[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Spadaro: Malý komín symbolom očakávania Cirkvi na celom svete
P:3, 13. 03. 2013 15:03, ZAH

Vatikán 13. marca (RV) - V dnešnej ére internetu je celý svet upriamený na obyčajný komín. Tento obraz od utorkového večera dominuje vo všetkých medzinárodných médiách, ktoré uprene a neprestajne – aby nestratili ani chvíľku – sledujú tento malý objekt na streche Sixtínskej kaplnky. Komín sa tak stáva nielen takpovediac komunikačným prostriedkom medzi konkláve a svetom, ale aj symbolom nádeje veriacich na celom svete. Toto očakávanie bieleho dymu sa ešte znásobuje a umocňuje vďaka moderným komunikačným prostriedkom a sociálnym sieťam. O tejto kuriozite v našom digitálnom svete hovorí páter Antonio Spadaro, riaditeľ jezuitského časopisu Civiltà Cattolica:

„Je to veľmi zaujímavé a mnohí sa o tom zmienili aj na sociálnych sieťach, že digitálne prostredie, teda internet, nám umožňuje vidieť komín z ľubovoľného miesta na Zemi, a to dokonca aj prostredníctvom našich telefónov. Je to teda možnosť ako byť účastní tejto udalosti, čo sme doteraz nemali. Prvá bola samozrejme televízia, ale to vyžadovalo určité podmienky, napríklad byť priamo na mieste. Dnes sme dokonca upovedomení, ak sa niečo stane. To potvrdzuje skutočnosť, že internet dáva reálnu podobu dávnym túžbam, odpovedá na potrebu zdieľania, ktorú človek vždy mal. Marshall McLuhan v roku 1973, teda už dávno, hovoriac o učiteľskom úrade Cirkvi v elektronickom veku, spoznal, že podmienky, ktoré sú spojené s jeho vykonávaním v dvadsiatom storočí, majú veľmi silnú analógiu s prvými desaťročiami Cirkvi. Bezprostrednosť vzťahu medzi kresťanmi, ktorá sa prežívala vtedy, je žitá aj v dnešnom svete, v ktorom sa informácie šíria rýchlosťou svetla. Obyvateľstvo sveta, a teda aj všetci kresťania vo svete, teraz koexistujú vo veľmi malom priestore a v prítomnom okamihu.“

V súvislosti s obrazom tohto komína a pohľadom napríklad na tablety páter Antonio Spadaro hovorí o syntéze inovácií a tradície ako o niečom, čo mala Cirkev takpovediac vždy v génoch. Podľa jeho slov „skutočná inovácia má prastaré korene a je založená na tradícii“. Tradícia sa nesmie zamieňať s konzervovaním či ustrnutím: „Tradícia poukazuje na potreby, na túžby, ktoré človek vždy mal a má. Takže v tomto zmysle existuje isté napätie očakávaní, túžob, ktoré vyplýva z veľkej nádeje. Koniec koncov pápež je postavou, ktorá sa vzťahuje na celé ľudstvo, ale ide tiež nad časový horizont, pretože vo chvíli, keď je zvolený, poukazuje sa na výzvy, ktorým bude potrebné čeliť nielen v súčasnosti, ale aj v budúcnosti.“

Na námietku, či nemôže byť voľba pápeža oznámená priamo prostredníctvom SMS alebo nejakou digitálnou formou páter Spadaro argumentoval, že nato, aby mohli elektronické prostriedky toto silné symbolické gesto odovzdať ďalej, musia pojať jeho hmotnú podstatu. Bez tohto by sme stratili hodnotový rozmer, samotnú symbolickú dimenziu. Komunikovanie cez digitálne prostredie, prenášanie udalostí do domov predpokladá túto udalosť, ktorá musí mať svoj fyzický rozmer.

( TK KBS, RV jak; ml ) 20130313065   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]