[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko navštívila delegácia Flámskej katolíckej Charity
P:3, 13. 09. 2012 16:44, DOM

Bratislava 13. septembra (TK KBS) - V dňoch 10. až 12. septembra 2012 navštívila Slovensko delegácia predstaviteľov Flámskej katolíckej Charity - Luk De Geest - prezident Flámskej katolíckej Charity, biskupský vikár diecézy Gent, Dominic Verhoeven - riaditeľ Flámskej katolíckej charity a Mons. Luc Van Looy SDB, sídelný biskup Diecézy Gent.

Návštevu začali v Bratislave, kde sa stretli s bratislavským pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom, Antonom Ziolkovským, výkonným sekretárom KBS a Radovanom Gumulákom, generálnym sekretárom SKCH. V Bratislave navštívili aj saleziánsku komunitu na Miletičovej, nakoľko Mons. Van Looy je salezián a v minulosti pôsobil niekoľko rokov ako vikár generálneho predstaveného saleziánskej rehole.

Hlavným cieľom návštevy predstaviteľov Flámskej Charity z Belgicka bolo bližšie spoznať situáciu rómskeho etnika u nás ako aj pastoráciu Rómov sústredenú predovšetkým na východnom Slovensku. Rómska problematika sa silne dotýka Flámskej Charity, pretože práve v belgickom meste Gent žije okolo 2000 Rómov, ktorí sa tam vysťahovali z Košíc a okolia a ktorí sa len ťažko integrujú do belgickej spoločnosti.

Na tému rómskej pastorácie mali možnosť hovoriť s Mons. Bernardom Boberom, košickým arcibiskupom metropolitom a predsedom Rady KBS pre Rómov a menšiny, ktorý ich bližšie oboznámil s týmto špecifickým druhom pastorácie u nás. Ako funguje táto pastorácia v praxi, o tom sa mohli belgickí hostia na vlastné oči presvedčiť vo viacerých pastoračných centrách pre Rómov.

Prvou ich zastávkou bolo sídlisko Luník IX v Košiciach, ktoré im predstavil Don Bešenyi, ktorý tam pôsobí už piaty rok. Na sídlisku Luník IX existuje známe pastoračné centrum pre Rómov, ktoré spravujú saleziáni. Centrum tvoria tri budovy: jedna slúži na ubytovanie pre zamestnancov a dobrovoľníkov pôsobiacich v centre, ďalej je tam kostol a samotné centrum, kde je telocvičňa, klubovňa a herne, určené pre rôzne aktivity.

Ďalšou zastávkou bolo farské pastoračné centrum v Hanušovciach nad Topľou, s ktorým Belgičania dlhodobo spolupracujú a podporujú ho. V sprievode tamojšieho trvalého diakona Michala Horvátha tak mohli vidieť, ako centrum funguje a rozvíja sa. V Hanušovciach navštívili aj rómsku osadu.

Počas svojej návštevy navštívili belgickí hostia aj Spišskú Kapitulu, kde sa stretli s Mons. Mons. Štefanom Sečkom, spišským biskupom, prezidentom Slovenskej katolíckej Charity (SKCH). Počas pracovnej večere, na ktorej boli prítomní aj riaditelia diecéznych charít – Cyril Korpesio z Košíc a Pavol Vlček zo Spiša – hľadali možnosti budúcej spolupráce v oblasti rómskej problematiky.

Predstavitelia Flámskej Charity sa zastavili aj v Jarovniciach, najväčšej rómskej osade na Slovensku, kde pôsobia rehoľné sestry z Congregatio Jesu.

Na záver trojdňovej cesty navštívili aj známe saleziánske centrum v Bardejove na Poštárke, kde sa nachádza Základná školu s materskou školou bl. Zefirína. Tam mali možnosť vidieť dobre fungujúce pastoračné a vzdelávacie centrum pre Rómov, ktoré sa podarilo saleziánom vybudovať za uplynulých 20 rokov.

Hostí na Slovensku sprevádzal Don Bešenyi SDB ako aj Don Žembera, ktorí sa venujú pastorácii Rómov. Podľa Dona Bešenyiho bola pre predstaviteľov Flámskej Charity ich cesta veľmi obohacujúca, lebo si mohli urobiť svoj obraz o situácii Rómov na východnom Slovensku, ako aj o sociálnych, výchovno-vzdelávacích i pastoračných problémoch Rómov na Slovensku. Práve práci s rómskym obyvateľstvom by tiež mala byť venovaná medzinárodná konferencia, ktorá by sa na budúci rok mala uskutočniť práve na Slovensku.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

( TK KBS, sg; ml ) 20120913034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]