[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 31. 03. 2023   Meniny má Benjamín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Vasiľ v Šaštíne: Dnes je potrebná odvaha, neslobodno mlčať!
P:3, 15. 09. 2013 13:00, DOM

Šaštín 15. septembra (TK KBS) Do Národnej svätyne Baziliky Sedembolestnej Panny Márie dnes prišlo z celého Slovenska viac ako 30 000 pútnikov. Uskutočnila sa tu tradičná národná púť k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska. Jej vyvrcholením bola svätá omša, ktorú za prítomnosti slovenských biskupov celebroval arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme.

„Vybrali sme si obraz stojacej matky pod krížom alebo držiacej syna v náručí,“ zdôraznil arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ počas homílie na národnej púti v Šaštíne pri úvahe, koho za patróna si vybral slovenský národ. „Náručie matky bolo vždy privilegovaným miestom“. Kazateľ poukázal tiež na vlastnosti súcitu, spolucítenia a vžitia do situácie iného, nad ktorými môžeme premýšľať dnešný sviatok. „Ich rozvíjanie nás robí lepšími, ich potláčanie nás mrzačí.“ Vladyka poukázal v tejto súvislosti na nezmyselnosť vojen a na nedostatočnú úctu k životu, týkajúcu sa najmä potratov a eutanázie. Zdôraznil, že „dnes je potrebná odvaha, neslobodno mlčať! Sme svedkami ničenia ľudských životov.“ Arcibiskup poukázal tiež na to, „že Mária drží v náručí svoje dieťa, ale má v ňom miesto aj pre nenarodené deti!“

Program Národnej púte začal už v piatok otvorením stretnutím spoločenstva Modlitby za kňazov, ktoré privítalo hostí duchovného otca Antona Ďatelinku, kaplána zo Zlatých Moraviec a zbor FiloTe, ktorý viedol Taizé adoráciu za kňazov. Sobotný program bol určený mladým pútnikom a privítal otca biskupa Jozefa Haľka, na nádvorí kláštora sa predstavili gospelové skupiny F6 a Timothy, pripravené bolo divadelné predstavenie Príchod Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu od Exallievov dona Bosca. Vyvrcholením programu bola polnočná svätá omša, ktorú celebrovali novokňazi.

Program národnej púte pokračuje ešte v pondelok Púťou chorých a seniorov, kde sa prihovorí pútnikom emeritný biskup Mons. Dominik Tóth.

TK KBS informoval Martin Ližičiar

( TK KBS, mli; ml ) 20130915002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]