[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 13 - 14/2013
P:3, 27. 03. 2013 07:00, DOM

Bratislava 27. marca (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 13 - 14/2013

Titulka – strana 1

Veľkonočné Katolícke noviny vychádzajú ako dvojčíslo na šesťdesiatich štyroch stranách.

Strana 2: Prinášajú veľkonočný príhovor apoštolského administrátora sede vacante Trnavskej arcidiecézy Jána Oroscha.

Strana 6 - 7: Venujú sa Ježišovej úzkosti v  Getsemanskej zá hrade, keď sa potil krvou. Ak dobre čítame evanjeliá, Ježiš v závere Poslednej večere hovorí o  svojom vzkriesení. Vedel, že smrťou to všetko nekončí.

Strana 10-11: Vysvetľujú okolnosť Pánovej smrti, ktorú zachytil v evanjeliu iba Ján – „... a hneď vyšla krv a  voda“. Opisované udalosti a slová, ktoré pritom používa, majú hlboký teologický a duchovný význam.

Strana 12, 14-15: Opisujú Ježišovo bičovanie, ukrižovanie a smrť na kríži. Ježiš zomrel potupnou a veľmi bolestnou smrťou na kríži. Vieme však, čo spôsobilo smrť? Od čoho závisela dĺžka umierania? Čo o tom hovoria vedecké hypotézy? A sú aj jednoznačné závery?

Strana 13: Pozývajú na návštevu 2španielskeho mesta Oviedo, kde uchovávajú šatku, ktorá je známa ako Ježišova posmrtná šatka.

Strana 8-9: Zameriavajú sa na Ježišovo milosrdenstvo podľa mystičky Juliany z  Norwichu, ktorá napísala iba jediné dielo, ale jeho obsah poznačil nasledujúce generácie mysliteľov i  literárnych umelcov.

Strany 22 – 23: Vysvetľujú, ako bol vnímaný na Slovensku Druhý vatikánsky koncil, ktorý bol významným historickým medzníkom pre Cirkev nielen v 20. storočí. Z  jeho ovocia žije do dnešných čias a  určite bude ovplyvňovať jej život aj v  nasledujúcom období.

Strana 28-29, 16-17, 24-25, 20-21: Rozprávajú sa s prekladateľom Života Konštantína Cyrila a Života Metoda Štefanom Vragašom, biblistom Angelom Scaranom, hercom Karolom Čálikom a bratislavským rabínom Baruchom Myersom.

Strana 18-19: Nahliadajú do histórie Jeruzalemského chrámu, ktorý bol v dvoch historických etapách centrom Jeruzalema a pýchou vyvoleného národa. Ľud si v  ňom uctieval svojho Boha pod menom Pán.

Strana 38-39: Rozoberajú knižné dielo Alexandra Solženicyna Súostrovie Gulag. Prvýkrát v slovenskom preklade vyšlo v  roku 1974 vo Švajčiarsku a  neskôr na Slovensku až v  roku 1991. Aktuálne revidované slovenské vydanie tejto Solženicynovej rozsiahlej práce sa dostáva k nášmu čitateľovi po viac ako dvadsiatich rokoch.

Strana 40-41: Prinášajú výtvarné podoby Ukrižovania v dielach slovenských umelcov.

Strana 42-43: Vysvetľujú vznik známeho oratória Mesiáš s kompozíciou Aleluja, ktorých autorom je hudobný skladateľ Georg Frie drich Händel.

Strana 37: V rubrike S Benediktom XVI. v Roku viery si môžete prečítať posledný úryvok z diela Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. Úvod do kresťanstva.

Katolícke noviny vám želajú požehnané veľkonočné sviatky.

Zdroj: Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 7 - 8/2013

Úvod prvého jarného vydania Slova je venovaný novému Svätému Otcovi Františkovi.

Slovo prináša priebeh konkláve a prvé kroky novozvoleného pápeža. Samozrejmosťou je jeho prvý príhovor večer po

zvolení z Baziliky sv. Petra.

Ďalšie stránky časopisu prinášajú životopis nového rímskeho biskupa, ktorého život je nielen zaujímavý ale aj naozaj podnetný a predstavujú jeho erb.

"Ochráňme Krista vo svojom živote" - tieto slová adresoval Svätý Otec František všetkým kresťanom počas svojej inauguračnej omše. Čitateľom Slovo prináša úplný text jeho homílie.

Aj keď tieto okamihy naplnili srdcia veriacich radosťou, netreba zabúdať ani na emeritného pápeža Benedikta XVI.

Čitatelia tak majú možnosť sa nielen obzrieť za tohtoročným konkláve a spoznať niektoré zaujímavosti, ale najmä na posledné okamihy Benedikta XVI. v úrade pápeža, ale jeho posledný príhovor kardinálom, posledné slová adresované veriacim v Castel Gandolfe a jeho poslednú katechézu 27. februára na Námestí sv. Petra v Ríme.

