[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 51/2012
P:3, 19. 12. 2012 08:45, DOM

Bratislava 19. decembra (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 51-52/2012

Titulka – strana 1

Kalendár

Najnovšie Katolícke noviny vychádzajú ako vianočné dvojčíslo na 64 stranách s nástenným kalendárom, ktorým chcú prispieť v Roku svätých Cyrila a Metoda k prehĺbeniu úcty k týmto našim solúnskym bratom.

Strana 3: Čitateľov Katolíckych novín v úvodnom sviatočnom príhovore oslovuje rožňavský biskup Vladimír Filo.

Strany 10 – 11: Šéfredaktor Katolíckych novín Ivan Šulík sa rozpráva s apoštolským nunciom v Slovenskej republike arcibiskupom Mariom Giordanom.

Strana 4: Ďalej sa Katolícke noviny pozerajú na históriu ľudových betlehemov, ktoré v sebe odrážali aj kus každodenného života.

Strany 6- 7: Pozývajú na návštevu Jasličkovej kaplnky v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je obľúbeným cieľom pútnikov nielen vo vianočnom čase, ale po celý rok.

Strany 8 – 9: Vysvetľujú význam Vianoc v súvislosti s biblickým príbehom o stvorení človeka a jeho páde. Písmo nám ho podáva v symboloch a obrazoch, ktoré si len ťažko vkladáme do kontextu súčasných vedeckých poznatkov. Na cestu lúskania týchto biblických tajomstiev sa Katolícke noviny vybrali s profesorom biblistiky Petrom Dubovským SJ.

Strany 12 - 13: Zameriavajú sa na unikátny vstup Boha do dejín v kontexte Ježišovho 40-stupňového lineárneho rodokmeňa. Rodokmeň hneď v úvode Matúšovho evanjelia (Mt 1,1 - 17) zodpovie kľúčovú otázku: kto je Ježiš a s kým dejinne súvisí? Je človek a Boh zároveň; vstúpil do dejín Izraela nevšedným ba zázračným spôsobom - cez Pannu. Ako prišiel Ježiš medzi nás, sa Matúš ponáhľa hneď potom opísať v rozprávaní o Jozefovom sne a o tom ako má prijať Máriu so Synom.

Strana 30: Upriamujú pozornosť na osobnosť svätého Jozefa, ktorého považovali za Ježišovho otca. Jediným spoľahlivým zdrojom informácií o tom, akú úlohu zohral v živote Ježiša, sú kánonické evanjeliá. Z údajov v nich však nemožno zostaviť Jozefov úplný životopis.

Strany 42 - 43: Na reprodukciách ukazujú zobrazenie témy vraždenia neviniatok vo výtvarnom umení. V dejinách náboženského umenia niet brutálnejšej témy. Nikto presne nevie, koľko chlapcov do dvoch rokov mohlo žiť v čase narodenia Ježiša Krista v Betleheme. Umelci to poňali po svojom a neraz na svojich plátnach zobrazili ako masovú vraždu, potoky krvi a náreky zúfalých matiek.

Strany 18 – 19, 24 – 25, 36 - 37: Rozprávajú sa so spisovateľom Pavlom Rankovom, ktorý – ako sám hovorí - píše, keď má čo povedať, používa vlastný originálny štýl a svojim čitateľom sa nevnucuje; s manželmi hercami Mariánom Slovákom a Evou Matejkovou, pre ktorých bola vždy prioritou rodina, nie kariéra; a s cestným cyklistom Petrom Velitsom, pre ktorého sú slovenské Vianoce tie najlepšie.

Strany 14 – 15: Venujú sa kalendárom a ich vzniku. Človek sa odnepamäti usiloval určiť hranice na rozdelenie času. Kalendár zaznamenáva základné rytmy odpozorované človekom v prírode. Jeho základom sú tri astronomické jednotky: deň, mesiac a rok.

