[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 05. 07. 2024   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

TK KBS prináša prehľad katolíckych periodík 41/ 2012
P:3, 10. 10. 2012 07:00, DOM

Bratislava 10. októbra (TK KBS) – Tlačová kancelária KBS (TK KBS) prináša ďalší výber z tlačených médií.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 41/2012

Titulka – strana 1

Strany 3, 5: Najnovšie Katolícke noviny prinášajú aktuálne spravodajstvo z otvorenia Biskupskej synody o novej evanjelizácii.

Strany 8 – 9: Pri príležitosti začiatku Roka viery sa venujú duchovnému a vedomostnému pilieru viery. Začiatok Roka viery sa spája s dvoma vzácnymi udalosťami, ktoré poznačili Cirkev našich čias - 50. výročím otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu a 20. výročím vydania Katechizmu Katolíckej cirkvi.

Strany 10 – 11: Rozprávajú sa s Miroslavom Konštancom Adamom, ktorý sa stal prvým Slovákom na poste rektora prestížnej Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského v Ríme.

Strany 12 – 13: Zameriavajú sa na syndróm vyhorenia, ktorý najčastejšie postihuje ľudí pracujúcich v pomáhajúcich profesiách. Vyhorenie hrozí najmä tým ľuďom, ktorí sú pre svoju prácu mimoriadne zapálení.

Strana 14: Odpovedajú na čitateľskú otázku, kedy je potrebné s dieťaťom navštíviť logopéda. Rodičov totiž často trápi ráčkovanie detí aj to, že niekedy vynechávajú spoluhlásky, prehltnú celé slabiky alebo ich zdvoja a podobne.

Strany 20 - 21: Predstavujú Ľudovú hudbu Ondreja Kandráča, ktorú pozná najmä poslucháčska základňa na východnom Slovensku. Počas takmer desiatich rokov pôsobenia na scéne slovenskej ľudovej hudby sa Kandráčovci tešia čoraz väčšej popularite. Dôkazom je aj tretia platinová platňa, ktorú si prevzali v polovici septembra za album Oj, zabava.

Strana 24: V rubrike Cestami francúzskej literatúry k neviditeľnému si môžete prečítať úryvok z knihy Simone Weilovej Duchovná autobiografia.

Strana 32: V rubrike Misie a rozvoj pozývajú siahnuť po makadamových orechoch. Do ich pestovania sa v Keni pustila firma Ten Senses zameraná na fair trade, ktorú vlastní nadácia Integra.

Strana 22: Dobromilka a Svetlúšik začínajú v rubrike Deťom cyklus o podobenstvách a hneď si posvietili na podobenstvo o rozsievačovi.

Zdroj: Zuzana Artimová (vedúca vydania)

-----------------------------------------------------------------

Posol 10/2012

„Skutočne, zlo sa vždy snaží zničiť Božie dielo, zasieva rozdelenie do ľudského srdca, medzi človeka a Boha, do medziľudských, spoločenských medzinárodných vzťahov. Zlý rozosieva vojnu, Boh je tvorcom pokoja. Ako hovorí svätý Pavol, Kristus je „náš pokoj,“ prihovára sa Svätý Otec Benedikt XVI. v októbrovom mesačníku slovenských katolíkov Posol – v rubrike Stále aktuálne slová. Jeho príhovor redakcia nadpísala titulkom Kristus je náš Pokoj.

Ako ďalej s našou vierou? – pýta sa autor Roman Modig v úvodníku. V ňom sa viac zamýšľa nad Rokom viery, ktorý inicioval pápež Benedikt XVI. Hovorí o tom, že Rok viery ponúka do pozornosti dve zložky prežívania viery: citovú aj rozumovú.

Autor Ľudo Mešťan v príspevku Socha Božského srdca v Hetmíne (časť Šale – pozn. aut.) objasňuje, ako na uvedenom území šľachta prejavovala záujem na duchovnej obrode ľudu.

Pápež a posvätné kongregácie je názov materiálu pátra Milana Hromníka o základe pápežského primátu, osobitnom postavení apoštola Petra v prvotnej Cirkvi, pápežovi ako nositeľovi Kristovej autority, spôsoboch pápežskej vizitácie, ako aj úrade zvanom posvätné kongregácie a ich poslaní. Materiál dopĺňa báseň Kristova Cirkev z pera básnika Katolíckej moderny, františkána Svetloslava Veigla.