Následne Slovo pokračuje v riadnom vydaní a prináša nielen rozhovor s doktorom Andrejom Škovierom, ktorý sa zúčastnil nedávnej konferencie o Cyrilovi a Metodovi v Ríme, ale predstavuje aj obdobie po ikonoboreckej kríze, teda dobu, v ktorej žili sv. Cyril a Metod.

Zdroj: Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Viera a život 1/2013

Prvé tohtoročné číslo časopisu Viera a život prináša tému "Duchovné impulzy Roku viery"

Prečítate si v  ňom:

- Predhovor čísla jeho šéfredaktor páter Ladislav Csontos SJ nazval: „ Cesta od súkromného prežívania viery k  obnove jej komunitnej dimenzie.“

- Rok viery a jeho nové podnety pre 1život farností a veriacich – má názov analýza z pera jezuitu – pátra Jozefa Kyselicu SJ.

-V ankete oslovila redakcia vybraté osobnosti s otázkami: Čo znamená Rok viery pre váš duchovný život? V čom môže byť podľa vás Rok viery inšpiratívny a podnetný pre ďalší rozvoj a život Cirkvi- na Slovensku i vo svete?

- Exkluzívny rozhovor s českým novinárom a  básnikom Milošom Doležalom o mapovaní života, diela a umučenia číhošťského kňaza Josefa Toufara spájaného s číhošťským zázrakom – pripravila ho redaktorka Andrea Eliášová.

- Návraty k návšteve generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej - pátra Adolfa Nicolasa SJ (pohľadom slovenských jezuitov) na Slovensku zhŕňa „sonda“ redaktorky Andrei Eliášovej.

Rubrika Profily

- Nad príbehom kňaza Štefana Bečavera, ktorý dal život za iných sa zamýšľa autor Marián Čižmár.

- Páter Félix Záhorec SJ – bol nielen jezuita, ale aj talentovaný spisovateľ  a dramatik – píše o  ňom páter Ladislav Csontos SJ.

Rubrika Duchovný život

- Pravidelnú teologickú meditáciu nadpísal jej autor – skúsený exercitátor Jozef Šuppa SJ titulkom „Viera v našom živote“ - J. Šuppa

- Evanjelizácia v mestách bez Boha?- je názov duchovného zamyslenia z pera kňaza Michala Vivodu.

- Pravidelné 4 tipy na dobré knihy ponúka redaktorka Andrea Eliášová.

Rubrika Štúdie a dimenzie

- Ján Haranta (básnik Katolíckej moderny) a jeho poézia z pohľadu spirituálnej teológie – o téme píše autorka Valéria Hrtánková.

- Medzináboženský dialóg medzi kresťanstvom, judaizmom a  islamom v stredovekej Európe – príspevok s  týmto názvom ponúka autor – religionista Andrej Slodička.

- Neznáme myšlienky známeho mysliteľa Johna Rawlsa približuje autor Martin Csontos.

- Kapitalizmus alebo socializmus –  ja alebo štát? – F. Sirovič

Rubrika Všimli sme si

- O Roku viery v súvislosti s novou evanjelizáciou píše jezuita František Sočufka SJ.

- Byť svätý je to jediné, na čom záleží – tvrdí arcibiskup Chaput, časť myšlienok z  jeho výstižného príhovoru prevzala redakcia zo spravodajského servisu Res claritatis.

- Redakcia ponúka do pozornosti aj jednu z myšlienok emeritného Sv. otca Benedikta XVI. vyslovenú koncom roka 2012 pri menovaní nových kardinálov

- Nechýba rubrika recenzie upozorňujúca na zaujímavé knižné novinky a rubrika Naša pamäť, ktorá pripomína  odkaz Martina Rázusa (z pera autorky Heleny Gardoňovej). H. Gardoňová

- Výber myšlienok k  téme čísla pochádza tentoraz od autora Giovanniho Albaneseho z knihy Nový kvas.

- Obrazová príloha s názvom: „Poslovia Božej lásky vo svete“ ponúka vo fotografiách „mini-príbehy“ a  spomienku na niektoré známe i menej známe osobnosti aktívne na poli pomoci iným, v zdravotníctve, v charite (Abbé Pierre, Elvíra Petrozzi, Phil Bosmans, Rith Pfauová, Andrea Riccardi a iní).

- Osobitná vkladacia príloha v časopise prináša podrobný zoznam príspevkov zverejnených vo Viere a  život počas celého minulého roka.