Strany 16 – 17: Pri príležitosti liturgickej spomienky si pripomínajú postavu svätého Tomáša Becketa, ktorý obhájil svoju česť ako arcibiskup, navzdory vlastnému citu a služobnej povinnosti.

Strany 20 – 21: Ponúkajú reportáž o práci pôrodných asistentiek, ktorých poslaním je vítať nový život. Ich práca súvisí s odborným, ale aj hlboko ľudským prístupom k nastávajúcej mamičke i jej dieťaťu. A bábätká v uzlíkoch ich neprestávajú fascinovať.

Strany 28 – 29, 40 - 41: Prinášajú profil českého výtvarníka Josefa Ladu, ktorého vraj uznával i Pablo Picasso, a svetoznámeho horolezca Reinholda Messnera, ktorý v novembri prvý raz navštívil Slovensko.

Strany 26 – 27: Informujú o koledníckej akcii Dobrá novina, ktorá chce tento rok pomôcť najchudobnejším z chudoných – ľuďom s postihnutím v rozvojových krajinách.

Strana 35: Okrem toho si môžete prečítať úryvok z diela Martina Kukučína Vianočné oblátky.

Strana 63: Katolícke noviny pozývajú všetkých čitateľov zapojiť sa do predplatiteľskej súťaže s možnosťou vyhrať jedinečnú prvú cenu auto Kia Rio. Všetci noví predplatitelia Katolíckych novín navyše získajú ako darček DVD s filmom O bohoch a ľuďoch.

Katolícke noviny ďakujú všetkým čitateľom za priazeň v roku 2012 a želajú im požehnané Vianoce.

Zdroj: Zuzana Artimová (vedúca vydania)

-----------------------------------------------------------------

Slovo 26/2012

Predvianočné Slovo (číslo 26) v rubrike Predstavujeme pokračuje v predstavovaní Hnutia Svetlo - Život, ktoré pôsobí aj v

Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

V rubrike Udalosť sa vracia k medzinárodnému festivalu duchovnej piesne a odovzdávaniu Ceny Emila Korbu, ktoré sa uskutočnili v druhej polovici novembra v Prešove.

Slovo na tému čitateľov cez východných otcov pripraví na sviatky Narodenia Pána.

Ak vás zaujíma, ako prežíva Vianoce kňazská rodina s deviatimi deťmi, nezabudnite si prečítať rozhovor.

Slovo v rodine rozoberá ďalšiu z hodnôt - vôľu.

A okrem toho v najnovšom čísle Slova je možné nájsť aj ďalšie zaujímavé články na biblické, liturgické, duchovné i spoločenské témy a množstvo informácií o aktuálnom dianí nielen v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Zdroj: Drahomíra Kolesarova

-----------------------------------------------------------------

Viera a život 6/2012

Vyšlo nové číslo časopisu Viera a život, prináša tému: Naše rodiny: vzťahy, otázniky, pastorácia

- V predhovore čísla šéfredaktor páter Ladislav Csontos SJ zdôrazňuje, že „Kresťanské manželstvo je Božou záležitosťou.“

- Otázniky nad kresťanskou rodinou na Slovensku kladie spomínaný autor aj v úvodnej analýze témy čísla.

- Ako a v čom ma najviac ovplyvnili moji rodičia a začo si ich najviac vážim?- na túto otázku redakcie odpovedá niekoľko známych osobností v ankete.

Matky, o ktorých sa málo hovorí – pod týmto názvom pripomína časopis zaujímavú esej u nás dnes pomerne zabudnutej novinárky a bývalej redaktorky Hlasu Ameriky A. Gundovej – Jergovej (alias Maríny Havranovej).

- Profilový rozhovor čísla s PhDr. Evou Šothovou, pedagogičkou, ktorá niekoľko rokov pôsobila v oblasti diplomacie a pomáha Slovákom v zahraničí pripravila redaktorka Andrea Eliášová a dotýka sa mnohých zaujímavých otázok z oblasti kultúry, školstva i výchovy.

