[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 42
P:3, 16. 10. 2013 07:35, DOM

Bratislava 16. októbra (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 42/2013

Najnovšie Katolícke noviny sa venujú starnutiu. Vo Svätom písme je staroba znakom Božej priazne. Zaujímavé však je, že dnes sa už nepoužíva slovné spojenie „starí ľudia“, ale „seniori“ alebo „ľudia skôr narodení“. Týmto diplomatickým vyjadrením sa akoby obchádza fakt starnutia. Je na zamyslenie, či to nie je jeden z prejavov modernej doby, keď sa staroba považuje za čosi negatívne.

Uverejňujú slovenský preklad rozhovoru s honduraským kardinálom Óscarom Andrésom Rodríguezom Maradiagom, ktorý publikoval taliansky denník L´AVVENIRE. Kardinál Rodríguez Maradiaga patrí do skupiny ôsmich kardinálov, ktorých úlohou je pomôcť pápežovi Františkovi pri reforme rímskej kúrie.

Približujú aktivity Pápežských misijných diel na Slovensku. Hoci je predposledná októbrová, teda Misijná nedeľa, známa najmä vďaka finančnej zbierke na misie, jej poslanie má oveľa širší rozmer. Pápežské misijné diela, ktoré zbierku v každej krajine na celom svete koordinujú, sa usilujú nielen o finančnú podporu projektov Svätého Otca, ale aj o šírenie misijného povedomia a budovanie citlivosti na potreby iných.

Zameriavajú sa na jazyk lásky, ktorý by sme si mali vo vzájomných vzťahoch všetci osvojiť. Každý z nás je súčasťou rodiny, v ktorej sa delíme o svoje radosti, ale aj bolesti a prekonávame životné prekážky. V rodine dozrievajú predstavy mladého človeka o živote a formuje sa základný rebríček hodnôt dôležitý pre celý život. Rodina je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske, úcte a službe slabším.

Rozprávajú sa s Françoise Neveuxovou o jej manželovi

Françoisovi Neveuxovi - prvom podnikateľovi vo Francúzsku, ktorý prijal nový spôsob podnikania - ekonomiku spoločenstva.

Predstavujú spiritualitu Kongregácie sestier svätých Cyrila a Metoda, ktorá má svoje korene na Velehrade na Morave, kde pred 1150 rokmi tiež pôsobili títo evanjelizátori a buditelia kultúry.

Spomínajú na slovenského hudobného skladateľa Gejzu Dusíka. Azda každý Slovák počul z rádia piesne Rodný môj kraj, Čo sa mi môže stať, Len bez ženy, Tak nekonečne krásna. Spolu s libretistami Pavlom Braxatorisom, Ottom Kaušitzom, Celestínom Radványim a spevákom Františkom Krištofom Veselým patrí medzi zakladateľov operety na Slovensku a významné osobnosti slovenskej populárnej scény.

Obzerajú sa za festivalom Divadelná Nitra. V poradí už dvadsiaty druhý ročník podujatia zameraný na krízu morálky a hriechy bývalých režimov niesol tentoraz podtitul Očistení?

Upozorňujú na problematiku ekosystému, pretože stromy chránia milióny životov, medzi inými aj ten náš. Asi každý, kto sa vyberie do hôr na výlet, obdivuje nádhernú prírodnú scenériu. Tú výrazným spôsobom dotvárajú aj stromy, ktoré majú nezastupiteľné miesto v ekosystéme. Ich význam však súčasný človek často nedoceňuje.

V seriáli S Dostojevským za Božím hlasom prinášajú úryvok z diela Diablom posadnutí.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Rebrík 2/24

V októbrovom Rebríku sa pozrieme na misie zo všetkých strán. Aj my v redakcii sme splnili veľmi dôležitú misu od všetkých, ktorí napísali list alebo pohľadnicu Svätému otcovi Františkovi.

Všetky listy sme osobne odovzdali Svätému otcovi Františkovi na konci školského roka na júnovej audiencii. Ako to všetko prebehlo si prečítajte v reportáži Nakuknime pod pokrievku splnenej misie.

Poznáte misijný ruženec? Viete, k čomu sa viažu farby jednotlivých desiatkov? Nie? Čítajte rubriku Téma, v ktorej píšeme aj o obsahu slova misia a o tom, aké rozmanité misie jestvujú.

V Túlavých teniskách poputujete do Prešova a nielen že spoznáte legendu o jeho vzniku, ale nazriete aj do histórie mesta a rehole jezuitov , ktorá tu pôsobí už vyše 300 rokov.

Čím sú zaujímaví a ako žijú chlapci a dievčatá z Misie sv. Jána v Juhoafrickej republike si prečítate v pravidelnej rubrike Dobrej noviny. Zistíte, že aj oni sú plní energie, obľubujú hry vonku, milujú rozprávky a radi si niečo vyrábajú alebo kreslia.

V Škole stonožky Jožky už čakajú nové úlohy na šikovných predškolákov a prváčikov.

Veselí duchom prežijú mesiac október s anjelmi a s modlitbou svätého ruženca. Pripomenú si, že posledná októbrová nedeľa je misijnou nedeľou. Spolu s Pánom Ježišom navštívia dom dvoch sestier – Márie a Marty a prečítajú si, čo zaujímavé sa tam stalo.

