[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ordinár OS a OZ SR Rábek s maďarským biskupom
P:3, 11. 06. 2012 07:35, ZAH

Maďarsko 11. júna (TK KBS) – V sobotu 9. júna sa v juhomaďarskom Zalaváre, na mieste, kde kedysi stál Blatnohrad a sídlo kniežaťa Pribinu a jeho syna Koceľa, stretli vojenskí biskupi Slovenska a Maďarska Mons. František Rábek a Mons. László Bíró. Za účasti príslušníkov oboch armád si spoločne uctili pamiatku slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, ktorí v týchto miestach pôsobili.

Ordinára OS a OZ SR Mons. Františka Rábeka sprevádzali štyri desiatky pútnikov z radov príslušníkov Ozbrojených síl SR, Policajného zboru a Hasičského záchranného zboru s rodinami. Spoločne sa zúčastnili na pietnom akte, počas ktorého obaja biskupi položili k Pamätníku sv. Cyrila a Metoda vence. Vojenská hudba maďarských protivzdušných síl odohrala národné hymny i hymnu Európskej únie a maďarský vojenský biskup Mons. Bíró vo svojom príhovore privítal slovenskú delegáciu a vyzdvihol osobnosti sv. Cyrila a Metoda a ich činnosť vzbudzujúcu v každom kresťanovi túžbu po spoločenstve a jednote.

Na základoch Baziliky sv. Hadriána, ktorú dal postaviť Koceľ, následne obaja biskupi so svojimi vojenskými kaplánmi celebrovali pre pútnikov slávnostnú svätú omšu, počas ktorej ordinár Rábek ako hlavný celebrant a slávnostný kazateľ Mons. Bírovi vyjadril poďakovanie za úsilie o budovanie vzájomných vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi a v myšlienkach homílie uvažoval nad podielom laikov na novej evanjelizácii cez osobu kniežaťa Koceľa aj týmito slovami: „Žitie Konštantína v XV. hlave píše takto: „Cestou (do Ríma) prijal ho panónske knieža Koceľ, a obľúbiac si slovenské knihy, naučil sa im, a (Konštantínovi - Cyrilovi) dal asi päťdesiat učeníkov, učiť sa im.“ Koceľ bol laik, vojak a politik. No, súčasne bol človekom, otvoreným pre pravdu a dobro. Nielenže poskytol pohostinnosť vierozvestcom a ich družine, keď tadiaľto prechádzali cestou do Ríma, lež sa so záujmom oboznámil s ich misijnou činnosťou, s knihami liturgie a Svätého písma, preloženými do reči našich predkov a písanými v hlaholike. Mal radosť z poznávania Božieho slova a liturgie vo svojej rodnej reči a chcel túto radosť dopriať aj svojim podriadeným. Preto zdržal misiu na niekoľko mesiacov tu, v Blatnohrade, aby naučili hlaholskému písmu a iným veciam aj mladých mužov z oblasti jeho podriadenosti, ktorí potom mohli šíriť vieru a vzdelanosť medzi ľudom.

Koceľova osobnosť a jeho príklad by preto mali byť inšpiráciou aj pre súčasných kresťanských laikov v rozličných funkciách a na rozličných postoch. Poslaním vojaka či politika je služba dobru ľudí. Koceľ nás učí, že táto starosť o dobro občanov sa nemá zastaviť len pri starostlivosti o bezpečnosť a materiálny blahobyt. K úplnému dobru človeka patrí aj jeho kultúrne, morálne a duchovné dobro. Prosme na tomto svätom mieste – na príhovor svätých Cyrila a Metoda, Gorazda a jeho spoločníkov, ale i na príhovor Koceľa, ktorý síce nie je uctievaný ako svätý, no jeho skutky jasne hovoria o tom, že veľkodušne slúžil Bohu, aby Duch Svätý vzbudzoval i v našej dobe statočných veriacich laikov, ktorí by sa zapojili do spolupráce s duchovnými pastiermi na šírení novej evanjelizácie v našej dobe, v oblastiach, ktoré sú zverené do našej zodpovednosti,“ ukončil ordinár Rábek svoju homíliu.

Slávnosť ukázala, ako možno v duchu bratskej kresťanskej lásky budovať a prehlbovať susedské vzťahy medzi oboma národmi vo vzájomnej úcte, pokoji a priateľstve. Vojenskí biskupi Slovenska a Maďarska začínajú tradíciu, ktorá podobne, ako tomu bolo vo francúzskych Lurdoch, keď po skončení II. svetovej vojny vojenskí kapláni Francúzska a Nemecka iniciovali zmierenie oboch národov, môže dať aj politikom oboch krajín impulz a príklad k zmiereniu založený na Svätoštefanskej a Cyrilometodskej kresťanskej tradícii. V poradí už druhé slovensko-maďarské cyrilo-metodské pamätné stretnutie príslušníkov vojenských ordinariátov krajín na oboch brehoch Dunaja bolo ukončené spoločným agapé pri maďarskom guláši. Pútnici zo Slovenska si na záver pobytu v Zalaváre prezreli miesta, kde sa nachádzajú pozostatky Pribinovho a Koceľovho kniežacieho dvora a prešli sa po miestach archeologických nálezov.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu; ml ) 20120611019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]