Vatikán 18. novembra (RV) V utorok 26. novembra 2013 bude v Tlačovom stredisku Svätej stolice uvedený nový text pápežského magistéria - apoštolská exhortácia Evangeli gaudium, ktorú Svätý Otec František napísal k ukončeniu Roku viery. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval arcibiskup Rino Fisichella."Podľa pôvodného programu sa mal Rok viery uzavrieť encyklikou Benedikta XVI. Všetci vieme, čo sa však vo februári a marci stalo. Pápež František sa rozhodol svoju encykliku o viere publikovať v priebehu roka a nový dokument teraz predkladá ako známku trvalej evanjelizácie. Rok viery sa síce končí, ale hlásanie evanjelia pokračuje," vysvetlil predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie.
V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili hlavné podujatia, ktoré sú spojené s ukončením Roka viery. Okrem Mons. Fisichellu ich predstavil aj sekretár a podsekretár tohto dikastéria Mons. José Octavio Ruiz Arenas a Mons. Graham Bell. Prvým z nich je návšteva pápeža Františka v kláštore kamaldulských klauzúrnych sestier v Ríme, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra, na sviatok Obetovania Panny Márie, keď si Katolícka cirkev pripomenie Svetový deň klauzúrnych rehoľníkov a rehoľných sestier. Hovorilo sa však aj o stretnutí katechumenov s pápežom v sobotu 23. novembra a o svätej omši, ktorá v nedeľu 24. novembra uzatvorí Rok viery.
Mons. Rino Fisichella počas konferencie pozitívne zhodnotil končiaci sa rok zasvätený oživeniu viery u veriacich, počas ktorého navštívilo Petrov hrob viac ako 8,5 milióna pútnikov. Ako povedal, viaceré iniciatívy na celom svete ukázali, že viera je u veriacich aj naďalej veľmi živá a dynamická a svedčí o ich zbožnosti a hlbokom zmysle pre náboženstvo. Pripomenul tiež udalosti zamerané na výročie Druhého vatikánskeho koncilu, katechézy o viere, rôzne slávnosti, svedectvá, kultúrne aktivity.
„Nadobudli sme dojemné svedectvá, ktoré ostanú akýmsi živým dokumentom viery, ktorá vie dať zmysel životu aj v tých najodľahlejších miestach, kde je chudoba, utrpenie, či tam, kde kresťania predstavujú iba nepatrnú menšinu. Viera všetkých zjednotila a umožnila im pripomenúť si základ našej viery, a teda, že Vzkriesený Ježiš predstavuje nádej na nový život,“ uviedol predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie. Následne predstavil niektoré detaily návštevy pápeža Františka v kláštore kamaldulských klauzúrnych sestier na rímskom Aventíne, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra o 16.45 hod.
Ako vysvetlil, prvé známky ženského rehoľného života v Ríme boli podľa dávnej tradície zaznamenané práve na Aventínskom pahorku. Kamaldulské sestry sa od Druhého vatikánskeho koncilu snažili revidovať svoje pravidlá a navrátiť sa ku koreňom svojej charizmy a v posledných rokoch otvorili svoje priestory pre Lectio divina, ako aj jedáleň pre chudobných. Pápež sa s nimi pomodlí vešpery podľa kamaldulskej regule a bude predsedať eucharistickej adorácii. Potom bude nasledovať súkromné stretnutie s celou komunitou.
Sobota 23. novembra bude patriť stretnutiu Svätého Otca s katechumenmi z rôznych krajín, ktorí sa v súčasnosti pripravujú na krst. Vo Vatikáne budú hovoriť na tému „Pripravení prejsť bránou viery“. „Chceli sme dať konkrétne znamenie, že Rok viery síce zažíva svoj epilóg, ale sám o sebe nekončí. Najlepším znamením je tak predstaviť pápežovi katechumenov, ktorí sa ako dospelí rozhodli prijatím sviatostí kresťanskej iniciácie vstúpiť do Cirkvi,“ uviedol predseda dikastéria. Pápež prijme tridsať katechumenov pri vstupe do Baziliky sv. Petra a udelí im znak kríža na čelo. Počas stretnutia sa prihovorí asi 500 katechumenom zo 47 národností, zastupujúcich 5 kontinentov, ktorých budú sprevádzať ich katechéti.
Rok viery sa skončí v nedeľu 24. novembra eucharistickou slávnosťou na Námestí sv. Petra so začiatkom o 10.30 h. Súčasťou posledného dňa Roka viery budú aj tri iniciatívy: vôbec po prvýkrát vystavenie ostatkov sv. Petra, odovzdanie apoštolskej exhortácie pápeža Františka Evangelii gaudium a zbierka počas svätej omše pre filipínskych bratov a sestry zasiahnutých katastrofou.
„Rok viery mal za cieľ znovuobjaviť chuť viery. Chcel byť momentom hlbšieho zamyslenia sa a znovuobjavenia stretnutia s Kristom a s jeho Cirkvou. Ohlasovať, oslavovať a svedčiť vieru, ako formu novej evanjelizácie, aby sme znovu objavili radosť z viery a nadšenie pre komunikáciu viery,“ dodal v závere Mons. Fisichella, pričom poukázal na veľký počet veriacich, ktorí sa aj naďalej zapájajú do tohto úsilia.