Kuba, 29. marca (TK KBS/RV) - Na Kube skončila 23. apoštolská cesta Benedikta XVI. Šesťdňová návšteva Latinskej Ameriky, ktorá začala v Mexiku, vyvrcholila v stredu 28. marca v Havane. Správy z cesty nájdete na ::TOMTO MIESTE.:: Príhovory sú dostupné na ::TOMTO MIESTE.::1. ZÁVEREČNÁ SVÄTÁ OMŠA
Posledným bodom jeho trojdennej návštevy Kuby bola slávnostná svätá omša, ktorej predsedal v stredu 28. marca o 9:00 h (okolo 16:00 h stredoeurópskeho času) na zaplnenom Námestí revolúcie v Havane. V úvode pozdravil Svätého Otca havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega y Alamino. Na bohoslužbe sa zúčastnilo okolo pol milióna veriacich, ako aj kubánsky prezident Raúl Castro. "„Nech je zvelebený Boh“, ktorý nás spája na tomto symbolickom námestí, aby sme sa hlbšie ponorili do jeho života. Pociťujem veľkú radosť, že môžem byt dnes medzi vami a predsedať tejto svätej omši uprostred tohto jubilejného roka venovaného Panne Márii Caridad del Cobre," povedal v úvode svojej homílie Benedikt XVI.
Ďalej sa vo svojom príhovore venoval úryvku z Jánovho evanjelia "Poznáte pravdu a pravdu vás oslobodí". "Každá ľudská bytosť musí skúmať pravdu a prijať ju, keď ju nájde, napriek riziku podstúpenia obety," uviedol Benedikt XVI. Pravda o človeku je podľa neho nevyhnutným predpokladom k dosiahnutiu slobody, pretože v nej objavujeme základy etiky, s ktorou sa všetci môžu zhodovať a ktorá obsahuje zreteľné a presné formulácie o živote a smrti, povinnostiach a právach, manželstve, rodine a spoločnosti a nakoniec o nedotknuteľnej dôstojnosti ľudskej bytosti. Svätý Otec ďalej hovoril o Cirkvi, ktorá sa musí opierať o bytostnú náboženskú slobodu, aby mohla plniť svoje poslanie. Tá spočíva v možnosti hlásať a sláviť vieru tiež verejne, šíriť posolstvo lásky, zmierenia a pokoja. "Je radosťou vedieť, že na Kube boli podniknuté také kroky, aby Cirkev plnila svoje nevyhnutné poslanie ohlasovať verejne a otvorene svoju vieru. Avšak, je potrebné pokračovať, a chcem povzbudiť vládne autority národa, aby posilňovali to, čo už bolo dosiahnuté a pokračovali na tejto ceste skutočnej služby pre spoločné blaho celej kubánskej spoločnosti," povedal Svätý Otec.
HOMÍLIU BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE::
Spolu s Benediktom XVI. koncelebrovali svätú omšu i kubánski biskupi a kňazi. Po ukončení bohoslužby sa Svätý Otec odobral na apoštolskú nunciatúru.
2. HLAS SVÄTÉHO OTCA
Benedikt XVI. slúžil svätú omšu na Námestí revolúcie v Havane. Po pápežovi Jánovi Pavlovi II. v roku 1998 je tak druhým pápežom, ktorý predsedal Eucharistickej slávnosti na tomto, pre Kubu význačnom mieste. Avšak hlas pápeža na tomto námestí nezaznel len z úst týchto dvoch nástupcov sv. Petra. Pápež Ján XXIII. pred 53 rokmi predniesol osem minútový príhovor k veriacim Kuby, ktorí sa zhromaždili na svätej omši slávenej na tomto námestí pri príležitosti Národného katolíckeho kongresu v dňoch 28. a 29. novembra 1959. Bolo to tesne po kubánskej revolúcii vedenej Fidelom Castrom. Ján XXIII. sa prihovoril v priamom prenose vysielanom na vlnách Vatikánskeho rozhlasu. Tento moment zaznačil do archívnych materiálov aj prezident kubánskeho archívu Štátnej rady Eugenio Suárez, ktorý napísal „bol to moment veľkých emócií, keď na vlnách Vatikánskeho rozhlasu zaznel hlas pápeža Roncalliho, ktorý pozdravoval a žehnal kubánsky ľud“. Svedkovia tejto udalosti, ale aj historici pripomínajú, že na svätej omši bol prítomný aj mladý Fidel Castro, vodca revolúcie, spolu so všetkými hlavnými veliteľmi povstaleckých jednotiek, ktoré zvrhli režim Fulgencia Batistu.
