[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 31. 03. 2023   Meniny má Benjamín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na kongrese ITAPA v Bratislave bližšie predstavili projekt ECCLESIA
P:3, 25. 10. 2012 14:00, DOM

Bratislava 25. októbra (TK KBS) - Jednoduchší proces pri vybavovaní dokumentov potrebných napríklad k sobášu, ku krstu, prvému svätému prijímaniu či iným sviatostiam. To je jeden z cieľov projektu ECCLESIA. Spoločnosť Novell a Konferencia biskupov Slovenska oznámili spustenie pilotnej fáze v stredu, počas dnešnej prezentácie na medzinárodnom kongrese ITAPA v Bratislave bližšie predstavili jeho fungovanie. Niekoľko desiatkam účastníkov panelovej diskusie sa prihovorili výkonný riaditeľ slovenskej pobočky Novellu Mário Minarovský a riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu.

Projekt je inšpirovaný českým projektom Czech POINT, ktorý bol úspešne spustený pred piatimi rokmi a je považovaný za najúspešnejší projekt českého eGovernmentu. Z hľadiska legislatívy pri ňom partneri podľa Minarovského vychádzali z Kódexu kánonického práva. Potom, ako definovali technologickú súčinnosť, pripravenosť a potrebu, vypracovali cieľ. Tým bola potreba zjednodušiť proces pri vybavovaní určitých dokumentov. Prvým dokumentom, ktorý zahrnuli do projektu, je krstný list. V pilotnej fáze, ktorá potrvá do konca tohto roka, sa do projektu zapájajú tri diecézy - Bratislavská, Košická a Žilinská.

Kontaktné miesta ECCLESIA na farách umožnia občanom, členom Katolíckej cirkvi, požiadať o výpis, respektíve potvrdenie o prijatých sviatostiach na ktoromkoľvek farskom úrade v rámci SR. Zatiaľ ide o prvých 12 miest v rámci troch spomenutých diecéz (na Slovensku je v súčasnosti 1505 fár). Občanom tak odpadne povinnosť cestovať na príslušný farský úrad, na ktorom bola sviatosť vykonaná. Modernizácia bude mať podľa rečníkov pozitívny dopad aj na jednotlivé farské úrady, ktorým zjednodušený administratívny úkon prinesie úsporu času a efektívnejšiu komunikáciu s občanmi - veriacimi.

Z diskusie vyplynulo, že záujmom je, aby sa projekt stal univerzálnou a udržateľnou službou roku 2013. Predpokladom tiež je, aby sa kontaktné miesta tiež v budúcnosti využívali nielen na vonkajšiu agendu, ale aj prenos rôznych informácii vo vnútri Cirkvi. Projekt teda podľa jeho iniciátorov môže napomôcť pri lepšej komunikácii medzi arcidiecézami a diecézami v rámci štruktúr Katolíckej cirkvi. Ocenil to aj generálny riaditeľ Novellu pre región Českej a Slovenskej republiky Aleš Kučera, ktorý priblížil v akom stave sa nachádzajú eGovermenty v Čechách a zaujímavosti z fungovania systému CzechPoint.

TK KBS vydala k správe :FOTO:

( TK KBS, ml; ml ) 20121025027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]