Vatikán 6. januára (TK KBS) Niekoľko tisíc pútnikov z celého sveta sa zhromaždilo na Námestí sv. Petra, aby sa spolu so Svätým Otcom pomodlilo poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Keďže predpoludňajšia slávnostná svätá omša trvala o niečo dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo, Benedikt XVI. predniesol príhovor z okna svojej pracovne s niekoľkominútovým oneskorením. V príhovore sa zameral na udalosti spojené s dnešnou slávnosťou Zjavenia Pána: Drahí bratia a sestry, dnes slávime Zjavenie Pána, jeho zjavenie sa národom, kým mnohé Východné cirkvi, riadiace sa juliánskym kalendárom, dnes slávia Vianoce. Táto nepatrná odlišnosť, spájajúca dva momenty, ukazuje, že dieťa narodené v jednoduchej Betlehemskej jaskyni je svetlom sveta, čo osvecuje putovanie všetkých národov. Je to prepojenie, ktoré nám okrem iného ponúka i uvažovanie zo zorného uhla viery: počas Vianoc hľadíme na vieru Márie, Jozefa a pastierov, keï stoja pred Ježišom. Dnes, na Zjavenie Pána, vidíme vieru Mudrcov, čo prišli z Východu, aby sa poklonili židovskému kráľovi.
Panna Mária spolu so svojím manželom predstavujú „koreň“ Izraela, „zvyšok“, ktorý predpovedali proroci a z ktorého mal vzísť Mesiáš. Mudrci reprezentujú národy, a v tejto súvislosti i civilizácie, kultúry a náboženstvá, ktoré sú takpovediac na ceste k Bohu, hľadajúce jeho kráľovstvo pokoja, spravodlivosti, pravdy a slobody. Na začiatku je základ, stelesnený predovšetkým v osobe Márie, ako „dcére Sionskej“. Základ Izraela, ľudu, čo pozná a verí v toho Boha, ktorý sa zjavoval patriarchom, i poèas dejín. Táto viera dosahuje svoje naplnenie v Márii, v plnosti času. V nej „blahoslavenej, lebo uverila“ sa Slovo stalo telom, Boh „prišiel“ na svet. Máriina viera sa stáva základom a vzorom viery Cirkvi, ľudu Nového zákona. Tento ľud je už od svojho počiatku univerzálny. Vidíme to dnes v postavách Mudrcov, ktorí prichádzajú do Betlehema, nasledujúc svetlo hviezdy a indikácie svätých kníh.
Svätý Lev Veľký píše: „Raz bolo Abrahámovi prisľúbené nespočetné potomstvo, ktoré nebude splodené podľa tela, ale z plodnosti viery“ (Discorso 3 per l´Epifania, 1; PL 54, 240). Máriina viera sa môže pridružiť k Abrahámovej. Je novým začiatkom toho istého prísľubu, toho istého nemeniteľného obrazu Boha, ktorý sa teraz celkom napĺňa v Ježišovi Kristovi. Ježišovo svetlo je také žiarivé a silné, že nám umožňuje pochopiť jazyk vesmíru ako aj písem, a to takým spôsobom, že všetci, ktorí sú, tak ako Mudrci, otvorení pravde, môžu ho rozpoznať a prísť kontemplovať Spasiteľa sveta. Svätý Lev ďalej píše: „Vstúp, vstúp teda do rodiny patriarchov, veľkého zástupu národov ... Všetky národy... nech sa klaňajú Stvoriteľovi vesmíru a nech je Boh poznávaný nielen v Judei, ale na celej zemi“ (ibid.).
V tomto kontexte môžeme vnímať i biskupskú vysviacku, ktorú som dnes ráno s radosťou udelil v Bazilike sv. Petra. Dvaja noví biskupi ostanú v službách Svätej stolice a ïalší dvaja odcestujú, aby vykonávali funkciu pápežských vyslancov v jednotlivých krajinách. Modlime sa za každého z nich, za ich službu, aby Kristovo svetlo zažiarilo v celom svete.