Vatikán 5. júna (RV) – P. Federico Lombardi, hovorca Svätej stolice, bilancoval nedávnu návštevu Benedikta XVI. v Miláne, ktoré navštívil pri príležitosti VII. svetového stretnutia rodín. P. Lombardi Vatikánskemu rozhlasu okrem iného povedal, že Svätý Otec prežíval pastoračnú centru „s veľkou radosťou a veľkým entuziazmom“, a to aj napriek náročnému a intenzívnemu programu. „Cítil sa veľmi dobre, prijatý obyvateľmi mesta Miláno, ktoré mu prejavilo svoju veľkú pozornosť, veľkú lásku a veľký rešpekt.“ P. Lombardi tiež povedal, že Benedikt XVI. si našiel v Miláne „široké publikum ochotné počúvať to, čo by som ja nazval evanjeliom dnešnej rodiny, teda kresťanský pohľad na rodinu ako dobrú zvesť, ako niečo naozaj nádherné; a nie prostredníctvom polemiky alebo obviňovania dnešnej spoločnosti, ktorá so sebou rovnako prináša mnoho problémov v súvislosti so stálosťou a hĺbkou rodinných hodnôt; ale poukazujúc práve na krásu lásky, vzájomného odpustenia, porozumenia, solidarity.“
Svätý Otec sa rovnako prihovoril aj tým, ktorí prežívajú rozpad manželstva. Ako uvádza P. Lombardi, ide určite o jeden z veľkých problémov, ktorý sa stále viac rozširuje v spoločnosti. Benedikt XVI. takýmto spôsobom prejavil svoju hlbokú spoluúčasť, svoje chápanie závažnosti tohto utrpenia a tejto problematiky: „Pápež hovoril o spiritualite, o blízkosti a duchovnom doprevádzaní a preukázal naozaj veľkú úctu hodnote utrpenia, ktorú vo viere znášajú tí, ktorí prežívajú takéto situácie. Toto je podľa mňa znakom veľkého povzbudenia.“
Hovorca Svätej stolice sa v rozhovore vrátil aj k príhovoru Svätého Otca k občianskym autoritám, v ktorom Benedikt XVI. vyzval k nevyhnutnosti etiky v politike, v súčasnosti veľmi aktuálnej: „Vychádzal priamo z postavy sv. Ambrózia, veľkého svätca, patróna Milána, ktorý bol – predtým, než sa stal biskupom – verejným správcom, a tak slová, ktoré povedal o jeho učení, vyučovaní, zodpovednosti, povinnosti spravodlivosti (...), sú slová, ktoré sv. Ambróz vyslovil na základe svojich konkrétnych skúseností aj ako verejného správcu. Ide tak o príhovor, nad ktorým možno hlboko uvažovať.“