[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvá potravinová zbierka na Slovensku vyniesla vyše 18 ton potravín
P:3, 22. 11. 2013 11:00, DOM

Bratislava 22. novembra (TK KBS) Prvá celoslovenská potravinová zbierka priniesla ľuďom v núdzi 18 ton trvanlivých potravín a jednu tonu drogérie a hygienických potrieb. Vďaka tomu rôzne charitatívne organizácie budú môcť pripraviť približne 44.000 porcií jedla. Slováci najviac darovali cestoviny, múku, strukoviny, ryžu, olej, mlieko a toaletný papier. Z celoslovenského hľadiska sa ukázal byť najštedrejší Bratislavský kraj, konkrétne zákazníci Obchodného domu MY v Bratislave na Kamennom námestí. Ďalšími mestami s nadpriemernými darmi boli Žilina, Čadca, Brezno a Pezinok.

Za šesť dní od 14. do 20. novembra sa podarilo dobrovoľníkom a zamestnancom Slovenskej katolíckej charity (SKCH), organizácie Depaul Slovensko a spoločnosti Tesco Stores SR, a.s. vyzbierať potraviny a drogériu v hodnote 26 900 eur. Spoločnosť Tesco Stores SR k tejto sume pridá 20% z hodnoty vyzbieraného tovaru v peniazoch na náklady na distribúciu týchto darov.

Celková hodnota zbierky prekonala očakávania, keďže predbežné odhady organizátorov hovorili o sume 20-tisíc eur a 15 ton vyzbieraných darov. Napriek skutočnosti, že išlo primárne o potravinovú zbierku, našli sa darcovia, ktorí prispeli i finančne. Dary v hotovosti do kasičiek pre SKCH a Depaul presiahli sumu 3 500 eur.

„Chcel by som sa poďakovať všetkým zákazníkom a dobrovoľníkom, že vďaka ich štedrosti a ochote pomôcť sa podarilo aj na Slovensku naštartovať aktivitu, ktorá je v iných krajinách Európy bežná. Solidarita s núdznymi je veľmi potrebná a najmä v zimnom období sa ľudia odkázaní na pomoc iných nevedia o seba postarať. Takto sa nám spoločne podarilo ukázať, že ich potreby nám nie sú ľahostajné,“ hovorí Michal Dyttert, člen predstavenstva spoločnosti Tesco Stores SR, a.s.

„Bol to vyčerpávajúci, ale úžasný týždeň. Sme vďační všetkým dobrovoľníkom, študentom gymnázií, ale aj ľudom bez domova z našich útulkov, ktorí s nami do tejto akcie išli a zbierali v troch bratislavských Tesco prevádzkach. Ich úsilie spojené s ochotou darcov nám prinieslo potraviny, z ktorých dokážeme nasýtiť všetkých našich klientov až do Vianoc. Všetkým darcom ďakujeme“ povedal Miro Jurík z Depaul Slovensko.

„K poďakovaniu pre darcov, zamestnancov, dobrovoľníkov aj klientov sa pridávame. Ukázalo sa, že darovať potraviny pred blížiacou sa zimou a Vianocami považuje mnoho ľudí za správny spôsob pomoci. Darcovia sa mohli sami rozhodnúť, čo poputuje ľuďom v núdzi, a darovali im kvalitné potraviny, čo je o to cennejšie. Pre naše charity a kolegov i klientov to bola úplne nová skúsenosť a pomôže nám hmatateľne pomáhať stovkám chudobných a núdznych rodín, ale aj klientov rôznych našich sociálnych zariadení,“ dodáva generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Z hľadiska jednotlivých miest sa najviac darov pre ľudí v núdzi podarilo vyzbierať v Bratislave, kde neuveriteľnú mieru solidarity preukázali zákazníci obchodného domu MY na Kamennom námestí v Bratislave, ktorí darovali 2,9 tony potravín. Ďalšími mestami s nadpriemernými darmi boli Žilina, Čadca, Brezno a Pezinok. Najviac ľudia darovali cestoviny, múku, strukoviny, olej, ryžu a mlieko. Z nepotravinového tovaru to bol toaletný papier a mydlo. Celkovo zbierka umožní pripraviť vyše 44 000 porcií jedla pre ľudí v núdzi.

Na zbierke sa podieľali desiatky zamestnancov všetkých troch organizácií, stovky dobrovoľníkov a tiež klienti niektorých sociálnych zariadení, pre ktoré sa zbierka konala a aj ľudia bez domova.

Potravinová zbierka bola pripravená od 14. do 20. novembra v 28 obchodoch Tesco v 22 mestách po celom Slovensku. Záujemcovia sa mohli zapojiť najmä kúpou trvanlivých potravín alebo drogérie, ktoré priamo pri odchode z obchodu odovzdali dobrovoľníkom. Všetky vyzbierané potraviny a drogériu SKCH a Depaul Slovensko použijú vo svojich charitných a sociálnych zariadeniach a rozdajú rodinám, ktoré potrebujú pomoc a podporu. Potravinová zbierka sa okrem Slovenska konala aj vo Veľkej Británii, Írsku, Poľsku, Českej republike a Maďarsku.

TK KBS informoval Lukáš Melicher

( TK KBS, lm; mk ) 20131122018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]