[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 31. 03. 2023   Meniny má Benjamín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Haľko odovzdal riaditeľom škôl výnos z vlaňajšej Svätomartinskej zbierky
P:3, 05. 02. 2013 12:45, DOM

Bratislava 5. februára (TK KBS) - Prístrojové vybavenie škôl pre slabozrakých a nevidomých v Bratislave a v Levoči zakúpia ich zástupcovia z výnosu vlaňajšej Svätomartinskej zbierky. Veriaci Bratislavskej arcidiecézy vyzbierali na sviatok patróna svojej diecézy a katedrály - sv. Martina 84.000 eur. Symbolické šeky na zakúpenie prístrojov dnes prevzali riaditelia škôl na Arcibiskupskom úrade v Bratislave od bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka, ktorý pri odovzdaní zastupoval Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu. Riaditelia škôl po prevzatí šeku podpísali darovacie zmluvy. Obe inštitúcie dostali polovicu zo zbierky.

"Prežívame Rok viery a precitnutie k viere je v rôznych biblických príbehoch symbolizované aj nadobudnutím zraku. Ježiš, keď uzdravoval tých, ktorí nevideli alebo videli slabo, tak im zároveň dal vieru, teda videli v zmysle materiálnom, ale zároveň vnútorne precitli v zmysle, že videli aj srdcom. Z tejto symboliky vznikla myšlienka, že tento rok urobíme zbierku na tých, ktorí sú takýmto spôsobom postihnutí, takýmto spôsobom trpia, že sú buď slabozrakí alebo nevidia vôbec," vysvetlil zámer odovzdať zbierku predstaviteľom škôl pre slabozrakých a nevidomých biskup Haľko, ktorý veriacim poďakoval za finančnú podporu.

Jozef Šimko, riaditeľ Základnej školy internátnej so zrakovým postihnutím v Bratislave, ktorá aktuálne vzdeláva okolo sto detí z celého Slovenska so zrakovým postihnutím a inými pridruženými postihnutiami, povedal, že všetky peniaze pôjdu na starostlivosť o deti. V škole tiež podľa neho zvažujú vybudovať novú počítačovú učebňu a zakúpiť nové osobné auto určené na zásobovanie či odvoz detí. Spolu s ním prišla prevziať šek i predsedkyňa Benefičného združenia slabozrakých detí, ktoré pôsobí pri tejto základnej škole, Veronika Geržová.

"Peniaze, ktoré sme dostali, využijeme hlavne na technické vybavenie pre žiakov, nakúpime napríklad televízne lupy, ktoré zväčšujú písmo pre slabozraké deti, pichtové stroje a podobne," povedala riaditeľka Spojenej školy internátnej v Levoči Šarlota Múdra. Za zbierku poďakovala aj keramickým výrobkom z hliny znázorňujúcim Levoču, ktorý vytvorili deti pod vedením učiteliek. Škola, ktorú aktuálne navštevuje okolo 130 žiakov od 3 do 18 rokov, vzdeláva deti, ktoré sú zrakovo postihnuté. Jej súčasťou je aj materská, základná a špeciálna škola, ako aj Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.

V Bratislavskej arcidiecéze sa doteraz konali tri Svätomartinské zbierky. Prvá v roku 2009. Finančné prostriedky boli vtedy použité na prestavbu a prístavbu domu pre Cenacolo v Kráľovej pri Senci. V roku 2010 bola zbierka určená na povodňami zničený most v obci Bukovce na východe Slovenska. Pred dvomi rokmi získala výnos zo zbierky Detská fakultná nemocnica v Bratislave, ktoré použila na zakúpenie lekárskeho prístroja.

TK KBS vydá k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

( TK KBS, ml; ml ) 20130205021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]