[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 49/2012
P:3, 05. 12. 2012 08:43, DOM

Bratislava 4. decembra (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 49/2012

Titulka – strana 1

Strana 3, 32: Aj najnovšie Katolícke noviny pozývajú všetkých čitateľov zapojiť sa do veľkej predplatiteľskej súťaže. Ak si do 31. decembra 2012 predplatíte Katolícke noviny na rok 2013, budete zaradení do žrebovania o jednu z 50 hodnotných cien. Prvá cena je auto KIA RIO. Noví predplatitelia Katolíckych novín dostanú ako darček DVD s filmom O bohoch a ľuďoch.

Strana 8-9: Zameriavajú sa na vzťah Boha Stvoriteľa so stvorením. Dnes sa veľa hovorí o zachovaní stvorenia pre budúce generácie, akoby pojem stvorenia prežíval určitú renesanciu. Paradoxne však, čím väčší záujem je o stvorenie, tým menší o Stvoriteľa.

Strana 4: Spomínajú na biskupa Michala Buzalku, ktorý bol veľkým ctiteľom svätých Cyrila a Metoda a výrazne sa zaslúžil o šírenie úcty k solúnskym bratom. Výročie úmrtia biskupa Michala Buzalku si pripomíname 7. decembra. Zomrel v roku 1961.

Strana 14: Približujú predvianočný deviatnik známy pod názvom Kto dá prístrešie Svätej rodine? Koná sa v súkromných domoch v období od 15. do 23. decembra. Pri pobožnosti sa z domu do domu prenáša obraz Svätej rodiny hľadajúcej príbytok alebo iný obraz Svätej rodiny, prípadne obraz Panny Márie.

Strana 10-11: Rozprávajú sa s františkánskym kňazom a známym exorcistom Eliasom Vellom, ktorý tento rok navštívil Slovensko už osemnásty raz, aj o problémoch súčasných rodín a odkaze svätých vierozvestov.

Strana 12: Vysvetľujú, prečo nie je nikdy priskoro začať deťom čítať Sväté písmo. Deti môžeme na Bibliu „predpripraviť“ tak, ako ich pripravujeme na to, že raz budú rozprávať, takže sa s nimi rozprávame alebo im dávame do rúk lyžicu ešte predtým, než sa s ňou naučia jesť.

Strana 20-21: Rozoberajú zobrazenia adventných svätcov vo výtvarnom umení. Liturgický kalendár vytvoril pozoruhodnú zostavu svätcov na čas adventných týždňov. Mnohí z nich sa stali predmetom záujmu výtvarných umelcov, a to najmä vtedy, ak ich životopis zaujal pozornosť svojou príťažlivosťou alebo sa ich patrocínium spájalo s architektonicky významnými objektmi chrámov.

Strana 22: Dobromilka a Svetlúšik pozývajú detských čitateľov rozsvietiť ďalšie adventné lampášiky.

Strana 24: Okrem toho si môžete prečítať úryvok z diela C. S. Lewisa K jadru kresťanstva.

Zdroj: Zuzana Artimová (vedúca vydania)

-----------------------------------------------------------------

Miriam

Decembrovove číslo Miriam sa zamýšľa nad cestami viery. Čo vlastne znamená „veriť“ v kresťanskom ponímaní? Ako svoju vieru správne rozvíjať? A čo život podľa viery? Na tieto aj iné otázky odpovedá v úvode do témy psychologička Lucia Drábiková. Redemptorista páter Zamkovský rozpráva o podobách viery na Slovensku. Kňaz Marek Orko Vácha porovnáva jednotlivé prístupy k misiám, ktoré k šíreniu viery neodmysliteľne patria.

V svedectvách zo života sa dočítate o osobných cestách obrátenia a taktiež niečo o tom, ako by ohlasovanie viery vyzerať nemalo. Rubrika „Zaujímavé ženy“ ponúkne strhujúci príbeh mladej matky v boji so zákernou chorobou.

S otázkami tentokrát redakcia oslovila zaujímavého muža, kňaza, riaditeľa TV Lux – Jána Buca.

Nezabúdame ani na typy pre zdravie, krásu či rady do domácnosti.

To však ani zďaleka nie je všetko! Ako sa dočítate v literárnej kaviarni, reč bude aj o konci sveta a o tom, ako ho (v zdraví) prežiť.

Zdroj: Redakcia časopisu Miriam

-----------------------------------------------------------------

Posol 12/2012

„Ježiš Kristus je rukou, ktorú Boh vystrel k ľudstvu, aby ho vyviedol z neistých pieskov hriechu a postavil na pevnú skalu svojej pravdy a lásky“ – takto nad Kristovým narodením uvažuje v rubrike Stále aktuálne slová Svätý Otec Benedikt XVI. Práve touto rubrikou otvárame číslo nového vydania Posla.

Nádej krajšieho a radostnejšieho života – tak nazval svoj príspevok páter Ján Ďurica. Pripomína v ňom, čo znamená advent i Rok viery. Zároveň ďakuje veriacim v tých farnostiach, v ktorých „misia časopisu Posol“ našla odozvu v duchovnom modlitbovom spojení.

Rubrika Úcta k Ježišovmu Srdcu približuje tentoraz duchovné odpovede na otázky, prečo si v Cirkvi osobitne uctievame Ježišovo Božské Srdce, aj ako úctu k nemu podporovali niektorí svätí pápeži po zjavení tohto tajomstva Pána svätej Márii Margite Alacoque. Autorom príspevku je biskup Mons. Dominik Tóth, ktorý v jeho závere zdôrazňuje, že Slovensko odolalo násilnej ateizácii uplynulých desaťročí práve vďaka šíreniu úcty k Božskému Srdcu.

