[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 29. 07. 2021   Meniny má Marta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KU privíta politológa Jána Baráneka a režisérku Slávikovú-Rabarovú
P:3, 09. 02. 2013 15:11, DOM

Ružomberok 9. februára (TK KBS) - Prednáškou Etika, prieskumy a manipulácia verejnej mienky známeho politológa a analytika Jána Baráneka z Agentúry Polis Slovakia bude v utorok 12. februára 2013 pokračovať na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) Program intelektuálnej formácie, ktorý organizuje Kolégium KU. Študenti, pedagógovia, ale aj ostatní záujemcovia si budú môcť hosťa vypočuť o 10.00 h na Filozofickej fakulte KU. V prednáške sa bude Baránek venovať prieskumom verejnej mienky a ich manipulácii.

„Dlhodobo zlý výsledok v prieskumoch verejnej mienky môže politickú stranu marginalizovať a má až katastrofálne následky. Pred voľbami zas môže vyvolať aktivačný efekt - najmä pri stranách, ktoré sa pohybujú tesne pod päť precent, čo je hranica potrebná na vstup do parlamentu. Preto stále existuje snaha niektorých politických strán zaplatiť si v prieskumoch vyššie percentá, ako sú ich reálne,“ približuje tému prednášky Baránek. Dodal, že je na rozhodnutí prieskumnej agentúry, či odolá finančnému tlaku a nebude verejnú mienku neeticky ovplyvňovať.

RNDr. Ján Baránek (1958) absolvoval gymnaziálne študiá v Bratislave a následne Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor geografia. Do novembra 1989 sa venoval ochrane životného prostredia a bol systémový programátor na vtedajšej SVŠT (Slovenská vysoká škola technická, dnes Technická univerzita), neskôr pracoval ako analytik prvej vlny kupónovej privatizácie, zahranično-politický komentátor Slovenského rozhlasu a ako šéf volebnej kampane Michala Kováča v prvých priamych prezidentských voľbách. V súčasnosti je majiteľom agentúry Polis Slovakia.

Program intelektuálnej formácie bude v utorok 12. februára 2013 pokračovať aj v obvyklom čase o 16.00 v Sieni rektorov rektorátu KU autorským premietaním filmovej poémy Prívet ponad tisícročie od Eleny Slávikovej-Rabarovej.

Film o Konštantínovom Proglase v oživenom obraze autorka uvedie pri príležitosti 1150 výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. „Poéma je vytvorená na verše Konštantínovho Proglasu o aktuálnosti cyrilo-metodského posolstva na prahu 3. tisícročia. Z hľadiska realizácie by sme mohli tento film označiť ako animáciou oživenú galériu veľkomoravského ranostredovekého umenia s uplatnením súdobých výtvarných artefaktov a umeleckých remesiel, ako sú kaligrafia, iluminácia, miniatúra, ikonomaľba, kovolejárstvo a kníhviazačstvo – výroba kódexov,“ hovorí autorka.

Slovenská dramaturgička, scenáristka a režisérka Mgr. art. Elena Sláviková-Rabarová sa narodila v Šaštine. V roku 1969 absolvovala Divadelnú fakultu, odbor dramaturgia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1968 až do roku 1972 bola vedúcou dramaturgičkou Štúdia animovaných filmov v Slovenskej filmovej tvorbe v Bratislave. Od roku 1973 tam pôsobila ako scenáristka a režisérka animovaných filmov s prevažne etnografickým a umelecko-historickým zameraním. Od roku 1993 pracuje v tejto oblasti ako slobodný umelec. Žije v Bratislave.

S hudobným programom s dielom Biblické piesňe č. 2, č. 3, č. 4 a č. 10 od Antonína Dvořáka sa predstavia spevák Andrej Môcik a Stefka Palovičová ako klavírny sprievod.

TK KBS informoval Vladimír Buzna

( TK KBS, vbu; ml ) 20130209003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]