[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave na návšteve ekumenický patriarcha Bartolomej I.
P:3, 27. 05. 2013 12:00, DOM

Bratislava 27. mája (TK KBS) - Bratislavu dnes navštívil konštatinopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha Bartolomej I., považovaný za najvyššiu autoritu Pravoslávnej cirkvi. Na trojdňovú návštevu prišiel uplynulú sobotu v rámci osláv 1 150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda. Po Prešove a Košiciach zavítal do hlavného mesta, kde ho čakala séria prijatí.

-----------------------------------------------------------------

Bartolomej I. dostal od prezidenta SR Rad Bieleho dvojkríža II. triedy

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci Bartolomeja I. Na úvod stretnutia podčiarkol význam jeho návštevy slovami: „Vaša návšteva je o to významnejšia, že sa uskutočňuje v období osláv výročia 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie Slovenska." Ivan Gašparovič pripomenul, že návšteva patriarchu sa uskutočňuje aj v období 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Náš najvyšší predstaviteľ na stretnutí s Bartolomejom I. zdôraznil, že našu novú štátnosť spájame aj s odkazom solúnskych bratov, ktorých odkaz je aj súčasťou preambuly Ústavy Slovenskej republiky. Vzácnemu hosťovi udelil prezident štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadny osobný prínos k porozumeniu medzi národmi a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Arcibiskup Bartolomej I.po prevzatí vyznamenania uviedol: "Som šťastný a mám radosť, že môžem priniesť túto česť - vyznamenanie, ktoré som od Vás dostal, do svojho konštantinopolského patriarchátu." Ako ďalej zdôraznil, s veľkou radosťou prijal pozvanie na oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Slovensko. Pripomenul význam cyrilo-metodského dedičstva pre Európu a svet. "Vy ste vytvorili ohromnú kultúru," konštatoval. Bartolomej I. poďakoval prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi za dodržiavanie a rozvíjanie cyrilometodskej tradície. Zároveň zablahoželal Slovensku k jeho úspechom od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. "Slovensko je príkladom úspešného napredovania," povedal patriarcha na stretnutí.

Zároveň Bartolomej I. pripomenul záujem pravoslávnej cirkvi o ochranu životného prostredia a ekológiu. Prioritou patriarchátu je ekumenizmus a spájame kresťanských cirkví. "Veľmi tesné vzťahy nás spájajú s Rímom, o čom svedčí moja účasť na inaugurácii pápeža katolíckej cirkvi Františka," uviedol Bartolomej I. Bartolomej I. vyjadril presvedčenie, že pravoslávna cirkev na Slovensku šíri dobro a dôstojnosť medzi svojimi 50-tisíckami veriacich. "Vyjadrujem spokojnosť so situáciou dialógu a rozhovoru, ktorá vládne na Slovensku," povedal patriarcha. Ivan Gašparovič poďakoval za pozitívne hodnotenie pôsobenia pravoslávnej cirkvi na Slovensku. "Chcem Vám vysloviť veľký obdiv a poďakovať za vašu angažovanosť a otvorenú podporu ekumenizmu. Najmä pokiaľ ide o východné a západné cirkvi," prízvukoval prezident. "Vaša všesvätosť, my si vážime aj Vašu angažovanosť v oblasti ochrany ľudských práv a životného prostredia," uviedla hlava štátu podľa správy tlačového oddelenia Prezidentskej kancelárie.

-----------------------------------------------------------------

Bartolomeja I. prijali i ďalší štátni a cirkevní predstavitelia

Po prezidentovi prijal Bartolomeja I., arcibiskupa konštantinopolského a ekumenického patriarchu, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska, predseda vlády SR Robert Fico. "Témami spoločného rokovania boli 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, možnosti zbližovania rôznych cirkví a úloha cirkvi pri prekonávaní krízy v Európe," informoval TK KBS Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Po premiérovi ho prijal i predseda Národnej rady SR Pavol Paška, predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, a ďalší predstavitelia verejného života.

