Vatikán 28. januára (RV) - Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sa v nedeľu na poludnie zhromaždilo niekoľko tisíc pútnikov z celého sveta, aby sa spolu so Svätým Otcom pomodlili modlitbu Anjel Pána. Benedikt XVI. sa vo svojom príhovore venoval téme vychádzajúcej z úryvku Lukášovho evanjelia. "Drahí bratia a sestry!
Dnešná liturgia nám predstavuje dva rozličné úryvky Lukášovho evanjelia. Prvým (1,1-4) je prológ, adresovaný istému «Teofilovi». Keďže toto meno v gréčtine znamená «Boží priateľ», môžeme v ňom vidieť každého veriaceho, ktorý sa otvára Bohu a chce poznať evanjelium. Druhý úryvok (4, 14-21) nám predstavuje Ježiša, ktorý sa «v sile Ducha» predstavuje v sobotu v nazaretskej synagóge. Ako vidíme, Pán sa neoddeľuje od týždenného liturgického rytmu, ale sa pripája k zástupu svojich spolurodákov pri modlitbách a počúvaní Písma. Podľa obradu sa mal čítať text Tóry alebo Prorokov, po ktorom mal nasledovať komentár. V ten deň sa Ježiš postavil, aby čítal a našiel úryvok proroka Izaiáša, ktorý začína takto: «Duch Pána, Jahveho, je na mne, pretože ma Pán pomazal, poslal ma hlásať radosť ubitým» (61, 1-2). Origenes to komentuje nasledovne: «Nie náhodou otvoril tento zvitok a našiel kapitolu, ktorá je proroctvom o ňom, pretože aj toto pripravila Božia prozreteľnosť» (Kázne na Lukášovo evanjelium, 32,3). Ježiš, keď dočítal a zavládlo ticho očakávania, povedal: «Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli» (Lk 4,21). Svätý Cyril Alexandrijský hovorí, že «dnes» umiestnené medzi prvý a druhý Kristov príchod, je spojené so schopnosťou veriaceho počúvať a konať pokánie (porov. PG 69, 1241). Avšak v radikálnom zmysle je sám Ježiš tým «dnes», spásou v dejinách, pretože završuje plnosť vykúpenia. Termín «dnes», ktorý obľubuje sv. Lukáš (porov. 19,9; 23,43), nás odkazuje na kristologický titul, ktorý evanjelista často používa - «spasiteľ» (sōtēr). Už pri rozprávaní o Ježišovom detstve je tento termín prítomný v anjelových slovách, ktorými sa obrátil na pastierov: «Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ Kristus Pán» (Lk 2,11).
Drahí priatelia, tento úryvok interpretuje toto «dnes» aj nám. Predovšetkým nám ukazuje ako máme prežívať nedeľu, deň oddychu a rodiny, ale predovšetkým deň, ktorý máme zasvätiť Pánovi účasťou na Eucharistii, v ktorej sa sýtime Kristovým telom a krvou a zároveň jeho Slovom života. Na druhom mieste nás evanjelium pozýva, aby sme sa v našom tak roztržitom a nepozornom čase opýtali seba samých aká je naša schopnosť načúvať. Skôr ako môžeme hovoriť o Bohu a s Bohom, je potrebné počúvať ho a liturgia Cirkvi je «školou» tohto načúvania Pánovi, ktorý k nám hovorí. Nakoniec nám pripomína, že každý okamih sa môže stať tým «dnes», chvíľou pre našu konverziu. Každý deň (kathēmeran) sa môže stať spasiteľným dnes, pretože spása sú dejiny, ktoré pokračujú pre Cirkev a pre každého Kristovho učeníka. Toto je zmysel kresťanského «carpe diem»: prijmi dnes, v ktorom ťa Boh volá, aby ti daroval spásu!
Nech je Panna Mária pre nás vždy príkladom a nech nás vedie, aby sme dokázali spoznať a prijať v každom dni nášho života prítomnosť Boha a Spasiteľa, nášho i celého ľudstva.
*
Po hlavnom príhovore potom Svätý Otec obrátil pozornosť k niekoľkým aktualitám. Najskôr spomenul Deň spomienky na holokaust a na obete nacizmu: „Na dnešný deň pripadá Deň spomienky na holokaust a na obete nacizmu. Pripomienka tejto tragédie, ktorá tak tvrdo zasiahla predovšetkým hebrejský národ, nech je neprestajnou výstrahou pre všetkých, aby sa už nikdy nezopakovali chyby minulosti, ale aby sa prekonala každá forma nenávisti a rasizmu a aby sa zároveň čím viac šírila úcta voči dôstojnosti ľudskej osoby.“ Potom Benedikt XI. obrátil pozornosť na 60. svetový deň malomocných. „Drahí bratia a sestry, na dnešný deň pripadá šesťdesiaty Svetový deň malomocných. Vyjadrujem svoju blízkosť všetkým, ktorí trpia touto chorobou a povzbudzujem výskumníkov, zdravotníckych pracovníkov i dobrovoľníkov, najmä z katolíckych organizácií a z Asociácie priateľov Raoula Follereaua. Všetkým vyprosujem duchovnú podporu sv. Daminána de Veuster a sv. Marianny Cope, ktorí venovali svoje životy práve postihnutým leprou.“
V závere spomenul i osobitný Deň príhovoru za mier vo Svätej zemi: „Na dnešnú nedeľu pripadá i osobitný Deň príhovoru za mier vo Svätej zemi. Ďakujem všetkým, ktorí sa v mnohých častiach sveta zasadzujú za mier a osobitne pozdravujem tých, čo sú tu prítomní," dodal Svätý Otec, ktorý potom spolu s deťmi s Katolíckej akcie vypustil biele holubice pri príležitosti organizovaného pochodu detí za mier.