Strede časopisu nájdete hru Poznávame krajiny. So súrodencami a rodičmi či kamarátmi pri nej prežijete veľa zábavy a dozviete sa veľa nového.

Správať sa striedmo, žičlivo a začať robiť niečo dobré, to je ťažké, však? Malý návod, ako si s tým poradiť, nájdeš aj ty v rubrike Rozhýbme svet dobrom. O tom, ako sa ti darilo, nám napíš do redakcie!

Ďalšie úlohy pre každý z ročníkov 1 – 4 nájdete na stránke www.rebrik.sk v rubrike Čitanie s Rebom a Rikou.

Zdroj: Brigitka Janovičová

-----------------------------------------------------------------

Rozmer 3/2013

Jóbova viera a naša pochabosť – biblické slovo (Autor: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.);

UFO: Špehujú nás mimozemšťania? (1) – Je náš vesmír pustý, alebo v ňom pulzuje život? Vedci sa k tejto otázke vyjadrujú zväčša zdržanlivo. Avšak sú nadšenci, a nie je ich málo, ktorí existenciu mimozemských civilizácií pokladajú za hotovú vec. Nejde pritom iba o jednotlivcov, viera v mimozemšťanov zasiahla i náboženskú scénu. Vznikli tzv. ufokulty, ktoré možno označiť za akúsi zvláštnu formu magického myslenia. (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

Reiki – liečenie alebo pasca? (1)

Azda nikdy v histórii sme nezaznamenali taký markantný rozvoj alternatívnej medicíny ako práve v našom 21. storočí. Viacerí odborníci ale varujú pred jej rozširujúcou sa praxou, najmä pre zanedbávanie klasickej liečby, čo neraz nezostalo bez následkov. Jednou z takýchto kontroverzných metód je aj reiki uzdravujúce pomocou tzv. kozmickej energie. (Autor: Vojtěch Kodet, ThD., O.Carm.);

Africké voodoo nás tvrdo zasiahlo – Rozhovor s Ondřejom Havelkom o praktikách voodoo a o ťaživých pocitoch, ktoré ho sprevádzali po stretnutí s africkými šamanmi počas cesty naprieč Afrikou. Tento skúsený český cestovateľ, ktorý prešiel vyše osemdesiat krajín, napokon našiel duchovné vyslobodenie v Ježišovi Kristovi. (Autor: Mgr. Tomáš Coufal);

Boko Haram – militantná tvár islamu – Boko Haram je militantná moslimská sekta páchajúca deštruktívnu činnosť na severovýchode Nigérie a v iných častiach západnej Afriky. Za posledné roky má na svedomí niekoľko stoviek obetí, množstvo teroristických a samovražedných útokov a jej násilné presadzovanie islamu všade za sebou zanecháva krvavé stopy. Nepriateľom je každý, kto je nepriateľom islamu; nielen kresťania a nemoslimská vláda, ale i umiernení moslimovia nesúhlasiaci s jej extrémistickým postojom. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Postmoderna a medzináboženský dialóg – Dialóg medzi náboženstvami je dnes pomerne frekventovaná téma. Postmoderna však oň nemá záujem, pretože je prejavom modernej dominancie slova nad prežívaním a zážitkom. Vytváranie prostredia bez hraníc medzi jednotlivými náboženstvami má rôzne podoby, ale iba jedného spoločného menovateľa. Tým je strata identity, ktorá ide ruka v ruke s otvorením sa novým alternatívam. Ich úlohou je rozloženie pôvodných hodnôt a zavedenie hodnotovej relativity. (Autor: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.);

Joga na vlastnej koži – Možno si spomínate, ako začiatkom milénia na Slovensku prebehla široká diskusia o joge a jej zavedení do školských osnov. Vyvrcholila spoločným vyhlásením Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví vyjadrujúcim stanovisko, že nejde len o nejaké zdravie podporujúce cvičenie, ale o infiltráciu orientálneho náboženstva. To, že sa vtedy tieto cirkevné inštitúcie nemýlili, dokazujú i viaceré knižné svedectvá ľudí, ktorí zažili osobnú skúsenosť s jogou priamo v Indii. (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

Bola som satanistkou – Satanizmus je fenomén, ktorý všade tam, kde pôsobí, zanecháva za sebou nezmazateľné stopy. Jeho idea odporu voči Bohu, stará ako ľudstvo samo a personifikovaná postavou Satana, často oslovuje práve mladých rebelujúcich ľudí, ktorí prežívajú neľahké obdobie puberty a búria sa voči všetkým spoločenským konvenciám a autoritám. V nejednom prípade si ale tieto potenciálne obete neuvedomia, že odovzdanie sa moci zla môže mať pre ich dušu katastrofálne následky. Taký bol aj príbeh dievčiny vystupujúcej v tomto svedectve pod menom Michaela;

Sekty v období druhého Jeruzalemského chrámu (3) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz a náboženských hnutí pôsobiacich od čias ranej Cirkvi až po súčasnosť. V tejto časti sa autor vrátil až do obdobia druhého Jeruzalemského chrámu a bližšie predstavil ďalšie dve židovské sekty: esénov a herodiánov. (Autor: Mgr. František Ábel, PhD.)

Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Zdroj: Boris Rakovský

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20131016040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]