[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 29. 07. 2021   Meniny má Marta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mária Spoločníková bude prednášať na tému Corpus Christi
P:3, 23. 02. 2013 10:41, DOM

Ružomberok 23. februára (TK KBS) - Prednáškou akademickej maliarky a reštaurátorky Márie Spoločníkovej s názvom Corpus Christi bude v utorok 26. februára 2013 pokračovať Program intelektuálnej formácie na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) v rámci Kolégia KU. Záujemcovia si ju môžu vypočuť o 16.00 hodine v Sieni rektorov rektorátu KU.

„Kríž a figuratívne stvárnený korpus na ňom, ako najvýraznejšia súčasť sakrálneho umenia s obsahovou pripomienkou dramatických chvíľ na Golgote, predstavuje jadrný zmysel, súhrn Kristovho utrpenia,“ predstavuje Mária Spoločníkova tému prednášky. Pre prehĺbenie duchovného života je pohľad na kríž podľa jej slov spojený s pestovaním iných čností aj najúčinnejším prameňom pre dosiahnutie cieľa kresťanskej dokonalosti a správnej cesty do večnosti.

Akademická maliarka Mária Spoločníková je významnou predstaviteľkou slovenskej reštaurátorskej školy. Od roku 1953 zasvätila svoj život znovuobjavovaniu krásy obrazov a plastík starých majstrov v našich chrámoch a galériách. Medzi Spoločníkovej najdôležitejšie výsledky patrí reštaurovanie gotických polychrómovaných plastík (Madony a sv. Alžbety) a účasť na záchrane tabuľových malieb hlavného oltára Dómu sv. Alžbety v Košiciach, vzácnej drevorezby Madony z Lomničky, z Ruskinoviec, drevorezieb Majstra Pavla z Levoče, tzv. z Malej Kalvárie Ukrižovania v Bazilike sv. Egídia v Bardejove, ako aj plastiky banskobystrického oltára taktiež od Majstra Pavla z Levoče, v Kaplnke sv. Barbory. Mnohé ďalšie diela reštaurované M. Spoločníkovou pochádzajú z lokalít celého Slovenska (Levoča, Lipany, Lendak, Huncovce, Prešov, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Sliače, Kežmarok, Kopernica, Betliar, Krásna Hôrka, Ilija), ale i z depozitárov Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy a Východoslovenskej galérie v Košiciach. Bohatá je aj teoretická práca reštaurátorky. Jej biografia zahrňuje desiatky štúdií v odborných periodikách a v šiestich obrazovo textových publikáciách, v ktorých zhodnocuje stav umeleckých pamiatok v rôznych regiónoch Slovenska, priebeh ich reštaurovania, ale aj širšie súvislosti ich spoločenského uplatnenia a poslania sakrálneho umenia vôbec. Diela z reštaurátorských aktivít Márie Spoločníkovej v prinavrátenej kráse plnia svoju funkciu v našich chrámoch a neraz reprezentujú vysokú úroveň nášho sakrálneho umenia na samostatných výstavách tohto odboru doma i v zahraničí.

S hudobným programom sa počas prednášky predstaví Katedra hudobného umenia Pedagogickej fakulty KU. Árie „Bist du bei mir“ od Johanna Sebastiana Bacha a „O mio babbino caro“ z opery Gianni Schicchi od Giaccoma Pucciniho zaspieva Ľubomíra Dutková s klavírnym sprievodom Stefky Palovičovej.

TK KBS informoval Vladimír Buzna

( TK KBS, vbu; ml ) 20130223004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]