HISTORICKÝ ZÁZNAM NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE::
3. STRETNUTIE S FIDELOM CASTROM
Posledným, pôvodne neplánovaným bodom programu na Kube, bolo polhodinové stretnutie s bývalým vodcom Kuby Fidelom Castrom. S Castrom, ktorý kvôli ochoreniu opustil v roku 2006 aktívnu politiku, sa Benedikt XVI. stretol po svätej omši na havanskom Námestí revolúcie. Asi 30-minútové stretnutie na apoštolskej nunciatúre v Havane bolo podľa hovorcu Svätej stolice P. Federica Lombardiho "srdečné, živé a intenzívne". O toto stretnutie požiadal sám vodca kubánskej revolúcie, ktorý poprosil Svätého Otca, aby mu venoval niekoľko minút.
„Fidel Castro prišiel na nunciatúru okolo pol jednej. Najprv krátko hovoril so štátnym sekretárom kardinálom Bertonem. Povedal mu, že si veľmi želal dve beatifikácie – Jána Pavla II. a Matky Terezy. Prvého menovaného osobne poznal a misionárku z Kalkaty zase obdivoval kvôli jej dobročinnej práci pre Kubu. Niekdajší prezident potom pápežovi povedal, že celú jeho cestu sledoval v televízii a že sú takmer vrstovníkmi. Stretnutie s kubánskym vodcom sa odohrávalo za zatvorenými dverami v španielčine a taliančine, boli prítomní iba tlmočníci a paní Dalia Soto del Valleová.
Castro sa zaujímal najmä o pohľad Benedikta XVI. na najväčšie otázky súčasného sveta. „Jednalo sa v podstate o otázky, ktoré Fidel kládol Benediktovi XVI.. Veľmi ho zaujímalo myslenie a názory Svätého Otca, lebo teraz sa venuje literárnej činnosti. Castro sa pýtal na zmeny v cirkevnej liturgii, lebo dnešné slávenie omše je vraj iné, než aké poznal z mladosti. Druhá otázka sa týkala pápežovej práce a jeho poslania. Tretia téma bola všeobecnejšia; otázky dnešnej spoločnosti, vedy, náboženskej plurality, z náboženského, morálneho a kultúrneho hľadiska a z perspektívy prínosu vedy k rozvoju ľudstva.“
„Toto je jeho súčasná situácia, keď nemá viac politickú zodpovednosť. Teda chcel sa stretnúť so Svätým Otcom, aby mu položil niekoľko otázok, niektoré z nich sa týkali Cirkvi, služby Svätého Otca, iné všeobecne situácie ľudstva dnes: jeho výziev, problémov, na ktoré má veda poskytnúť odpovede, problémov medzináboženského dialógu... Toto by mala byť cesta, na ktorej človek môže nájsť riešenie veľkých otázok. Svätý Otec odpovedal, samozrejme zo svojej perspektívy, že pokiaľ ide o prínos, ktorý dáva náboženský pohľad na človeka a svet, možno nájsť svetlo a orientáciu, predpoklady pre hľadanie týchto ciest, spôsobov riešenia v dnešnom svete," povedal P. Lombardi.
Svätý Otec bývalému kubánskemu vodcovi vysvetlil, akými zmenami prešlo slávenie liturgie a aký význam majú apoštolské zahraničné cesty, slúžiace jednote univerzálnej cirkvi. „Svätý Otec spojil analýzu súčasnej spoločenskej situácie s témou absencie Boha. Uznanie Boha je zásadným prvkom pri nazeraní na skutočnosť, povedal pápež, a potom rozvinul svoj obvyklý diskurz o vzťahu viery a rozumu, slobody a zodpovednosti.
Benedikt XVI. Fidelovi Castrovi vyjadril poďakovanie za prijatí na Kube a zveril sa, že je s cestou "veľmi spokojný". Castro, ktorý by mal v auguste osláviť 86. narodeniny, sa zaujímal o postavenie Cirkvi vo svete, o povinnosti Svätého Otca ako hlavy Cirkvi a poprosil ho o zaslanie zaujímavých kníh, ktoré tieto témy zhŕňajú. Benedikt XVI. odpovedal, že bude na to pamätať, aby mu boli knihy poslané. Na nadnesené problémy ľudstva súčasnej doby Svätý Otec odpovedal konštatovaním absencie Boha a zásadnom význame vzťahu medzi vierou a rozumom.
Obaja spolu žartovali o veku. Fidel Castro má takmer 86 rokov, čo je o rok viac ako Benedikt XVI. Svätý Otec dovŕši 85 rokov 16. apríla. "Som starec, a ešte smiem vykonávať svoje povinnosti," uviedol žartovne podľa P. Lombardiho Benedikt XVI. Potom Fidel Castro predstavil pápežovi svoju manželku Daliu a dve deti.
S Jánom Pavlom II. sa Fidel Castro stretol dvakrát, po prvýkrát v roku 1996 pri návšteve Vatikánu a o dva roku neskôr pri historickej návšteve pápeža na Kube. Nedávno poznamenal, že „veľmi rád“ by pozdravil pápeža Benedikta XVI., „človeka, ktorý pri kontakte s deťmi a jednoduchými ľuďmi vzbudzuje v nich pocity blízkosti.“ „Rozhodol som sa požiadať o pár minút jeho času, keďže viem, že je veľmi zaneprázdnený“ – povedal Fidel Castro – „keď som sa dozvedel, že aj on by bol potešený týmto jednoduchým stretnutím."