Zdroj: Andrea Eliášová

-----------------------------------------------------------------

Don Bosco dnes 2/2013

Uprostred apríla privíta saleziánska rodina na Slovensku relikvie svojho zakladateľa dona Bosca. Pri tejto príležitosti ponúka redakcia časopisu don Bosco dnes svojim čitateľom monotematické číslo zamerané na osobu dona Bosca a putovanie jeho relikvií po svete.

Rubrika správy prináša okrem saleziánskeho spravodajstva príhovor hlavného predstaveného dona Pascuala Cháveza celej saleziánskej rodine ako reakciu na neočakávanú rezignáciu Benedikta XVI..

„Putovanie relikvií až na kraj sveta má byť v  prvom rade pozvaním k úvahe nad hlbokým presvedčením, ktoré dalo životu dona Bosca ohromnú sviežosť a odhodlanie,“ objasňuje v  úvode rubriky don Bosco medzi nami don Pascual Chávez. Ako sa osobne, ale aj v strediskách či farnostiach dobre pripraviť na túto udalosť? Aké iniciatívy ponúka provincia saleziánskej rodine a  širšej spoločnosti? O tom hovorí Peter Jacko SDB – koordinátor realizačného tímu.

V strede časopisu nájdete info plagát, ktorý prehľadne mapuje pohyb relikvií dona Bosca po Slovensku v  čase jeho slovenskej návštevy.

Strany18-19 ponúkajú čitateľom svedectvo novinárky z Chile, ktorú stretnutie s putujúcim donom Boscom priviedlo k osobnému obráteniu a tiež rozhovor so slovenskou misijnou dobrovoľníčkou Teréziou Jurisovou, ktorá mala česť sprevádzať relikvie dona Bosca po Africkej Angole.

Za čo budú prosiť a  ďakovať mladí pri relikviách dona Bosca? Krátky sumár ponúka anketa Domky – Združenia saleziánskej mládeže, do ktorej sa zapojilo vyše 250 mladých.

Na záver predstavuje časopis don Bosco dnes článok o  putovaní telesných pozostatkov dona Bosca od jeho smrti až do roku 1959.

Zdroj: Redakcia Don Bosco dnes

-----------------------------------------------------------------

Misionár 4/2013

Aprílový Misionár prináša veľa zaujímavých článkov. Názov aprílového čísla je Skrze neho bolo všetko stvorené, sú to slová z Vyznania viery. Vzkriesený Kristus je srdcom dejín i stvorenia. Prvý krátky článok patrí zvolenému Svätému Otcovi Františkovi. Modlitba nám pomáha klásť do stredu svojho života Krista. V stálej rubrike o modlitbe redemptoristka sr. Helena Dudová OssR vysvetľuje modlitbu s Božím slovom, tzv. Lectio divina. Tento spôsob modlitby je výzvou učiť sa čítať Sväté písmo tak, sa jeho čítanie stávalo skutočnou modlitbou, rozhovorom s Bohom a budovalo našu vieru. V komentári k Markovmu evanjeliu sa rozoberá evanjeliový úryvok o nasledovaní Ježiša Krista, ktoré neexistuje bez nesenia kríža, za Ježišom sa dá ísť len s krížom. Téma kríža je ťažká a nepríjemná, ale aj nevyhnutne veľmi dôležitá. Všetci sa musíme učiť Kristovmu krížu. Ježiš na cestu s krížom pozýva všetkých svojich učeníkov. Z duchovnosti redemptoristov je prinášame list sv. Alfonza ako generálneho predstaveného, kde vyzýva svojich bratov k napĺňaniu svojho povolania misionárov, v prísnosti a disciplíne. Ľudová čítanka prináša povzbudivé kázne s mnohými príkladmi na prvé veľkonočné sviatočné dni ako aj na ostatné nedele a sviatky v mesiaci apríl. Na základe Katechizmu Katolíckej cirkvi kňaz Teológ predstavuje Kristovo vzkriesenie. Najprv vysvetľuje vzkriesenie ako historickú udalosť, na základe svedectiev a potom aj dôsledky a význam tejto jedinečnej udalosti dejín. Stále však Kristovo vzkriesenie zostáva predmetom viery. V byzantskej cirkvi oficiálna ranná modlitba cirkvi sa volá utiereň, jej hlavným námetom je oslava vzkrieseného Krista, úvod do tejto modlitby cirkvi predstavuje o. Jozef Matejovský v článku Utieteň. Psychologička v článku Harmónia so sebou, Bohom a ľudmi kriticky rozoberá dnešný životný štýl, ktorý je plný nárokov, stresu, ponáhľania a povrchnosti, a ktorý nás oberá o pokoj a radosť zo života. Žiť v harmónii a pokoji je odveká túžba človeka, ale je potrebné sa naučiť aj túto svoju túžbu prakticky napĺňať. V rubrike Magistérium Cirkvi sú predstavené krátke úryvky z niektorých dokumentov 2. vatikánskeho koncilu: deklarácia o náboženskej slobode, dekrét o východných cirkvách a dogmatická konštitúcia o Božom zjavení. o. Metod Lukačik pripravil krátke prestavenie matiek púšte, svätých žien, ktorí žili hrdinským asketickým životom na púšti v prvých storočiach mníšstva. Na konci sú aj niektoré ich výroky a ponaučenia. V roku sv. Cyrila a Metoda pokračuje ich príbeh v omaľovánke, ktorú si môžu deti vymaľovať a zapojiť sa tak do súťaže o pekné ceny.