V rubrike venovanej konkrétnym úmyslom Svätého Otca v rámci Apoštolátu modlitby čitateľ tentoraz nájde príspevky Nestarnúce vzory pre novú evanjelizáciu a Starostlivosť Cirkvi má podobu srdca z pera Andrey Eliášovej. Približuje v nich napríklad projekt Adopcie srdca, ktorý u nás realizuje rehoľa pallotínov, a tiež opisuje, za akých obetí sa rodil jezuitský apoštolát v minulosti.

Hľadáte povzbudenie a posilu vo viere, problémoch, utrpení, pokušeniach? Môžete ju načerpať z pravidelných Iskier kresťanského ducha – opäť z pera Jána Trojana.

Jezuita – páter Jozef Bartkovjak pokračuje už 6. časťou vo vysvetľovaní, čo znamená Apoštolát modlitby dnes. Dozviete sa od neho, ako byť apoštolom nádeje, aj ako nezabudnúť na večernú „desaťminútovku“ - tzv. 10 krokov k dobrému spytovaniu svedomia.

Nad úlohou Svätého písma v našom živote sa aj tentoraz zamýšľa teológ Ján Ďurica v rubrike Stretnutie s Božím slovom (9. časť). Vysvetľuje „sviatostnosť Slova“, čo znamená služba lektorátu – pri čítaní Božieho Slova a opisuje aj súčasnú štruktúru lekcionára.

Rubrika určená najmä pre povzbudenie chorých, trpiacich, skúšaných V radosti i bolesti ponúka tentoraz zaujímavé svedectvo zo života pacienta. Článok z  pera člena rehole Milosrdných bratov – brata Richarda Jombíka OH má názov Cez operáciu ku krstu a k novému životu s Ježišom.

Všetko je pominuteľné – má názov príspevok Iva Sivoňa, v ktorom sa vracia do svojho detstva a mladosti. Približuje nevšedné spomienky prežité na dedine i zážitky s rodinami, ktoré poznal, prinášajúc aj dôležité morálne posolstvo.

Lekárka Jana Boboková, ktorá sa rozhodla vstúpiť do komunity Identes, je dnes misionárkou v Ekvádore. V príbehu Jeden výnimočný deň sa delí o niektoré zážitky zo svojej misie.

S väčšou láskou a ochotou – pod týmto názvom nájdete článok Katky Dudovej o „bicyklovej púti“ na Ukrajinu, do Rumunska a Moldavska. V rubrike Z našich dejín páter Milan Hromník pripomína postavu svätého Metoda ako veľkomoravského arcibiskupa, jeho misijné cesty a to, v čom vynikal. Kto má Boha, tomu nič nechýba – priznáva vo svojom príspevku Štefan Patrik Kováč. Opisuje, akých prekvapení sa môžete dočkať pri prestavbe domu, ak rátate s Božou pomocou.

Známa autorka kníh pre deti a mládež Mariana Komorová v rubrike Posol deťom malým i veľkým ponúka aj teraz poučný príbeh s posolstvom. Venuje pozornosť úlohe anjela strážcu i tomu, ako ho vnímajú dospelí a najmenší a ako deťom vhodne vysvetliť jeho poslanie v našom živote.

V časopise opäť nechýbajú ani správy a zaujímavosti z rôznych častí sveta a Cirkvi, zhrnuté v rubrike Letom svetom, dočítate sa napríklad o tom, že Cirkev v Afrike rýchle vzrastá, že najväčší počet ateistov je v Číne, že logom Roku viery je loďka plaviaca sa po vlnách, ktorá symbolizuje Cirkev. Nájdete tu aj správu o tom, že film Quo vadis z roku 1924 nakrútený na motívy románu H. Sienkiewicza objavili vo Vatikánskom filmovom archíve.

Autor Rudolf Lenharčík sa v rubrike V Božej blízkosti delí o zážitok z návštevy Baziliky Panny Márie v poľskom Gdaňsku, kde ho pred rokmi prekvapilo kolumbárium s menami kňazov umučených nacistami počas druhej svetovej vojny.

Októbrové vydanie Posla opäť uzatvárajú verše básnika Jána Maršálka pod názvom Putujem.

Zdroj: Irena Kostolanska

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk; ml ) 20121010044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]