutý. Odsedel si jeden rok. Po prepustení z väzenia spolu s kňazmi Stanislavom Ługowským a Jerzym Borsom organizoval tajných kuriérov náboženskej literatúry z Poľska do Slovenska. V roku 1980 odišiel do Talianska, kde sa stal spolupracovníkom nášho biskupa Pavla Hnilicu SJ. V tom čase ochotne a nezištne pomáhal všetkým utečencom z Východu, najmä zo Slovenska. Bol kaplánom pre utečencov v azylovom záchytnom tábore v Latine, ktorý sa nachádzal 60 km južne od Ríma. Otec Šebastián Košút bol dobrý a veľký apoštol biskupa Pavla Hnilicu. V jeho službách bol až do „prevratu“ v novembri 1989. V súčasnosti - už vyše 20 rokov pôsobí ako farár v obci Marano Equo v diecéze Tivoli neďaleko Ríma a dvere jeho fary sú aj dnes dokorán otvorené pre všetkých. Okolnosti týchto udalostí sú opísané vo viacerých publikáciách, ktoré vydal poľský Inštitút národnej pamäti. Posledných vyše dvadsať rokov pôsobí v Marano Equo neďaleko Ríma, kde pohostinnosť u neho nachádzajú mnohí slovenskí, poľskí i iní kňazi, kresťanská mládež a ďalší pútnici.
Do histórie Otec Šebastián vojde do dejín aj ako podporovateľ umenia. Veľmi konkrétne pomohol najmä majstrovi Stanovi Dusíkovi, ktorý prešiel spomínaným utečeneckým táborom a neskôr sa usídlil vo Florencii. Majster Dusík namaľoval práve u Otca Šebastiána v Marane na dlažbe v kostole o. i. aj veľkého anjela, ktorý meral dve poschodia. Tento potom zdobil vo Svätom roku 2000 dve poschodia fasády Veľvyslanectva SR pri Svätej stolici. S nápadom umiestniť ho tam prišiel vtedajší veľvyslanec Marián Servátka. V Marano Equo spievali napríklad aj známe detské spevácke zbory Melódia, či Súrodenci Jendruchovci. Otec Šebastián raz-dvakrát do roka prichádza aj na Slovensko, kde je doma v Dolnom Oháji a v známych kúpeľoch Podhájska. Pred dvomi rokmi tu oslávil aj svoju sedemdesiatku. Ako povedal na slávnosti v Ríme veľvyslanec Poľskej republiky pri Svätej stolici Piotr Nowina-Konopka, kňaz Šebastián Košút prispel k nezávislosti Poľska a Slovenska a k znovuzískaniu náboženskej slobody.
Na slávnosti sa zúčastnili viacerí poľskí cirkevní hodnostári z Vatikánu: kardinál Zenon Grocholewski, prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, pápežský almužník arcibiskup Konrad Krajewski, arcibiskup Edward Nowak, programový riaditeľ Rádia Vatikán P. Andrzej Koprowski SJ, a ďalší. Podľa poľskej tradície si všetci hostia vzájomne vymenili vianočné oplátky a mohli ochutnať poľské vianočné jedlá i zaspievať koledy. Slovenských krajanov zastupoval P. Rajmund Klepanec OP a Ján Košiar.
TK KBS informoval Ján Košiar