-----------------------------------------------------------------

Na Slovensko Bartolomej I. pricestoval v sobotu. Najskôr navštívil Prešov, neskôr Košice, kde ho prijal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Na osobnom stretnutí s arcibiskupom Boberom patrircha Bartolomej I. pripomenul, že zakladateľom konštatinopolského patriarchátu a sídla je sv. Ondrej, apoštol, čo vytvára akési bližšie prepojenia s Košickou arcidiecézou, ktorej patrónom je práve sv. Ondrej. Zo vzájomného dialógu bolo cítiť nielen zjednocujúcu duchovnosť, ale i úprimný prejav úcty k cirkevným spoločenstvám, ktoré sa v tomto duchu môžu rozvíjať a spolupracovať.

Pri oficiálnom stretnutí v košickej pravoslávnej katedrále patriarcha Bartolomej I. povedal: V Duchu svätom sa všetci stávame jednou cirkvou. Nachádzame sa v radostnom období, keď si pravoslávna cirkev pripomína Pánovu paschu. Nebeský Otec nás zahŕňa svojím požehnaním , keď sme sa my, ľudia rôznych rás , jazykov a kultúr , smeli stať údmi Tajomného tela zmŕtvychvstalého Krista. Ak používame všetky možnosti , ktoré nám cirkev predkladá , sú nám doširoka otvorené dvere, vedúce k osobnému zbožteniu .(osobnej svätosti) Tejto skutočnosti si boli dobre vedomí aj osvietitelia vo svojej úspešnej snahe o zjednotenie slovanských národov, pomocou spoločnej viery v Krista, písma , bohoslužby duchovnej a predovšetkým účasťou na spoločnom kalichu života. Stali sa tak tvorcami novej kresťanskej tradície a novej kultúry, ktorá bola v histórii tohto národa zlomová.

Príležitosti k osobnému zbožteniu sú darom ľudomilného Spasiteľa , ktorý v stal zmŕtvych a stal sa zakladateľom našej viery , keď nám práve v tretí deň otvoril dvere nebeského kráľovstva, keď sa po svojom utrpení 40 dní zjavoval svojím učeníkom a hovoril o božom kráľovstve. Podľa vzoru týchto 40 dní, keď bol Pán neustále so svojimi učeníkmi, a vysvetľoval im tajomstvá božieho kráľovstva , naša cirkev ustanovila Popaschálne obdobie Kvetnej triódy počas ktorého je až do ukončenia sviatku paschy všetko naplnené svetlom Pánovho zmrtvýchvstania. Nech každý z nás pokračuje v Kristovom mene v úsilí o osobné posvätenia a uzdravenie sa z vášní. Keď žijeme s Kristom , nikdy neostaneme sami a bez pomoci. Aj vy tu máte ochrancu cností , v príklade sv. Jána Milostivého (Almužníka), ktorý ozdobený cnosťou milosrdenstva až do krajnosti vydal svojím životom svedectvo o tom , aký dobrý a milosrdný je náš vládca Ježiš Kristus.

Radujeme sa oslavujeme zmrtvychvstalého Pána , ktorý nás učinil hodnými , aby sme dnes mohli navštíviť tento katedrálny chrám tu v Košiciach pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu Vďaka bohumilej starostlivosti, charakteristickej pre bytostne kresťanský a pravoslávny byzantský štát, naplnený pokrokovým všeobjímajúcim duchom svätých bratov Cyrila a Metoda , sme dnes členmi nerozdeleného tela Kristovho , teda jeho jednej svätej , všeobecnej a apoštolskej cirkvi .