-V rubrike Profily nájdete portrét vynikajúceho dirigenta Zdeňka Bílka pod názvom:

Boha oslavoval cez hudbu i príkoria z pera Andrei Eliášovej a profil biskupa Róberta Pobožného pod názvom Biskup Róbert Pobožný: úsilie o pokoj a jednotu v ťažkej dobe, ktorý napísal známy cirkevný historika jezuita Juraj Dolinský SJ.

- Rubrika Duchovný život ponúka Teologickú meditáciu s názvom Dnešná situácia je výzvou chrániť manželstvo a rodinu z pera exercitátora, jezuitu Jozefa Šuppu SJ, ďalej Duchovné zamyslenie Krédo proti falošným bôžikom z pera riaditeľa vydavateľstva Dobrá kniha Františka Sočufku a tiež 4 tipy na dobré knihy z pera pátra Ladislava Csontosa SJ.

- V rubrike Štúdie a dimenzie si môžete prečítať materiály o končiacom sa európskom Roku medzigeneračnej solidarity, nad ktorým uvažuje autor – prorektor Trnavskej univerzity Milan Katuninec, ďalej príspevok o ekleziológii svätého Ireneja z pera dekana Teologickej fakulty Trnavskej univerzity pátra Miloša Lichnera SJ. Návrat k pátrovi J. Porubčanovi SJ pripomína vo svojom článku filozof, prekladateľ, publicista profesor Július Rybák .

Ľudová vzbura v Dlhom nad Cirochou v r. 1949 na pozadí tzv. Katolíckej akcie – tak nazval svoj návrat k historickej téme autor Jozef Gumenický.

- Rubrika Všimli sme si pripomína Dôležité posolstvo zo 7. európskeho rodinného kongresu v Trnave, spomienku českého kniežaťa a ministra zahraničných vecí na pápeža Jána Pavla II: pod názvom Tento človek naozaj zmenil svet a tiež tu nájdete aj krátku správu o tom, že katolíckej tlači v Taliansku chýbajú nielen peniaze.

- V čísle nechýbajú recenzie aktuálnych kníh, rubrika Echo pripomínajúca (ne)zabudnuté mená a jubileá v kalendári, výber myšlienok k téme čísla tentoraz upozorňuje na poetické vyjadrenia básnikov Milana Rúfusa a Jaroslava Seiferta o otcoch a matkách.

- Rubrika Naša pamäť pripomína Rozhovor s Henrim de Lubacom SJ po jeho vymenovaní za kardinála.

- Obrazová príloha dáva do pozornosti unikátne „Maľované salaše“ etnografky Ester Plickovej.

Časopis Viera a život vydáva Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha. Zakúpiť si ho môžete v niektorých jezuitských kostoloch, predajniach Lúč a Dobrá kniha. Jedno číslo stojí 1,90 eur. Predplatné prijíma vydavateľstvo Dobrá kniha.

Zdroj: Andrea Eliášová

-----------------------------------------------------------------

Rozmer 4/2012

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľovi ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom vo svojich príspevkoch venujú výhradne aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s touto tematikou bezprostredne súvisia. Vydavateľmi časopisu sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

V očakávaní Spasiteľa – biblické slovo. (Autor: ThDr. Boris Rakovský);

Striehne na nás apokalypsa?

