[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia Open Doors diskutovali s verejnosťou v bratislavskom UPeCE
P:3, 18. 09. 2012 08:33, DOM

Bratislava 18. septembra (TK KBS) - Na Slovensku sú od pondelka zástupcovia neziskovej organizácie Open Doors z Holandska. Po ich privítaní na hraniciach s Rakúskom smerovali k Silvovi Krčmérymu, kde ich sprievodcovia Ján Kušnirik a František Neupauer oboznámili s jeho činnosťou. Niekoľko minút prežili v spoločnej modlitbe, neskôr sa ubytovali a pripravili na večerný program spojený so stretnutím s médiami a diskusiou s názvom Vytlačená sloboda v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave. Okrem troch členov organizácie bol medzi diskutujúcimi aj Jozef Roman, verbista pôsobiaci v Rusku, ktorý dlhé roky obsluhoval tlačiarenský stroj, ktorý k nám Holanďania previezli, František Mikloško, disident, ktorý spolupracoval na tvorbe samizdatu a František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcií a občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, ktoré sa venujú témam „pamäte“ a bývalým politickým väzňom. Diskusiu moderoval Tomáš Kováčik.

Členovia Open Doors počas komunistickej totality prepašovali na Slovensko a sfunkčnili tlačiarenský stroj, ktorý slúžil na tlač vtedy ilegálnej, samizdatovej literatúry. V prípade odhalenia tejto činnosti štátnou mocou by títo ľudia boli odsúdení na desiatky rokov väzenia. K odhaleniu našťastie nikdy nedošlo. Ich príbeh po novembri 1989 však upadol do zabudnutia a verejnosť nemá o tejto činnosti takmer žiadne informácie. Ján Dekker z Holanska prítomných na diskusii oboznámil, ako sa dostal do Československa. „Nemusíte ísť do krajiny, kde sú prenasledovaní kresťania cez nejakú organizáciu, stačí, ak tam pôjdete len vy osobne a budete sa zaujímať o prenasledovaných.“ Poukázal na evanjeliovú skutočnosť, že keď trpí jeden úd, trpí celé telo. A jeho osobne, ako aj Open Doors sa dotýka toto utrpenie.

František Mikloško vyzdvihol aktuálnosť pomoci v danej dobe: „Neprišli s tým, že nám idú pomáhať, ale sa pýtali, čo je potrebné pre prenasledovaných kresťanov a následne sa pripravovali, ako nám pomôcť.“ Ďalší z holanských hostí, ktorý mal na starosti poskladať tlačiarenský stroj a učil domácich na ňom pracovať, vyzdvihol spoluprácu s ľuďmi, ktorí sa podieľali na tvorbe samizdadu. Prešiel desiatky krajín (Jemen, Iran, Irak, Rumunsko, Rusko a ďalšie), kde sa im podarilo prepašovať tlačiarenské stroje, ale slovenská skupina bola najlepšia. Za týždeň sa naučila tlačiť i opravovať možné chyby na tlačiarni.

Jedným z hlavných tlačiarov bol Jozef Roman, ktorý je v súčasnosti členom Spoločenstva Božieho Slova (verbista) v Rusku. Za tlač samizdatu bol vypočúvaný a aj fyzicky týraní počas vypočúvania príslušníkmi vtedajšej bezpečnosti v budove „U dvoch Levov“. „Nie je to žart, ja som pracoval na polícii, no poprosili ma, aby som prišiel pomôcť do Open Doors, a tak som nechal úlohu policajta a desaťročia som pracoval v tejto misii," povedal ďalší z členov neziskovej organizácie. Všetci traja pracovali dobrovoľnícky alebo popri svojej práci v podmienkach, keď im hrozilo väzenie i smrť. Všetci majú svoje rodiny, manželky, deti. Dnes už majú viac ako 70 rokov a za sebou obrovskú skúsenosť dôvery v Boha a pomoci prenasledovaným po celom svete.

Členovia Open Doors prišli na Slovensko na pozvanie holandského veľvyslanectva. V týchto dňoch navštívia aj predstaviteľov štátu a disidentov. Prezrú si miestnosť, kde bol umiestnený tlačiarenský stroj (Bratislava – Trnávka). V stredu navštívia hrad Devín a popoludní sa budú modliť s poslancami Národnej rady SR. V piatok otvoria seminár pre učiteľov dejepisu v Dome Quo Vadis a následne odletia naspäť do Holanska.

TK KBS informoval František Neupauer

( TK KBS, fn; ml ) 20120918016http://   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]