[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 13. 06. 2021   Meniny má Anton       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odraz vzťahov Najsvätejšej trojice v rodine a vzťahoch v prednáške kolégia KU
P:3, 22. 02. 2013 10:25, DOM

Ružomberok 22. februára (TK KBS) - V rámci Programu intelektuálnej formácie Kolégia Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku sa v utorok 19. februára 2013 konala prednáška Mons. Mariána Bublinca, generálneho vikára Banskobystrickej diecézy. Zameral sa na to, ako sa odrážajú vzťahy Najsvätejšej Trojice v rodine a medziľudských vzťahoch. Za najdôležitejšie, ale aj najkrajšie, považuje modlitbu k Najsvätejšej Trojici, lebo napriek jej krátkosti, je v nej podľa jeho slov vystihnuté to najpodstatnejšie.

Autor prednášky rozoberal pravdu viery a Trojicu ako takú. Tvrdil, že Boh nie je sám, ale je jediný. Trojica sa podľa Mons. Bublinca nelíši podstatou, ale vzťahmi, ktoré sú medzi nimi. "Kresťan samotár je protirečenie kresťanstvu ako takému," dodal generálny vikár, ktorý sa v druhej časti výkladu zameral na medziľudské vzťahy. Tie by podľa neho kresťania mali chrániť. "Ľudia, ktorí sú najbližšie Bohu, sú zároveň najbližšie človeku," povedal Mons. Bublinec.

Neskôr sa venoval téme vzťahov v rodine, ktoré sú v dnešnej spoločnosti veľmi ohrozené, a pritom dôležité. "Najkrajšia výchovná metóda detí je láska ich rodičov," vyzdvihol krásu a podstatu rodiny bývalý diecézny administrátor Banskobystrickej diecézy. Uviedol dôležité vlastnosti vzťahu, medzi ktoré patrí nemanipulovanie toho druhého, prijímanie každého človeka a názoru, nezištná láska a sloboda. "Podmienkou dobrého vzťahu je aj byť sám sebou. Nehrať sa na to, čo nie som," dodal Mons. Bublinec. Na záver sa vrátil k modlitbe Sláva Otcu, i Synu, i Duchu Svätému, a zopakoval, aké dôležité je utiekať sa k Najsvätejšej Trojici skrz túto modlitbu.

Program intelektuálnej formácie Kolégia KU bude na rektoráte pokračovať opäť budúci týždeň v utorok o 16:00 h. Prednáške na tému Corpus Christi sa bude venovať Mária Spoločníková, akademická maliarka a reštaurátorka.

TK KBS informovala Anna Ragančíková (media.ku.sk)

( TK KBS, ar, mku; ml ) 20130222023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]