Buďte poslami evanjelia života – pod týmto názvom redakcia prináša druhú časť (pokračovanie z minulého čísla) príhovoru Svätého Otca Benedikta XVI. mladým počas jeho apoštolskej návštevy Libanonu 15. septembra 2012.

V rubrike venovanej konkrétnym úmyslom Apoštolátu modlitby čitateľ nájde príspevky Viac podporme ohrozených kresťanov a Jasličky pre Stvoriteľa – svedectvo zo Sibíri z pera Andrey Eliášovej.

Ako sme prežili uplynulý rok? Ako sme vzdorovali napríklad dňom duchovnej neútechy? Aj tieto otázky ponúkajú Iskry kresťanského ducha z pera Jána Trojana. V nich zároveň osobitne ďakuje Pánovi za mnohé dary a kňazské milosti, ktoré dostal. Pre každého z nás môžu byť inšpiráciou, za čo máme ďakovať Bohu my vo svojom živote.

 Jezuita-páter Jozef Bartkovjak pokračuje už 8. časťou vo vysvetľovaní, čo znamená Apoštolát modlitby dnes. Tentoraz si zvolil ako tému na vysvetlenie, čo znamená eucharistický životný štýl a čo by malo zodpovedať „štýlu apoštola modlitby.“

 Nad úlohou Svätého písma v našom živote sa opäť zamýšľa skúsený teológ Ján Ďurica v rubrike Stretnutie s Božím slovom (11. časť). Vysvetľuje Božie slovo vo vzťahu k liturgii hodín, ako aj význam takejto modlitby.

 V rubrike V radosti i bolesti určenej predovšetkým na povzbudenie pre chorých a ťažko skúšaných nájde čitateľ príbeh, ktorý redakcii zaslala rehoľná sestra, dlhé roky opatrujúca svoje staršie spolusestry, a nazvala ho: Vy ste môj Ježiško! Dvojstránku dopĺňajú verše Ladislava Stacha Kvôli nám.

Žena utrpenia, práce a modlitby: nevšedné svedectvo o sprievodkyni a neskôr aj vodičke električiek, ktorá svoje služby po ich trasách „statočne“ premodlila. Príbeh jej neľahkej životnej cesty ponúka Ivo Sivoň.

Požehnanie posuň ďalej – pod týmto názvom opísal Štefan Patrik Kováč svoj zaujímavý zážitok zo stretnutia s bezdomovkyňou potom, ako úspešne zložil skúšku z teológie.

Autorka Mária Čapáková vo svedectve s názvom Nechajte deti prichádzať ku mne vykresľuje svoj zážitok z kostola. Ponúka zamyslenie sa nad tým, či sa rodičia alebo starí rodičia vždy vhodne správajú k niektorým nefalšovaným prejavom svojich detí a vnúčat na svätej omši.

Odvážna kresťanka – krátky postreh z parku na túto tému spísal Rudolf Lenharčík.

Gabriela Segíňová uvažuje v článku Nitky o tých, ktorých kedysi spájali s Cirkvou, sviatosťami a vierou v Boha pevné laná, no dnes sú to viac-menej iba nitky. Napriek tomu nenásilne radí, ako „nelámať palicu“ nad „malovernými.“

Čo písal pápež Ján Pavol II. v liste z roku 1980 nitrianskemu biskupovi? Dozviete sa v tradičnej rubrike Z našich dejín z pera autora - pátra Milana Hromníka.

Ján Mazúr píše o tom, ako v Nevoľnom pred 19 rokmi začali s pobožnosťou Kto dá prístrešie Svätej rodine? Je to zároveň aj pozvanie k modlitbe tohto predvianočného deviatnika v rodinách. Ide o pobožnosť, ktorá sa na Slovensku v niektorých mestách či dedinách, vo farnostiach obnovila v roku 1990. Prečítajte si o tom článok nazvaný Prijmime Svätú rodinu do svojho príbytku.

„Ľudia zabudnú, čo ste povedali, ľudia zabudnú, čo ste urobili, ale nikdy nezabudnú, ako sa vedľa vás cítili.“ Týmto citátom Neala Donalda Walscha otvára svoj príspevok – úvahu s názvom Aké budú naše Vianoce pravidelná prispievateľka Jaroslava Koníčková.

Známa autorka kníh pre deti a mládež Mariana Komorová v rubrike Posol deťom malým i veľkým pripravila Vianočné prekvapenie - presne taký názov má totiž jej článok.

Počuli ste, že v Laose sa vďaka príkladnému životu kresťana Boutunga obrátilo 300 jeho spoluobčanov na kresťanstvo? A viete, že u našich českých susedov chystajú vo vojenskom priestore Hradiště (Karlovy Vary) výstavbu unikátneho kostola svätého Michala? A hoci to znie neuveriteľne, za vianočný pozdrav s modlitbou svätého Ignáca bol v anglickom Birminghame prepustený z práce vedúci lekár nemocnice. Tieto aj iné zaujímavosti nájdete v rubrike Letom svetom.

Rubrika V Božej blízkosti ponúka tému Spytovanie svedomia na konci roka pohľadom na tohtoročné udalosti spojené s Trnavskou arcidiecézou - z pera Jána Kováča.

Vydanie Posla opäť uzatvárajú verše básnika Jána Maršálka pod názvom Vianoce.

Zdroj: Irena Kostolanská

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20121204040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]