Stretnutie s bývalým kubánskym vodcom vzbudilo kritiku domácich aj exilových Kubáncov. Pýtajú sa, prečo sa Benedikt XVI. nestretol so žiadnou z opozičných skupín, zatiaľ čo si našiel polhodinu na Fidela Castra. Odpovedá P. Lombardi: „Keď pápež prichádza do nejakej krajiny, prihliada samozrejme tiež k požiadavkám štátnej reprezentácie, ktorá ho pozvala a ktorá túto cestu umožnila. Kubánski predstavitelia vyjadrili osobné prianie Fidela Castra stretnúť sa s Benediktom XVI. Niekoľko osobných stretnutí kubánskeho prezidenta s Jánom Pavlom II. vyvolalo radu zmien v živote kubánskej cirkvi, ktoré môžeme hodnotiť ako malé či veľké, ale v každom prípade nastali. Ako som už uviedol, pápež dostal mnoho posolstiev zo strany ľudí, ktorí nesúhlasia so súčasným kubánskym režimom. Pápež pozná ich názory, ktoré sú často krát medzi sebou dosť rozdielne, a v jeho príhovoroch sa prejavuje, že si je vedomý očakávaní kubánskeho národa. Program však nepredpokladal stretnutie so žiadnou skupinou v kontexte tejto cesty,“ uzaviera vatikánsky hovorca.
4. ROZLÚČKA S KUBOU
Program Svätého Otca tam pokračoval súkromným obedom, po ktorom nasledovala oficiálna rozlúčka s Kubou na havanskom medzinárodnom letisku "Josého Martího". Napriek upršanému počasiu cestu z nunciatúry na letisko lemovalo cestu niekoľko tisíc Kubáncov. Po príchode na letisko sa uskutočnilo súkromné – osobné – stretnutie prezidenta Raúla Castra a Benedikta XVI. v reprezentačných priestoroch havanského letiska. Podľa pôvodného plánu malo stretnutie trvať iba niekoľko minút. Nakoniec trvalo viac ako 20 minút. Prezident Raúl Castro vo svojom prejave počas ceremoniálnu povedal, že "pápež zanechal ostrov pod kvapkami dažďa, ktorý chýbal a bol potrebný, ale s nádejou, že svetlo Pána bude posilňovať kubánsku dušu, jej najušľachtilejšie hodnoty pre budovanie spoločnosti širokých obzorov, obnovenej a zmierenej. Po príhovore prezidenta Castra sa svojim záverečným prejavom rozlúčil aj Benedikt XVI.
"Tu završujem svoju púť, ale budem pokračovať v úprimnej modlitbe, aby ste pokračovali vo svojom putovaní, a aby sa Kuba stala domovom všetkých a pre všetkých Kubáncov, kde budú spoločne žiť v spravodlivosti a slobode, v prostredí úprimnej bratskej lásky. Rešpektovanie slobody, ktorá bije v srdci každého človeka, je nevyhnutnosťou k tomu, aby sa adekvátnym spôsobom odpovedalo na jeho základné potreby spojené s jeho dôstojnosťou a k budovaniu takej spoločnosti, v ktorej sa každý cíti byť užitočným prispievateľom pri budovaní svojho vlastného života, svojej rodiny a svojej vlasti," povedal v rozlúčkovom príhovore Benedikta XVI.
PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE::
Benedikt XVI. sa potom rozlúčil s Kubou. O polnoci nášho stredoeurópskeho času (17:00 h miestneho času) lietadlo talianskej spoločnosti Alitalia odštartovalo z Havany do Ríma, kde pristálo zhruba po desiatich hodinách letu. Dnes po 10:15 h sa tak zakončila 23. zahraničná apoštolská cesta Benedikta XVI. Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi povedal, že "dala Mexiku a Kube novú nádej“.
V posledný deň návštevy Benedikta XVI. na Kube priniesol fotografie hlavy Katolíckej cirkvi, ako aj niekoľko krátkych správ, kubánsky denník Granma, tlačový orgán komunistickej strany. Na úvodnej strane ponúka fotografiu pápeža s prezidentom Raulom Castrom počas ich stretnutia, pod ktorou sa nachádza správa s titulkom „Úvaha súdruha Fidela“. Denník už potom ponúka len niekoľko riadkov o stretnutí a vyzdvihuje vynikajúci stav vzťahov medzi Kubou a Svätou stolicou.
Súhrny z ::Kuby (2. deň):: / ::Kuby (1. deň):: / ::Mexika (4):: / ::Mexika (3):: / ::Mexika (2):: a ::Mexika (1).:: nájdete na týchto miestach.