::FOTOGRAFIE:: / ::AUDIO:: / ::VIDEO:: / ::ROZHOVOR:: / ::ŽIVOTOPIS::"> ::FOTOGRAFIE:: / ::AUDIO:: / ::VIDEO:: / ::ROZHOVOR:: / ::ŽIVOTOPIS::" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 31. 03. 2023   Meniny má Benjamín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupskú konsekráciu prijal Mons. Jozef Haľko
P:3, 17. 03. 2012 13:30, DOM

Bratislava, 17. marca (TK KBS) – Prvým pomocným biskupom v dejinách Bratislavskej arcidiecézy je Mons. Jozef Haľko. Biskupskú konsekráciu prijal počas dnešnej slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Svätý Otec ho za pomocného biskupa vymenoval 31. januára. Bývalého hovorcu arcidiecézy, ktorý zodpovedal aj za pastoráciu veriacich hovoriacich po maďarsky pre Bratislavu, vysvätil bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

V homílii arcibiskup Zvolenský priblížil, v čom spočíva služba biskupa. „Apoštol Pavol hovorí, že Boží dar biskupskej služby spočíva v duchovnej sile. (...) Ak by sme celkom zjednodušili poslanie biskupa podľa slov apoštola Pavla, ktorý vkladaním rúk odovzdal svojmu nástupcovi efezskému biskupovi Timotejovi Boží duchovný dar, silu Božieho Ducha Svätého, hlásať dobrú správu o víťazstve Ježiša Krista nad smrťou. Jednoducho: Ježiš Kristus vstal zmŕtvych.“

Po homílii nasledoval samotný akt biskupskej konsekrácie. Spolukonsekrátormi boli Jozef kardinál Tomko a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, ktorý prečítal latinský text buly o vymenovaní nového biskupa. Slávnosť pokračovala sľubom Mons. Jozefa Haľka, litániovým vzývaním, aktom vkladania rúk svätiteľa ďalšími časťami biskupskej konsekrácie. Nový biskup zároveň prevzal evanjeliár a biskupské insígnie – prsteň, mitru a biskupskú berlu.

Po konsekrácii odviedol arcibiskup Zvolenský novovysvysväteného biskupa k sedadlu. Po odložení biskupskej berly prijal od hlavného svätiteľa a všetkých ostatných prítomných biskupov bozk pokoja. V závere slávnosti po modlitbe po prijímaní za spevu hymnu Teba, Bože chválime nový pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy spolu so svätiteľom Mons. Zvolenským prešli spolu katedrálou žehnajúc prítomných veriacich. Po skončení podpísali dokumenty o uskutočnení vysviacky.

V závere slávnosti pozdravil veriacich a nového biskupa, ktorého biskupským heslom bude „Resurrexit! – Vstal zmŕtvych!", apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana. Za kňazov sa prihovoril dekan Bratislava – stred Ján Adamus. Rodine, hlavnému svätiteľovi, spolukonsekrátorom, kňazom, seminaristom, rehoľníkom a všetkým prítomným poďakoval na konci samotný novovysvätený pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko. Okrem slovenčiny sa prihovoril aj v talianskom a maďarskom jazyku.

Slávnosť odvysielala v priamo prenose televízia TV LUX, Rádio LUMEN a Rozhlas a televízia Slovenska. So svojím spevom ju sprevádzal Katedrálny zbor sv. Martina pod vedením Jána Miškoviča, gréckokatolícky katedrálny miešaný spevácky zbor pri gréckokatolíckom katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža v Bratislave pod vedením Ladislava Sabolčáka a Františkánska schóla v Bratislave pod vedením Sylvie Urdovej.

Na svätej omši sa zúčastnili viacerí rímskokatolícki a gréckokatolícki arcibiskupi a biskupi zo Slovenska, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik, množstvo kňazov, seminaristov a rehoľníkov, ako aj zahraniční hostia. Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, podpredseda vlády Ján Figeľ, predstavitelia mesta Bratislavy, politického, akademického a verejného života.

TK KBS vydala k správe ::AUDIO:: / ::FOTO:: / ::VIDEO:: / ::ROZHOVOR::

( TK KBS, ml; ml ) 20120317004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]