[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novell a Konferencia biskupov Slovenska predstavili projekt ECCLESIA
P:3, 24. 10. 2012 12:00, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) - Spoločnosť Novell a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) dnes oznámili spustenie projektu ECCLESIA. Táto služba poskytne občanom výrazne jednoduchší proces pri vybavovaní dokumentov, potrebných napríklad k sobášu, ku krstu, k prvému svätému prijímaniu či k iným sviatostiam. Zároveň tento projekt je platformou pre efektívnejšiu a rýchlejšiu komunikáciu medzi cirkevnými subjektmi. Projekt predstavili počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.

Cieľom projektu je vytvoriť potrebnú infraštruktúru pre komunikáciu medzi arcidiecézami a diecézami v rámci štruktúr katolíckej cirkvi tak, aby fungovala ako dostupná a preferovaná služba pri získaní vybraných dokumentov. Z jestvujúcich farských úradov sa stanú kontaktné miesta, kde bude možné požiadať, vystaviť, alebo overiť potrebné dokumenty. Služba sa pozitívne prejaví na časovej a finančnej úspore žiadateľov a zefektívni prácu cirkevných úradov.

„Zjednotiť elektronický komunikačný systém medzi všetkými diecézami a arcidiecézami Katolíckej cirkvi na Slovensku je odvážny a veľmi náročný plán. Som hrdý, že sa nám ho darí úspešne napĺňať. ECCLESIA je projekt, vďaka ktorému majú ľahší život nielen úrady Katolíckej cirkvi, ale predovšetkým občania. Vybavovanie požiadaviek na farských úradoch je pomocou Ecclesie oveľa jednoduchšie," povedal Mário Minarovský, výkonný riaditeľ spoločnosti Novell.

„Tento projekt nie je samoúčelný, ale je súčasťou komunikácie, ktorá napomáha vytvoriť komunitu. I keď využívame moderné technológie, projektom Ecclesia nesledujeme len zrýchlenie komunikácie a primárne ho nerobíme ani kvôli zlepšeniu obehu dokumentov. Našou hlavnou motiváciou je spraviť všetko, aby sme našim veriacim sprostredkovali nadprirodzené dobrá, ktorým je Boh sám,“ povedal Anton Ziolkovský. Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, ktorá projekt zastrešuje, zároveň na dnešnom kongrese vystúpil s víziou používania elektronických služieb v Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Projekt ECCLESIA sa začal v pilotnej fáze v dvoch najväčších diecézach: Bratislavskej a Košickej. Kontaktné miesta ECCLESIA na farách umožnia občanom, členom katolíckej cirkvi, požiadať o výpis, resp. potvrdenie o prijatých sviatostiach na ktoromkoľvek farskom úrade v rámci Slovenskej republiky. Občanom tak odpadne povinnosť cestovať na príslušný farský úrad, na ktorom bola sviatosť vykonaná. Modernizácia informačných systémov bude mať pozitívny dopad aj na jednotlivé farské úrady, ktorým zjednodušený administratívny úkon prinesie výraznú úsporu času a efektívnejšiu komunikáciu s občanmi.

Projekt ECCLESIA je inšpirovaný českým projektom Czech POINT, ktorý bol úspešne spustený v Čechách pred piatimi rokmi a je považovaný za najúspešnejší projekt českého eGovernmentu. Spustením projektu ECCLESIA sa Katolícka cirkev stala na Slovensku prvou inštitúciou celorepublikového charakteru, zavádzajúcou elektronické služby na úrovni zodpovedajúcej modernej spoločnosti, pri zachovaní všetkých cirkevno-právnych predpisov a bezpečnostných opatrení.

TK KBS vydala k správe :FOTO:

Súvisiace príspevky:

:Arcibiskup Zvolenský sa z Ríma spojil telemostom s kongresom ITAPA:

:Výkonný sekretár KBS o vízii používania elektronických služieb v Katolíckej cirkvi:

:Výkonný sekretár KBS v rozhovore o projekte ECCLESIA:

:Riaditelia ABÚ v Bratislave a v Košiciach o projekte ECCLESIA:

( TK KBS, KBS, Novel; ml ) 20121024023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]