Bratislava 6. októbra (TK KBS) V Bratislave dnes vyvrcholilo Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Záverečným bodom stretnutia, ktoré sa začalo vo štvrtok, bola slávnostná svätá omša v Katedrále sv. Martina. Jej celebrantom a kazateľom bol predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. 1. Záverečná liturgická slávnosť
ad 1. Vysokých cirkevných predstaviteľov a veriacich privítal na dnešnej záverečnej duchovnej slávnosti arcibiskup Zvolenský. Ocenil, že ju môže sláviť v prítomnosti kardinálov a biskupov z celej Európy. Osobine privítal kardinála Angela Bagnasca, predsedu Talianskej biskupskej konferencie, kardinála Dominika Duku, predsedu Českej biskupskej konferencie, apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu a Mons. Józefa Michalika, predsedu Poľskej biskupskej konferencie.
"S osobitnou radosťou vítam na našom slávení Jeho Blaženosť Ignaca Youssifa III Younana, patriarchu sýrskej Antiochie. (...) Pozývam vás k tomu, aby sme mysleli na osud katolíkov a všetkých v Sýrii, ako nás k tomu v modlitbe pozval Svätý Otec František," povedal metropolita Zvolenský. Dodal, že vysoký predstaviteľ Katolíckej cirkvi v Sýrii prišiel do Bratislavy, aby plénum predsedov európskych biskupských konferencií informoval o aktuálnej situácii kresťanov v tejto násilím skúšanej krajine.
Hlavný celebrant v úvode homílie pripomenul, že v piatok otcovia kardináli a biskupi, predsedovia európskych biskupských konferencii, osobitnou modlitbou zverili Európu našim vierozvestom svätému Cyrilovi a Metodovi. Potom uvažoval nad dnešným úryvkom z evanjelia sv. Lukáša, v ktorom učeníci žiadali Ježiša "väčšiu vieru". "Prosba učeníkov je aj nám pochopiteľná a blízka. (...) Každý z nás si želá, aby jeho osobná viera bola silnejšia. My sa k učeníkom ochotne pripájame," povedal Zvolenský.
V súvislosti s tým, že prítomní slávili svätú omšu aj z úcty k našim vierozvestcom, arcibiskup Zvolenský opísal motiváciu a životný postoj, ktoré stáli na počiatku pozvania svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Zaslúžil sa o to knieža Rastislav v roku 862. "Rozhodnutie požiadať cisára Michala o biskupa a učiteľa (...) bolo rozhodnutie, ktoré vyjadrovalo, že naši predkovia „urobili, čo vládali urobiť“ a tak svojím spôsobom predniesli prosbu o silnejšiu vieru," uviedol arcibiskup Zvolenský.
Rastislavovo rozhodnutie vytvorilo podľa hostiteľa pléna európskych biskupských konferencií predpoklady pre vynikajúci rozvoj pravej kresťanskej viery medzi našimi predkami. "A dnes túto vieru opatrujeme ako vzácne dedičstvo," povedal arcibiskup Zvolenský, podľa ktorého môžeme našou súčasnou modernou terminológiou povedať, že Rastislav ako politický predstaviteľ umožnil uskutočnenie náboženskej slobody.
Metropolita Bratislavy ďalej priblížil, že biskupi v Bratislave zaoberali aktuálnymi otázkami vzťahu politických štruktúr, čiže štátu, voči náboženskej spoločnosti, Cirkvi v európskych štátoch. Jedným z princípov katolíckej náuky vo vzťahu Cirkvi a štátu je oddelenie svetskej politickej moci od duchovnej náboženskej moci a náboženských štruktúr. Toto oddelenie a vzájomné rešpektovanie slobody sú predpokladom zdravého a účinného spolužitia svetských štruktúr a Cirkvi.
PLNÉ ZNENIE homílie je ::TU::
V závere slávenia, na ktorom si niekoľko priaznivcov pripomenulo fotografiami bývalého trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka, poďakoval arcibiskup Zvolenský všetkým hosťom, že prijali pozvanie do našej vlasti. Zdôraznil, že toto stretnutie sa mohlo stať aj prejavom úcty k našim vierozvestcom. Poďakoval tiež za to, že biskupi zverili európsky kontinent práve týmto solúnskym svätcom, ktorých jubilejný rok práve Slovensko prežíva.
Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova, sa týmto slávením skončilo. Na zasadnutí bol prítomný i prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Oullet, ktorý odcestoval už v sobotu. Biskupi sa ešte zídu na spoločnom obede a odcestujú do svojich pôsobísk.
Každoročné plenárne zasadanie predsedov európskych biskupských konferencií sa tento raz konalo pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Hostia prišli na pozvanie metropolitu Bratislavy. Venovali sa téme "Boh a štát. Európa medzi laicitou a laicizmom." Diskutovali najmä o tom, do akej miery sú náboženstvo a Boh skutočnosťami, ktoré krajiny európskeho kontinentu uznávajú, rešpektujú a aktívne zahŕňajú do svojich ústav, právnych systémov i života celej spoločnosti.
TK KBS vydala k správe ::FOTO::
-----------------------------------------------------------------
Súvisiace články: 3. 10. 2013 ::Plénum (1. deň):: / 4. 10. 2013 ::Plénum (2. deň):: / 5. 10. 2013 ::Plénum (3. deň)::
-----------------------------------------------------------------