[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 29. 07. 2021   Meniny má Marta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Docent Veľbacký bude prednášať o poslaní sakrálneho umenia
P:3, 30. 10. 2012 08:22, DOM

Ružomberok 30. októbra (TK KBS) - Prednáškou doc. Jána Veľbackého s názvom Poslanie sakrálneho umenia v sekularizovanej spoločnosti bude v utorok 30. októbra pokračovať Program intelektuálnej formácie na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ktorý sa uskutočňuje prostredníctvom Kolégia KU. Verejnú prednášku si môžu záujemcovia vypočuť o 20:00 h v Sieni rektorov na rektoráte KU v Ružomberku (námestie A. Hlinku 60).

„Proces sekularizácie spoločnosti a kultúry priniesol veľké zmeny. Vplyvom týchto zmien umenie zmenilo svoje smerovanie. Nastúpila sekularizácia - laicizácia spoločnosti a kultúry. Nejedná sa o odkresťančenie, ale o rozlíšenie medzi božským zjavením a ľudským rozumom, oddelenie sa štátu od Cirkvi, vedy od náboženstva. Tieto zmeny sa preniesli aj so svojimi následkami na všetky úrovne života,“ približuje tému prednášky Ján Veľbacký. Postmoderné umenie sa podľa neho dostáva do konfliktu s predchádzajúcim obdobím, so zákonmi, ktoré sekularizovaná moderná doba zdedila od náboženstva. „Umenie zakorenené v kresťanskom svetonázore bolo prakticky vylúčené a zatlačené do pozície marginálneho fenoménu. Akokoľvek, kresťanské umenie je schopné vyjadriť mimoriadnym spôsobom to, čo nie je možné povedať: je schopné ukázať očiam nášho tela a duše, to čo je neviditeľné. Kresťanské umenie je istým druhom praktickej exegézy, ktorá vie komunikovať biblické posolstvo prostredníctvom krásy. Umenie, ktoré vždy stálo v centre evanjelizácie a zároveň zastávalo dôležitú úlohu pri vieroučných reflexiách, je aj dnes jedným s účinných nástrojov prostredníctvom ktorého môžeme predstaviť súčasnému človeku evanjeliové posolstvo,“ dodáva k prednáške doc. Veľbacký.

Docent Ján Veľbacký po dokončení štúdií teológie na Lateránskej univerzite v Ríme pokračoval v štúdiu hudby na Pápežskom Inštitúte posvätnej hudby v Ríme, ktoré ukončil dosiahnutím doktorátu z gregoriánskeho spevu. V súčasnosti pôsobí ako poverený prorektor KU so zodpovednosťou za výskum a umenie a ako docent na Teologickej fakulte KU. Aktívne sa zúčastňuje na medzinárodných vedeckých konferenciách a podujatiach zaoberajúcich sa stredovekou hudbou a jej interpretáciou. Zároveň je pracovníkom Liturgického inštitútu Jána Jaloveckého v Košiciach. Ako dirigent účinkuje na koncertoch doma i v zahraničí (Taliansko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Írsko, Litva). Okrem spomínaných aktivít od roku 2005 zastáva funkciu moderátora cirkevnej hudby a spevu v Košickej arcidiecéze. Je zakladateľom a dirigentom zboru Jubilus a speváckeho telesa Voces Gregorianae Cassoviensses.

TK KBS informoval Vladimír Buzna

( TK KBS, vb; ml ) 20121030018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]