[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Niekoľko myšlienok o kňazstve od teológa Ratzingera
P:3, 28. 04. 2012 07:39, ZAH

Vatikán 28. apríla (RV) – Nasledujúca nedeľa 29. apríla bude 49. svetovým dňom modlitieb za povolania. Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu pri tejto príležitosti priniesla niekoľko myšlienok teológa Josepha Ratzingera o kňazstve, ktoré publikoval denník L’Osservatore Romano 28. mája 1970.

„Otázka kňazskej služby v Cirkvi sa znenazdajky stala horúcou témou. Existuje oprávnene sviatostné kňazstvo?“ Týmto hlbokým otáznikom sa začína dlhý článok budúceho pápeža a vtedajšieho profesora dogmatickej teológie na univerzite v Regensburgu. V odpovedi ihneď podčiarkuje, že „súčasná kríza by nás mala povzbudiť, aby sme s novou pozornosťou počúvali odkaz pôvodu a nechali sa ním zúrodniť a viesť“. Joseph Ratzinger sprevádza čitateľa strhujúcou analýzou listov sv. Pavla, aby prišiel k zdôrazneniu toho, že nie je „ťažké dokázať, že už Nový zákon poukazuje na jednotu medzi apoštolátom a presbyterátom“. Táto štruktúra – dodáva – „je predstavená ako trvalá skutočnosť v Cirkvi“.

Nemecký teológ ďalej poukazuje na úzky vzťah, ktorý sa objavuje už v spisoch Lukáša: „kňazstvo Cirkvi nie je v rozpore so svedectvom Nového zákona“, ale „je v ňom pevne zakotvené“. Z hľadiska dejín náboženstiev „toto predstavuje prirodzene niečo úplne nové: nepochádza z kňazstva Starej zmluvy, ani zo starozákonného ‘kráľovského kňazstva’. Pochádza „z úzkej mesiášsko – apoštolskej spätosti: poslanie v pokračovaní poslania Ježiša Krista“.

„Nikto nebude popierať, že v dejinách Cirkvi sa vždy objavujú prejavy utrpenia“, ale „to nesmie spochybniť kňazstvo ako také, ani nás, ktorým bolo odovzdané ako úloha“. A pýta sa: „sme si takí istí, že temnota existovala iba v iných časoch? A nie je to skôr tak, že každá doba musí prijať nanovo tento Pánov dar?“ V záverečnej časti svojej reflexie budúci pápež Benedikt XVI. zdôrazňuje, že „očisťujúce úsilie historického skúmania je dôležité”, ale „nestačí, pretože myslenie má svoje miesto v živote a od neho dostáva svoje predpoklady a svoje limity“. A dodáva: „len vtedy, ak vždy nanovo prijmeme túto úplnosť Pánovho odovzdania sa, môže naše myslenie nájsť cestu“. „Kristovo kňazstvo sa zavŕšilo“ na kríži. Z tohto dôvodu kríž je a zostáva základným kameňom a trvalým stredobodom kresťanského kňazského úradu, ktorý môže nájsť svoje naplnenie len v disponibilite vlastného ja v službe Pánovi a ľuďom.“

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120428004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]