Svätí bratia prešli celú túto zem, aby v nej upevnili pravoslávnu duchovnosť a aby jej priniesli svetlo zmrtvychvstalého. Ich úsilie bolo korunované úspechom ako o tom svedčia prví svätci, ktorí zažiarili v stredoeurópskom priestore sv. Ivan, sv. Václav , sv. Ľudmila a ctihodný Prokop Sázavský. Ďakujeme Bohu v týchto dňoch , že máme možnosť a požehnanie bližšie sa zoznámiť so zbožným národom , ktorý tvorí spoločenstvo početne neveľkej pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska , ktorej dejiny sú dejinami mučeníctva. Je skutočným zázrakom za ktorý oslavujem Boha , že toto malé duchovné stádo veriacich vytrvalo až do dnešných dní .Chrámy, kaplnky a kríže , ktorými je posiata Vaša zem prinášajú svedectvo o bohatých plodoch diela sv. apoštolov do dnešných dní . Práve preto , bratia a sestry nech sa aj my nevzdiaľujeme z duchovného Jeruzalema , ktorým je Kristova cirkev, ale zúčastňujme sa jej posväcujúceho života. Zostávajme v cirkvi a očakávajme otcovo zasľúbenie, príchod Ducha Svätého, ktorý na nás zostupuje vo sviatostiach našej cirkvi a posväcuje celé naše bytie.

Keď žijeme v s duchu svätom , žijeme aj so synom aj s Otcom a tak sa tajomným spôsobom stávame jedným telom so svätou Trojicou. To však predpokladá, že osobná naša vôľa a chcenie musia byť totožné so chcením a vôľou sv. trojice a cirkvi , tak ako tomu bolo u sv. Cyrila a Metoda. Toto chcenie je však vo svojej podstate v plnosti slobodné . Pretože cnosť bez slobody nemôže existovať. Naša poslušnosť Božej vôli nemá žiadnú hodnotu , ak nie je slobodná a nepramení z nášho vnútorného chcenia a rozhodnutia . No ani naša sloboda nemá vôbec žiadnú cenu , ak nie je poslušnosťou voči Bohu a ak nie je prejavom jednoty nášho zmýšľania a vôle so zmýšľaním a vôľou sv. Ducha teda Cirkvi .

Keď dokážeme zjednocovať svoju slobodu s poslušnosťou cirkvi , teda ak dokážeme ono evanjeliové „zaprieť sám seba „ a ak sa budeme usilovať o rozvíjanie našej osobnosti v Kristu , potom sa v duchu svätom stávame skutočnými ľuďmi. Iba tak môžeme milovať Boha , Cirkev a svoju vlasť v súlade s láskou medzi božskými osobami, ktorá panuje vo vnútri sv. Triojice. Len vtedy si u nás sv. trojica učiní príbytok , ako pravdivo povedal Pán : „Budem v nich prebývať a medzi nimi prechádzať sa a budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom „ (Kor. 2, 6. 16). Takéto slobodné sebazaprenie vlastnej vôle bolo charakteristické i pre našich dvoch svätých apoštolov Cyrila a Metoda. Nebrali ohľad na ťažkosť cesty , zvíťazili nad strachom z neznámeho , zriekli sa svojej vôle, ktorú plne odovzdali Kristu, preto bolo ich dielo úspešné.

S týmito myšlienkami zvolávam bohaté požehnanie oboch svätých bratov na košickú farnosť, aby posväcovala svoje deti a aby ich viedla do nového života v sile zmŕtvychvstalého, ktorý je vzdialený od vášní, nenávisti a ľudskej zloby . Nech s na ich príhovor košickí veriaci zakúsia už na tejto pozemskej púti žiaru bezvečerného dňa nebeského kráľovstva , kde je všetkým a vo všetkom Kristus.

Košický pomocný biskup Stanislav Mons. Stanislav Stolárik pripomenul, že je to významná návšteva v roku sv.. Cyriala Metoda, ktorá podporuje medzináboženský a ekumenický dialóg, a je to aj určité vyznačenie miestnej pravoslávnej cirkvi, ktorá potrebuje aj takúto podporu, „takže je potrebné podakovať patriarchovi za návštevu a naším pravoslávnym bratom popriať, aby ich katedrálny chrám v Košiciach sa im podarilo čím skôr dokončiť.“ /Spracoval: Jaroslav Fabian/

-----------------------------------------------------------------

Bartolomej I. je príslušníkom gréckej menšiny žijúcej v Turecku. Na čele pravoslávnej cirkvi stojí od novembra 1991. Tento rok v marci sa ako prvá hlava pravoslávnej cirkvi v histórii zúčastnil na inauguračnej svätej omši nového Svätého Otca Františka.

( TK KBS, to, pk, uv; ml ) 20130527026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]