Rozhovor s Jiřím Grygarom, členom výboru Českého klubu skeptikov Sisyfos a známym a neúnavným propagátorom astronómie, o údajne vedeckých a reálne hroziacich scenároch blížiaceho sa konca sveta. (Autor: ThDr. Boris Rakovský);

Charizma a zneužívanie

V poslednom čase sa množia obvinenia zo sexuálneho zneužívania viacerých guru. Možnou príčinou je fenomén ich charizmy, ktorou ovládajú svojich dôverčivých a slepo oddaných stúpencov. (Autor: doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, ThD.);

Casanova guru alias Jára Óm nadsamec

Za ezoterickým klišé a prázdnymi preduchovnenými rečami sa občas skrývajú tie najprízemnejšie pudy. Taktiež český guru Jára Dobeš alias Óm nadsamec čelí viacerým obvineniam zo sexuálneho zneužívania, ktoré proti nemu vzniesli bývalé absolventky jeho kurzov a ktoré doposiaľ vyšetruje polícia. (Autor: Mgr. Dagmar Roučková);

Sungazing – nebezpečné civenie do slnka

Na súčasnú new age scénu prenikajú početné razantné a nebezpečné metódy, ktoré české a slovenské publikum neraz nadšene a nekriticky prijíma. Patrí k nim aj údajne starobylá a znovuobjavená metóda sungazingu, ktorej protagonisti tým, ktorí ju budú pravidelne praktizovať, sľubujú, že ich úplne zbaví pocitov hladu, naplní ich novou energiou a dopomôže im k duchovnému rastu. O tom ale, že im môže výrazne poškodiť zrak, už akosi podozrivo mlčia. (Autor: Kristina Březinová);

Nacizmus a okultizmus (1)

V senzáciechtivej literatúre a vo filmových dokumentoch sa z času na čas objavujú znepokojivé tvrdenia o tzv. hnedej mágii, teda o spojení okultizmu s nacizmom. Vychádzajú zo záhady, ako mohol nacizmus ovládnuť nemecký národ, ako je možné, že národ Goetheho, Bacha, Kanta a iných velikánov prepadol takejto moci zla. V tejto súvislosti sa spomína nielen Hitler, ale i viacerí jeho najbližší spolupracovníci. Nakoľko sú tieto hypotézy pravdivé? (Autor: doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.);

Náboženské reálie dnešnej Afriky (1)

Náboženskú mozaiku súčasnej Afriky popri domorodých náboženstvách vytvárajú okrem majoritného kresťanstva a islamu aj afrokresťanské cirkvi a kulty vychádzajúce z islamu a iných tradičných náboženstiev. V úvodnej časti seriálu sa bližšie zameriame na početné nezávislé cirkvi, ktoré súhrnne označujeme pojmom afrokresťanstvo. (Autor: doc. ThDr. Jozef Trstenský, PhD.);

Pentekostalizmus v nábožensko-spoločenskom kontexte

Reportáž z podnetnej konferencie, ktorú v polovici októbra zorganizovala Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. (Autor: Tereza Halasová);

Denominácie a hnutia v 17. – 19. storočí (4) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame pokračovanie seriálu o histórii kresťanských heréz a náboženských hnutí pôsobiacich od čias ranej Cirkvi až po súčasnosť. V tejto časti sa autor zaoberal nazarénmi, darbistami, svedkami Jehovovými a v závere sa zmienil aj o letničnom hnutí. (Autor: doc. ThDr. Peter Gažík)

Okrem uvedených článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia. Čitateľ v ňom takisto nájde dve recenzie pozoruhodných publikácií: prvou je kniha Róberta Sarku: Okultizmus z dávnych čias v súčasnej kultúre; druhou Výkladový slovník esoteriky a pavěd od Jiřího Heřta. Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava 1; alebo telefonicky na bratislavskom čísle 02/207 22 838; resp. e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2013 a 2012 je po 8,00 €. Ponúkame taktiež možnosť objednať si za zvýhodnené ceny i staršie ročníky: ročník 2011 za 6 €, ročník 2010 za 4,00 €, ročníky 2009, 2008 a 2007 po 3,00 €, ročníky 2006 (iba čísla 3 a 4) a 2005 (iba čísla 2 a 3) po 1,00 €. S časopisom sa môžete oboznámiť aj na jeho webstránke http://www.rozmer.sk.

Zdroj: Boris Rakovský

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20121219002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]