[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 13. 06. 2021   Meniny má Anton       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Program formácie na KU pokračoval prednáškou Jána Dolného
P:3, 19. 10. 2012 11:53, DOM

Ružomberok 19. októbra (TK KBS) - Program intelektuálnej formácie Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) v utorok pokračoval prednáškou kaplána košickej farnosti Jána Dolného. Témou jeho výkladu bolo životné posolstvo kardinála Johna Henryho Newmana. "V devätnástom storočí, kedy Newman žil, sa v Anglicku prevalila kríza. Žil v podobne radikálnom svete, ako dnes my," objasnil dôvod, prečo je Newmanovo učenie stále aktuálne. Dolný poslucháčom predstavil filozofiu kardinála, zameranú na kritiku univerzitného vzdelania, ale aj jeho celoživotné pôsobenie v oblasti cirkevného života.

"Predmetom univerzity sú ľudia. Poslaním univerzity je prinášať ľuďom univerzálne poznanie," citoval kardinála Dolný. "Newman, ktorý sám oplýval rozumom génia však nesúhlasil, že človek môže poznať celú skutočnosť daného univerzitného odboru, pretože ľudský rozum je ohraničený,“ dodal ďalej. V priebehu prednášky interpretoval košický kaplán Newmana ako vnútorne sporného empirika. ,,Newman si však dobre uvedomoval, že predmetom teológie nie je empirický dôkaz Boha,“ uzavrel.

V diskusii prítomných zaujímala napríklad emotívnosť prežívania viery Newmana. Na zodpovedanie tejto otázky použil Dolný kardinálov citát: „Srdce hovorí srdcu“, na ktorom chcel objasniť, že podstatou, ťažiskom Newmanovej viery boli medziľudské vzťahy, láska k blížnemu a priateľstvo, ako znak Ježišovej lásky.

Program intelektuálnej formácie bude pokračovať v utorok 23. októbra prednáškou Petra Olexáka. Venovať sa bude heuristickej reflexii o interdisciplinarite a transdisciplinarite.

TK KBS informovala Magdaléna Paluchová (media.ku.sk)

( TK KBS, mp, mku; ml ) 20121019035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]