Bratislava 5. októbra (TK KBS) Tretím dňom pokračovalo Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií. V dnešnom programe predsedov episkopátov bola séria viacerých pracovných blokov. Večer slávili slávnostné vešpery v Katedrále sv. Martina. Predsedal im kardinál Angelo Bagnasco. 1. Božská liturgia v gréckokatolíckej katedrále
2. Pracovné rokovania a stretnutia s novinármi
ad 1. Dnešný program rokovania pléna sa začal božskou liturgiou v byzantsko-slovanskom obrade. V gréckokatolíckej katedrále Povýšenia svätého Kríža v Bratislave jej predsedal Svjatoslav Ševčuk, vyšší arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Biskupom sa prihovoril i v homílii. Ocenil, že môže spolu s plénom sláviť liturgiu sv. Jána Chryzostoma - tú istú liturgiu, ktorú svätí Cyril a Metod priniesli do tejto krajiny - a zažiť tú skúsenosť modlitby, ktorou sa modlili veľkí slovanskí apoštoli.
"Nám, pastierom cirkví rozličných krajín európskeho kontinentu, ktorí sa zamýšľame nad laicitou a laicizmom v Európe, Pán dnes posiela svoje potešujúce Slovo: "Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol; to musí prísť, ale ešte nebude koniec." (Mt 24,6). Cieľom ľudských dejín nie je nejaká katastrofa, ale On, samotná osoba Spasiteľa Ježiša Krista, ktorého meno všetci nosíme: sme totiž kresťania, teda tí, čo patria Kristovi," povedal arcibiskup Ševčuk.
Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi okrem iného obrátil pozornosť aj na aktuálnu situáciu na Ukrajine, kde sa bude koncom novembra stretnutie Ukrajiny a Európskej únie (29. novembra 2013 vo Vilniuse). "Očakáva sa, že naša krajina by konečne mohla byť prijatá a časom vstúpiť do Európskeho spoločenstva. (...) V tomto historickom okamihu, keď sa rozhoduje o budúcnosti nielen Ukrajiny, ale aj celej východnej Európy,... prosíme vás o vašu podporu, o vašu solidárnosť a o vašu modlitbu."
PLNÉ ZNENIE homílie je ::TU::
Medzi prítomnými biskupmi nechýbali prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak a bratislavský eparcha Peter Rusnák. Liturgiu so svojím spevom sprevádzal
katedrálny zbor Chryzostomos pod vedením Martina Škovieru. V závere slávnosti arcibiskup Ševčuk poďakoval vladykovi Rusnákovi, že mohli biskupi sláviť liturgiu práve v tejto katedrále a zablahoželal vladykovi Babjakovi k jubileu, ktoré onedlho oslávi (60 rokov).
ad 2. Po slávení biskupi pokračovali v pracovnom rokovaní. Už od štvrtku diskutujú o viacerých sociálnych a duchovných aspektoch výziev, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Biskupi sa venujú napríklad témou výhrady vo svedomí, činnosťou Európskej únie a Rady Európy a evanjelizáciou sekularizovaného sveta. Téma sekularizácie dominovala aj na stretnutí médií s českým kardinálom Dominikom Dukom. Predseda Českej biskupskej konferencie (ČBK) zdôraznil, že jej skutočný problém je v jej extrémnosti.
Kresťanstvo je podľa neho sekulárne náboženstvo, pretože je pozitívne. „Čo chceš, aby robili iní tebe, rob aj ty iným. V tomto zmysle je kresťanstvo sekulárne náboženstvo. Ostatné náboženstvá merajú zbožnosť na základe nábožných úkonov, v kresťanstve to tak nie je," uviedol. Naša viera v to, že Boh sa stal človekom a naše starosti sa stali jeho starosťami o nás, ak to pochopíme, nemôže vytvárať dualitu Boh a svet,“ dodal kardinál Duka.
Cirkev by mala podľa kardinála proti sekularizácii zvážiť "stratégiu a taktiku". Lepšia je podľa neho pozitívna cesta, než negatívna. Vysvetlil to tým, aby nám mohla verejnosť porozumieť. Predstavuje si to najmä v angažovanosti v oblastiach, ktoré robila Cirkev vždy - v oblasti sociálnej, zdravotníctve či školstve. Druhým momentom je nutnosť nájsť jazyk, keďže samotná spoločnosť ten jednotný stratila. "Ľudia nechcú čítať, chcú obrázky a chcú heslá. Tie môžu pomôcť, na druhej strane je to i zavádzajúce."
Kardinál Duka reagoval i na otázky o aktuálnej situáciu v Čechách, kde sa štát nedávno majetkovo vyrovnal s cirkvami. Zdôraznil, že medzi cirkvou a štátom nie sú žiadne napätia. Podľa neho existuje napätie len medzi ľavicou, ktorá to vidí inak. "Vieme, že ten zákon schválil parlament a schválil Ústavný súd ako plne zákonný," povedal kardinál Duka, podľa ktorého je výsledkom vzájomných diskusií kompromis, v ktorom každá strana niečo získala i stratila.
Slovenské médiá zaujímala i situácia na Slovensku, a to problematika okolo bývalého trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka. Kardinál Duka povedal, že ako zástupca ČBK nemá právo "zasahovať" do tohto prípadu, keďže situáciu v tejto problematike nepozná. Zároveň priblížil pár prípadov z histórie, kedy rezignovali arcibiskupi v Čechách. O tom, prečo skutočne rezignovali, sa dozvedeli ľudia až neskôr.
"Viete o niektorých veciach sa dozvieme až z archívov. Prečo? Pretože úrad arcibiskupa alebo úrad kňaza nie je vzatý ako úrad politického predstaviteľa, ktorý vychádza z demokratickej voľby, ale je to menovaní, teda je to služobný postoj. A v armáde, keď sa napríklad preradzujú generáli, tak sa nevydáva žiadne vyhlásenie. Takže takto to musíme chápať," povedal kardinál Duka.
"Aby som mohol odpovedať pravdivo a čisto, čo si o veci myslím, musel by som vedieť, to, čo sa ku mne donieslo, čo je skutočnosť a čo sú len výroky najrôznejších skupín," uviedol predseda Českej biskupskej konferencie. "Je to určitý problém, ktorý musíte vyriešiť na Slovensku. Je to nešťastná kauza, to bezo sporu, keď vyvoláva také napätie, a tí, ktorých sa to týka, tí musia hľadať cestu, akým spôsobom vám ju vysvetliť," dodal kardinál Duka.
PLNÉ ZNENIE brífingu pre slovenských novinárov je ::TU::
Po kardinálovi Dukovi sa novinári stretli i s patriarchom sýrskej Antiochie Ignace Youssif III Younanom, Mons Wiliamom Shomalim, pomocným biskupom latinského patriarchátu v Jeruzaleme, ktorí priblížili aktuálnu situáciu kresťanov na Strednom východe. Ďalšie témy im prezentoval poľský arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki. Účastníci pléna zatiaľ pokračovali vo svojom pracovnom programe, ktorý vyvrcholil modlitbou vešpier v Katedrále sv. Martina.
Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova, vyvrcholí v nedeľu. Biskupi budú sláviť záverečnú svätú omšu, ktorú bude celebrovať predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita.
TK KBS vydala k správe ::FOTO::
-----------------------------------------------------------------
Súvisiace články: 3. 10. 2013 ::Plénum (1. deň):: / 4. 10. 2013 ::Plénum (2. deň)::
-----------------------------------------------------------------