[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave bude tretí ročník seminára "Barbarstvo ducha III."
P:3, 13. 08. 2012 15:30, DOM

Bratislava 13. augusta (TK KBS) - V dňoch 21. a 22. septembra 2012 sa v Bratislave uskutoční tretí ročník vedecko-didaktického seminára (nielen) pre učiteľov dejepisu. Seminár bude venovaní blížiacemu sa 25. výročiu Sviečkovej manifestácie, ako aj doznievajúcemu výročiu Charty 77. Medzi vzácnymi hosťami budú členovia Open Doors z Holandska, ktorí sa venujú pomoci prenasledovaným kresťanom vo svete. Tiež sa zaslúžili o dovoz tlačiarne, ktorá neskôr slúžila pre tlač samizdatu. Nebude chýbať odborný pohľad publicistov a historikov, ako aj organizátorov manifestácie.

Ubytovanie a stravu zabezpečuje organizátor podujatia. Seminár pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), OZ Nenápadní hrdinovia, Nadácia Konrada Adenauera spolu s ďalšími partnermi. Záujemcovia sa môžu prihlásiť vyplnením on-line formulára na stránke www.fki.sk. O potvrdení prihlášky budú organizátori záujemcov informovať e-mailom. Podrobný program zverejnia začiatkom septembra. V prípade akýchkoľvek otázok je možné získať viac informácii prostredníctvom e-mailu seminar@fki.sk alebo telefonicky 0903 982 096 (František Neupauer).

Cyklus seminárov “Barbarstvo ducha” odštartovalo FKI v roku 2010 pri príležitosti 60. výročia likvidácie kláštorov v Československu. Prvý seminár s názvom Likvidácia duchovno-kultúrneho dedičstva komunistickým režimom absolvovali učitelia v zlikvidovanom františkánskom kláštore v Kremnici. Osobným svedectvom prispel aj zosnulý banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž.

Počas II. ročníka sa učitelia z úst odborníkov oboznámili so spôsobom stráženia štátnej hranice komunistického bloku. Na autentickom mieste v hraničnej Břeclavi a valtickom Múzeu železnej opony Anton Srholec a Tomáš Konc rozpovedali o svojich útekoch za slobodou a osobnej skúsenosti s prekročením štátnej hranice. Druhý ročník seminára sa konal pri príležitosti 50. výročia postavenia Berlínskeho múru.

Seminár priniesol inovatívne pohľady na výučbu novodobých dejín a nové informácie, ktoré v učebniciach dejepisu chýbajú. “Osobné stretnutie s osobami, ktoré trpeli v dobe komunizmu u nás. Je to oveľa efektívnejšie, keď môžem žiakom povedať, že som sa s takýmto človekom stretla. Viac ich to citovo zasiahne. Tu už potom nejde len o dejepis (čiže im len predložiť fakty), ale aj o vychovávanie (empatiu),” zhodnotila prínos seminára jedna z učiteliek.

TK KBS informoval Ján Fabičovic

( TK KBS, jf; ml ) 20120813040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]