Zdroj: Metod Lukačik CSsR

-----------------------------------------------------------------

Rozmer 1/2013

Buďte soľou zeme! – biblické slovo. (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

Nový človek Novej Akropolis – Nová Akropolis sa na verejnosti prezentuje ako kultúrna asociácia a ponúka rôzne vzdelávacie prednášky. Jej kritici ju ale pokladajú za militantnú pravicovo orientovanú sektu a hierarchicky usporiadaný mystický rád. (Autori: prof. ThDr. Ján Šafin, PhD. a ThDr. Boris Rakovský);

Vesmírni ľudia – poslovia lásky z krajiny Ilúzia – Mimozemšťania sú v súčasnosti frekventovanou spoločenskou témou. Preberajú sa nielen mnohé vedecké polemiky, ale nezriedka i veľmi bizarné teórie a tvrdenia. Ani v našich končinách nie je núdza o tzv. kontaktérov sprostredkujúcich ľudstvu posolstvá od vesmírnych priateľov. Tí s nami majú údajne veľkolepé plány a časť ľudstva (cca 2,5 %) chcú v najbližších rokoch evakuovať do vyššej planetárnej dimenzie. (Autor: Mgr. Dagmar Roučková);

Postmoderna – priestor pre svojské alternatívy – Postmoderná spoločnosť charakterizuje samu seba ako spoločnosť, ktorá prekročila hranice moderny a ponúka nové riešenia pre človeka, ktorého už omrzel jednostranný diktát rozumu. Vytvára sa svet, kde sú spochybnené princípy morálky a k slovu sa dostávajú alternatívne smery a hnutia vedúce človeka k novému a inému prežívaniu náboženskej skúsenosti a spájajúce rôzne, často i nespojiteľné spôsoby jeho náboženskej sebarealizácie. (Autor: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.);

Nacizmus a okultizmus (2) – Spojenie nacizmu a okultizmu je dnes všeobecne známe. Ide nielen o zaujímavú, ale i širokú problematiku. V ďalšej časti seriálu si predstavíme niektorých protagonistov stojacich v pozadí nacistických ezoterických vízií, ako i tých, ktorí sa neskôr nechali nacizmom vo svojich ezotericko-okultných teóriách a predstavách inšpirovať. (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

Pentekostalizmus ako globálne náboženské hnutie – Pentekostalizmus je širokospektrálne hnutie v rámci kresťanstva so špeciálnym dôrazom na osobu a prácu Ducha Svätého. Vďaka jeho explozívnemu rastu a globálnemu vplyvu ho možno považovať za najvýznamnejší náboženský fenomén dneška. Ako každé masové hnutie má mnohých zástancov, ale i nemálo kritikov, pozitíva, no taktiež viaceré negatíva. (Autor: Ľubomír Martin Ondrášek, M.Div., Th.M.);

Náboženské reálie dnešnej Afriky (2) – Uplynulo už vyše sto rokov odvtedy, čo pentekostalizmus vznikol v Spojených štátoch. Za ten čas sa rozšíril na všetky kontinenty. Stal sa celosvetovým fenoménom a dnes ho považujeme za jeden z kľúčových činiteľov náboženskej globalizácie. Africkí kresťania ho však prijali vlastným spôsobom a prispôsobili si ho svojim potrebám. Na čierny kontinent sa toto hnutie dostávalo rôznymi cestami a nadobudlo exkluzívne, často i vzájomne protichodné podoby. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Sekty v období druhého Jeruzalemského chrámu (1) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz a náboženských hnutí pôsobiacich od čias ranej Cirkvi až po súčasnosť. V tejto časti sa autor vrátil až do obdobia druhého Jeruzalemského chrámu a bližšie predstavil jednu z troch židovských náboženských skupín – farizejov. (Autor: Mgr. František Ábel, PhD.)

Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia a recenziou pozoruhodnej monografie známeho poľského sociológa náboženstva a morálky Janusza Mariańskiego s názvom Náboženstvo v postmodernej

Zdroj: Boris Rakovský

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20130327049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]