[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členov Open Doors prijali na holandskom veľvyslanectve a MZV
P:3, 19. 09. 2012 08:24, DOM

Bratislava 19. septembra (TK KBS) - Členov Open Doors, neziskovej organizácie venujúcej sa prenasledovaným kresťanom vo svete, prijali v utorok na pôde Holandského veľvyslanectva v Bratislave. "Ste časťou slovenských dejín," povedala členom organizácie veľvyslankyňa Daphne Bergsma, ktorá prijala i predstaviteľov kresťanského disentu (Jána Čarnogurského, Františka Mikloška), priateľov Vladimíra Jukla zo Spoločenstva Fatima, ktorí sa podieľali na tvorbe a tlači samizdatu.

Na prijatí sa zúčastnil aj Peter Suroviak z Oravy, kde Holanďania prepašovali druhý tlačiarenský stroj, Vladimír Ďurikovič s manželkou, ktorí sa podieľali na tlači samizdatu v čase komunistického režimu a František Neupauer. Nechýbal ani páter Jozef Roman, samizdatový tlačiar, v súčasnosti člen rehole Spoločnosti Božieho Slova (SVD), ktorý priletel z misie v ruskom Archangeľsku, aby aj takto osobne vyjadril vďačnosť členom organizácie z Holandska.

Ján Čarnogurský poďakoval za činnosť členov Open Doors a vyzdvihol ich hrdinstvo. Slová vďaky zazneli aj od Ján Dekkera z Holanska. "Bol to pre mňa obrovský zázrak vidieť, ako nás na hraniciach čakali mladí ľudia s nápisom "OPEN DOORS". My, keď sme prichádzali na Slovensko v čase totality, nikomu sme nehovorili o tom, že sme z Open Doors. To bolo niečo nepredstaviteľné a teraz po rokoch sme mohli s pokorou i hrdosťou povedať: Áno, my sme z Open Doors." dodal. Jan Dekker má 71 rokov a prenasledovaným kresťanom pomáha viac ako 40 rokov. Je ženatý, má tri deti a sedem vnúčat.

Na Slovensku je už tretí deň spolu s ďalšími dvoma členmi organizácie. Ben Companjen má 70 rokov, roky pôsobil na polícii a pre organizáciu pracuje 43 a pol roka. Má tri deti a 11 vnúčat. Rein Hamstra má 72 rokov a podieľal sa 20 rokov na skladaní tlačiarenských strojov v krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania.

Začiatky činnosti tejto organizácie sa viažu k roku 1955, keď brat Andrew vycestoval do Poľska, aby sa tam zoznámil s potrebami kresťanov a následne sa rozbehla konkrétna pomoc veriacim v Poľsku. Členovia organizácie neskôr úzko spolupracovali aj s neskorším krakovským biskupom a pápežom Jánom Pavlom II. V súčasnosti sa snažia pomáhať v 50 krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania. Nechýbajú kontakty s krajinou, kde sú mnohí kresťania v pracovných táboroch - ako napríklad v Severnej Kórei.

Členov Open Doors prijal v utorok i štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík. Holandským aktivistom poďakoval za pomoc slovenským občanom, ktorí počas totality bojovali za slobodu a demokraciu. Podčiarkol dôležitosť pripomínania si našej totalitnej minulosti, najmä kvôli mladej generácii, ktorá ju nezažila. Zároveň za prítomnosti holandskej veľvyslankyne v SR Daphne Bergsma zdôraznil záujem SR na upevňovaní holandsko–slovenských vzťahov, ktoré umocňujú aj takéto priesečníky v spoločnej histórii.

Holandskú návštevu dnes čaká ďalší program. S predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska navštívia Devín, zúčastnia sa na prehliadke tlačiarne u rodiny Kolkovej i na modlitbe v Národnej rade SR. Ich návšteva neuniká ani pozornosti svetských médií, ktoré venujú rozsiahle reportáže zachytávajúce spomienky na ich činnosť. Pred odletom do Holandska sa ešte v piatok zúčastnia na vedecko-didaktickom seminári v Dome Quo Vadis v Bratislave.

TK KBS informovali František Neupauer a Tlačový odbor MZV SR

( TK KBS, fn, to mzv, ml; pz ) 20120919011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]